Wszytko o wodzie, Ekologia dla najmlodszych


Scenariusz zabawy badawczej

dla dzieci 3 i 4-ro letnich

Temat : „Wszystko o wodzie”

Cele dydaktyczno - wychowawcze :

  1. Poznawanie właściwości i stanów skupienia wody , poprzez obserwacje , proste doświadczenia i wyciąganie wniosków .

  2. Uzmysłowienie dzieciom znaczenia wody dla roślin ludzi i zwierząt , oraz zrozumienie potrzeby jej oszczędzania .

  3. Rozwijanie ruchowej i słownej ekspresji twórczej .

  4. Stymulowanie umiejętności płynnego mówienie poprzez ćwiczenia oddechowe i dźwiękonaśladowcze .

Cele operacyjne :

  1. Dziecko bada właściwości wody ,za pomocą zmysłów / wzroku , smaku , węchu dotyku / i potrafi je opisać

  2. Wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń , wie i potrafi ogólnie określić , kiedy woda zmienia się w lód / bardzo zimno / , a kiedy w parę

/ bardzo gorąco / .

  1. Potrafi wymienić przynajmniej cztery wartości czy sposoby

wykorzystania wody

  1. Rozumie potrzebę zakręcania wody i dokładnie zakręca kran po myciu.

  2. Potrafi obrazować ruchem wskazane czynności .

Pomoce :

- przegotowana woda w przezroczystym naczyniu , kubek dla każdego dziecka , lód / kostki / , gotująca woda w szklance , lusterko , szarfy , woda z mydłem , słomki dla każdego dziecka , nagranie magnetofonowe z muzyką marszową .

Przebieg zajęcia :

  1. Rozwiązywanie zagadki o wodzie .

Treść - „Służy do mycia , służy do picia

Bez niej na ziemi nie byłoby życia”

  1. Badamy wodę

- obserwacja wody / określanie koloru , wyglądu ,stanu skupienia /

- wąchanie wody / określanie zapachu /

- próbowanie wody / określanie smaku /

3) „Czy to też woda ?”

- oglądanie kostek lodu / określanie temperatury , wyglądu , zmian

zachodzących pod wpływem ciepła

- obserwacja pary wodnej i jej skraplania /opisywanie wyglądu /

ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA NAUCZCIEL SAM TRZYMA LUSTERKO NAD PARUJĄCĄ WODĄ

4) Od czego zależy czy woda jest cieczą , parą , czy lodem ? - wyciąganie

wniosków z doświadczeń .

  1. „Schowaj się przed deszczem” - zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi .

Słońce świeci - marsz przy muzyce . Na przerwę w muzyce , oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” /szarfy /

Siedząc obserwują deszcz : siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem .

Kap ,kap, kap - pukanie rozłożonymi dłońmi o uda

Puk ,puk ,puk - dłonie w piąstkę , stukanie kostkami palców o podłogę

Szu ,szu ,szu - pocieranie dłonią o dłoń

Chlup ,chlup ,chlup - klaskanie dłońmi nad głową / jak najwyżej / .

6) Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi , zwierząt i roślin

i o konieczności jej oszczędzania .

7) Ruch twórczy - obrazowanie czynności przy których wykonywaniu

potrzebna jest woda / np. myjemy ręce , zęby , pierzemy , pijemy wodę,

pływamy , podlewamy kwiaty / .

  1. Wesołe zabawy z wodą , czyli puszczanie baniek mydlanych / ćwiczenie

oddechowe /

  1. Podsumowanie w formie zabawy twórczej / dedukcja/ - Co by było gdyby na całym świecie zabrakło wody .

  1. Mycie rąk w łazience , dokładne zakręcanie kranu.

Opracowała: Elżbieta Gałaj

Nauczyciel P.M. nr 160 w Łodzi


