Dbajmy o nasze lasy, Ekologia dla najmlodszych


Scenariusz zajęć plastycznych

w przedszkolu w grupie 4 - latków

Data: 16.04.2009

Prowadząca: Maria Kuboń

Miejsce: Przedszkole Samorządowe nr 111, oś. Na Stoku, Kraków

Temat kompleksowy: Dbamy o nasze środowisko

Temat dnia: Dbajmy o nasze lasy

Cele ogólne:

Kryteria sukcesu:

Dziecko:

Metody:

Formy:

Środki dydaktyczne:

Zagadnienie do realizacji:

Zagadnienie plastyczne:

Technika:

Materiały plastyczne:

Przebieg zajęć

Czynności nauczyciela i dzieci

Uwagi

Część I

  1. Przedstawienie się, powitanie z dziećmi, rozdanie wizytówek

  2. Podaj swoje imię i uściśnij dłoń tego, kto siedzi z prawej strony.

  3. Wprowadzenie do tematu zajęć - opowiedzenie historyjki z podziałem na role:

Pewnego razu Asia i Kamilek wybrali się na wycieczkę do lasu. Zabrali pełny kosz jedzenia i picia. W lesie rozpalili ognisko.

-W lesie śniadanie bardziej mi smakuje!- wykrzyknął Kamilek.

-Ogień też jest ładniejszy niż w kuchence gazowej - powiedziała Asia.

Dzieci zjadły śniadanie i ruszyły w dalszą wędrówkę.

-Co oni zrobili! - rozpaczała wiewiórka.

-Nie do wiary. Zostawili ognisko w lesie i poszli! - płakały myszy.

-Wiatr się wzmaga. Za chwilę ogień się rozprzestrzeni. Wszyscy zginiemy.

Nikt nie ucieknie przed ogniem. A ja i ślimak nawet nie będziemy próbowali - rzekł smutno żółw.

-Pali się! - ćwierkały przestraszone ptaszki. Kiedy jest pożar w lesie, ptaki także giną. Zabija je dym i gorąco.

-Nasze biedne dzieci! Te w norkach i te w gniazdkach! - płakał zajączek.

-Spróbujmy ugasić pożar. Jesteśmy malutcy, ale może nam się uda - kumkała żabka.

-Jakie to szczęście, że w pobliżu płynie strumyk! - zawołał zajączek.

Mieszkańcy leśnego poszycia zabrali się do gaszenia ognia.

-Och! Ogień jest taki szybki - płakało słoneczko. Nie mogę im pomóc. Przecież samo jestem ogniem!

-Asiu! Mysz! Boję się! - Kamilek schował się za plecami siostry.

-Kamilku, ona przybiegła prosić nas o pomoc! Zostawiliśmy ognisko w lesie! A teraz las się pali.

-A widzisz? Mamusia mówiła, że zapałkami nie wolno się bawić - szlochał Kamilek.

Dzieci pobiegły za myszkami. Bardzo się przestraszyły tego, co ujrzały.

A potem pospiesznie ugasiły pożar. Było im bardzo wstyd.

-Przecież te zwierzątka nie wygrałyby z ogniem. Są za małe. Tatuś mówił, że ogień to potężny żywioł. Przedtem tego nie rozumiałam. A teraz już wiem -powiedziała Asia.

Asia i Kamilek powiedzieli o wszystkim panu leśniczemu. Przyrzekli, że już nigdy nie rozpalą ogniska w lesie. Pan leśniczy dał im sadzonki nowych drzew. Dzieci zasadziły je i obiecały, że nigdy już nie będą rozpalać ogniska w lesie.

  1. Pogadanka na temat opowiadania

-Gdzie wybrały się dzieci na wycieczkę?

-Co robiły w lesie

-Czego nie powinny robić? (Rozpalać ogniska)

-Co się stało?

- Jakie zwierzątka wystąpiły?

-Co zrobiły zwierzątka?

-Co potem zrobiły dzieci?

-Jak dzieci chciały zrekompensować zwierzątkom ich krzywdę?

-Czy las jest potrzebny?

-Czego jeszcze nie wolno robić w lesie?

  1. Opowieść ruchowa ,, Wycieczka do lasu”.

Wybierzemy się teraz na wycieczkę do lasu. (W zależności od pogody musimy odpowiednio się ubrać).

  • Wkładamy buty, kurtkę, zapinamy guziki lub zasuwamy zamek, itd. (dzieci ilustrują ruchem kolejne czynności ubierania się).

  • Wyciągamy z górnej półki szafy plecak, który zabieramy ze sobą. (wspięcie na palce, wyciągnięcie ramion w górę jak najwyżej)

  • Jesteśmy gotowi. Zanim jednak rozpoczniemy naszą wędrówkę, przypomnijcie mi jak trzeba zachowywać się w lesie (odpowiedzi dzieci: nie wolno śmiecić, krzyczeć ponieważ zwierzęta boją się hałasu, itp.)

  • Dzieci wyruszają, idą jeden za drugim.

  • Cicho, pomału maszerujemy i rozglądamy się na boki

  • Spoglądamy na korony drzew (głowa do góry)

  • Nagle zerwał się wiatr (dzieci naśladują odgłosy i siłę wiatru),

  • Drzewa pochylają się na boki (skłony tułowia w prawo i w lewo).

  • Musimy przejść przez powalony konar drzewa (marsz z wysokim unoszeniem kolan)

  • Gałęzie drzew są pochylone, musimy je odsunąć (ruchy rękami w bok)

  • Niebo zachmurzyło się i zaczął padać deszcz (dzieci przykucają i stukają palcami w podłogę).

  • Przez las płynie mały strumyczek, musimy go przeskoczyć

  • Dojście do miejsca w którym rozsypane są śmieci. (Krótka pogadanka i zebranie śmieci do siatki)

  • Zrobiło się późno, pora wracać do domu. Żegnamy las i pełni wrażeń wracamy do przedszkola.

Część II

Praca plastyczna ,, Domy zwierząt w lesie”.

Zadaniem dzieci jest stworzenie domu dla zwierząt zamieszkujących las. Jest to wydzieranka z bibuły.

Część III

Prezentacja i omówienie wykonanych prac plastycznych.


