Turbo Pascal Zmienne i ich typy, Alicja Pary˙


Alicja Paryś

II fizyka z informatyką

Miejsce przeprowadzenia zajęć: Szkoła Podstawowa nr 8 w Rzeszowie.

Temat lekcji ZMIENNE I ICH TYPY.

Cele lekcji 1.Wprowadzenie definicji zmiennej.

2.Wprowadzenie prostych typów zmiennych stosowanych w TP.

Plan lekcji

1.Powitanie klasy.

2.Uruchomienie komputerów.

3.Zapisanie tematu lekcji.

4.Wprowadzenie definicji zmiennej,typów zmiennych..

5.Ćwiczenia.

6.Podsumowanie lekcji.

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

1.Czynności organizacyjne.

Proszę uruchomić komputery.

1.Wykonują polecenie nauczyciela.

2.Zapisanie tematu lekcji na tablicy.

2.Zapisanie tematu lekcji w zeszycie.

3.Dwa tygodnie temu rysowaliście schemat blokowy algorytmu,który pozwalał nam obliczyć sumę kątów wielokąta.

Proszę,żeby ktoś podszedł do tablicy i narysował ten schemat blokowy.

3.Podchodzi do tablicy i rysuje schemat blokowy.

4.Teraz wspólnie napiszemy program w oparciu o ten schemat blokowy.

5.Jak nazwiemy ten program.

Piszę nazwę na tablicy.

4.Podają nazwę programu i zapisują ją w edytorze.

6. Wiemy,że w programie pojawia się teraz cześć,którą na poprzednich zajęciach nazwaliście blokiem deklaracyjnym.

W tym bloku znajdują się informacje o zmiennych.

Czy ktoś z was wie co to jest zmienna?

5. Próbują podać definicję zmiennej.

7.Zmienną nazywamy wydzielony fragment pamięci przeznaczony do przechowywania informacji używanej w programie.

Zmienną możemy porównać do pudełka

w którym przechowujemy jakieś wartości.

Pokazuję uczniom pudełko.

Zmienna ma dwie podstawowe cechy: nazwę i typ.

Zapisuję na tablicy:”nazwa_zmiennej: typ zniennej”.

Nazwa pozwala odróżnić jedną zmienną od drugiej.Typ natomiast określa jaki rodzaj informacji będzie przechowywać zmienna.

Pokazuję uczniom dwa różnej wielkości pudełka o innej zawartośći.

W języku TP wyróżniamy następujące typy tmiennych.

Piszę na tablicy. REAL -liczba wymierna z przedziału

<2.,9*10-39÷ 1,7*10+38>

INTEGER-liczba z przedziału

<-32768 ; 32767>

SHORTINT-liczba z przedziału <-128 ; 128>

BYTE-liczba z przedziału

<0 ;225>

WORD-liczba z przedziału

<0 ; 65535>

LONGINT-liczba z przedziału

<-2147483648 ; 2147483647>

CHAR-jeden znak

STRING [X]-wyraz o x literach

8.Rozdam wam teraz karteczki na których wpisane są te typy

zmiennych .Proszę wlkeić je do zeszytu.

9.W jęztku TP deklarujemy zmienne, czyli

„mówimy” kompilatorowi programu ile pamięci będziemy potrzebować aby przechować określoną wartość.

10. Zmienne deklarujemy po nagłówku programu ale przed częścią główną.

Deklarację zmiennych otwiera słowo VAR.

12.Proszę teraz patrząc na algorytm,powiedzieć jakie zmienne będą nam potrzebne.

6.Potrzebujemy dwóch zmiennych:sumy

i ilości kątów.

13.Jak je nazwiemy?

7. Podają nazwy zmiennych.

14.Jakie typy pasują najbardziej do tych zniennych.

8.Integer.

15.Tłumaczymy algorytm na język TP.

Ja będę pisałą na tablicy a wy piszcie w edytorze.

16.O co teraz powinniśmy zapytać użytkownika?

9.O ilość kątów wielokąta.

17.Piszę na tablicy : writeln(`Podaj ilość kątów wielokąta')

10.Piszą w edytorze.

18.Teraz musimy tą zmienną wczytać.

Piszemy:readln(n);

11 Piszą w edytorze.

19.Co teraz zapiszemy.

12.Wzór na sumę kątów.

20.Piszę na tablicy:suma;=(n*180)-360

13. Piszą w edytorze

21.Teraz zapiszemy instrukcję która pozwoli wyprowadzić wartość obliczonej sumy na ekran.

Pisze na ekranie:writeln:(`Suma kątów wielokąta wynosi',suma)

14. Piszą w edytorze.

22.Proszę teraz zakończyć pisanie programu.

Piszę na tablicy:readKey;

end.

15. Piszą w edytorze

23.Proszę skąpilować program

i usunąć błedy.

16.Wykonują polecenie nauczyciela.

24.Proszę sprawdzić jak działa program.

17. .Wykonują polecenie nauczyciela.

5.Proszę teraz wprowadzić liczbę kątów równą 2.

Jaki wynik otrzymamy?

18.Suma wynosi 0.

To jest nieprawda.

26.Musimy więc poprawić nasz program.Wprowadzimy

instrukcję if...then.

Piszę na tablicy.

if n>2 then

suma:=(n*180)-360;

writeln(`Suma kątów wielokąta jesr równa',suma);

else

writeln(`Taki wielokąt nie istnieje.');

18.Poprawiają program.

27.Proszę skąpilować program

.28.Proszę teraz w bloku deklaracyjnyn zmienić typ sumy na typ shortint.

Proszę wpisać ilość kątów 5.

Co się dzieje?

19.Wykonują polecenie.

.

20.Pojawia się błąd.

29.Proszę powrócić do poprzednich typów.

21.Wykonują polecenie.

30.Zakończenie lekcji.


