SCENARIUSZ ZAJĘĆ WG METODY
GIMNASTYKI TWÓRCZEJ RUDOLFA LABANA
CELE:
rozwijanie inwencji twórczej,
wyczucie własnego ciała, przestrzeni, ciężaru i czasu,
rozwijanie płynności ruchów.
POMOCE:
Magnetofon,
kaseta magnetofonowa,
ilustracje samochodów sportowych,
bębenek,
muzyka - „Kujawiak”.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Wyczucie własnego ciała
Zabawa „Zaproszenie do tańca” - dzieci tańczą tak, jak podpowiada im muzyka. Nauczyciel dobiera muzykę o bardzo zmiennym rytmie i nastroju.
Zabawa „Jeżowe powitanie” - dzieci pokazują, jak bawią się jeże w kopcach liści. Dzieci witają swoje części ciała. Łokieć wita się z piętą, kciuk z pośladkami. Dzieci pokazują, jak mogą się witać inne części ciała.
Wyczucie ciężaru i czasu
Zabawa „Rytmy” - dzieci słuchają uważnie rytmu, jaki gra nauczycielka na bębenku. Dzieci dostosowują swój krok do tego rytmu.
Zabawa „Rajd samochodowy” - Odbywa się wielki rajd samochodowy. Biorą w nim udział różne samochody. Nauczycielka wykorzystuje ilustracje samochodów - rajdowych.
Zabawa „Ufoludki” - na Ziemi wylądowały ufoludki. Dzieci poruszają się tak, jak im wskazuje muzyka - pokazują jak poruszają się zielone stworki. Nauczycielka wykorzystuje muzykę o szybko zmieniającym się rytmie i tempie tak, by wystąpiły ruchy od „sprężynujących” po bardzo wolne.
Wyczucie przestrzeni
Zabawa „Wąż” - dzieci dobierają się po pięcioro, sześcioro i ustawiają się jedno za drugim. Udają węża. Głowa węża chce dotknąć ogona, ale ogon wcale nie ma na to ochoty. Dzieci pokazują, jak może wyglądać ta wężowa zabawa. Każde dziecko musi zaistnieć w roli „głowy” i „ogona”. Po skończonej zabawie nauczycielka pyta: Co czułeś, gdy byłeś głową, a co gdy jego ogonem?
Zabawa „Owocobranie” - w sadzie dojrzały owoce. Musicie je wszystkie oberwać. Pokażcie jak to robicie.
Zabawa „Piszemy ciałem” - dzieci zamykają oczy. Wyobrażają sobie szlaczek, jaki każde z nich chce narysować. Otwierają oczy i biegną po tym szlaczku.
Rozwijanie płynności ruchów
Zabawa „Rusałki” - dzieci tańczą po tafli jeziora. Na przerwę w muzyce dzieci zamieniają się w kamienne posążki. Dzieci pokazują, jak wygląda ten taniec. Wykorzystanie muzyki „Kujawiak”.
Zabawa „Nad morzem” - dzieci są nad morzem i brodzą się w wodzie. Co chwila napływa olbrzymia fala. Dzieci próbują przed nią uciekać. Jak odpływa, znowu brodzą po wodzie. Dzieci pokazują, jak to wygląda.
Zabawa „Kowal” - dzieci naśladują to, co robi nauczycielka. A ona udaje pracę kowala. Kowal może pracować tak jak ja, ale może także wykonywać inne czynności, które sami wymyślicie.
Adaptacja ruchów własnych do ruchów partnera lub grupy
„Gumowa zabawka” - dzieci dobierają się parami. Jedno z nich jest gumową zabawką, a drugie próbuje ją nadmuchać. Dziecko - gumowa zabawka wykonuje ruchy tylko tymi częściami ciała, które są nadmuchiwane. Zmiana ról w parach.
Zabawa „Śledztwo” - jedno dziecko jest detektywem, a drugie osobą przez niego śledzoną. Pokażcie, jak pracuje detektyw. Zmiana ról w parach.
Zabawa „Wizyta w ZOO” - Jedno dziecko pokazuje wszystkim różne zwierzęta w ZOO. Pozostali naśladują ruchy pokazującego i odgadują, co to za zwierzę. Zmiana dziecka po 3- 4 pokazanych zwierzątkach.
Zakończenie zajęć - rozmowa z dziećmi o wrażeniach, jakie odczuwały podczas zajęć.