144


Scenariusz zajęcia z rozwijania pojęć matematycznych

Temat: Wprowadzenie w świat matematyki - poznajemy liczbę i cyfrę siedem.

Cel:

- kształtowanie umiejętności liczenia: rozszerzanie zakresu liczenia i

ustalanie ile jest policzonych obiektów;

- wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie,

odkrywanie, przeżywanie, działanie.

Forma organizacji pracy: - grupowa, indywidualna

Metody : czynna - zadań stawianych dziecku do wykonania

Metoda Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona

Metoda E.Gruszczyk - Kolczyńskiej

Dziecko:

Pomoce:

Wiersze : „Tydzień” J. Brzechwa, „Gąsienica tajemnica" D. Gellnerowa.
kartoniki z cyframi, kartoniki z napisanymi dni tygodnia, płyta z nagraniem muzyki do zabawy i metody P.Dennisona, ilustracje do wiersza „Tydzień”,

Przebieg:

  1. Ćwiczenia gimnastyki mózgu: ● picie wody,

● kapturek myśliciela,

● słoń

  1. Wysłuchanie wiersza „Tydzień” ilustrowanego obrazkami.

  2. Określanie ile dzieci miał Tydzień,

  3. Ustalenie kolejności dni tygodnia i przyporządkowanie cyfry do odpowiedniego dnia tygodnia.

  4. Określanie, jaka liczba poprzedza liczbę siedem a jaka następuje po niej.

  5. Zaproszenie do zabawy w „Gąsienicę” - dzieci poruszają się jak gąsienica i odliczają kolejno od 1 do 7 i od 7 do 1 -Idzie ścieżką gąsienica, kolorowa tajemnica, krótkich nóżek mnóstwo ma, pierwszą robi pa, pa, drugą robi itd.

  6. Zaproszenie dzieci do wykonania zadań - zadania dostosowane do wieku i umiejętności dzieci.

mgr Marzena Sadurska

Miejskie przedszkole Nr 9

im. Jana Brzechwy

Jarosław

Scenariusz zajęć z zakresu kształtowania pojęć matematycznych i plastyki dla dzieci
6-letnich (prowadzonych w ramach programu autorskiego edukacji plastycznej "Mały Artysta" podczas zajęć otwartych z rodzicami)

Temat: Zapoznanie z cyfrą 6 w oparciu o własny wiersz "Jakub Pędzelek"

Cele:

 doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 6,

 zapoznanie z cyfrą 6,

 utrwalenie poznanych cyfr od 0 do 5,

 utrwalenie pojęć: martwa natura, krajobraz, portret,

 czerpanie radości ze wspólnej działalności plastycznej z rodzicami.

Cele operacyjne:
Dziecko:

 skupia uwagę na recytowanym wierszu,

 proponuje sposób rozwiązania przedstawionego w wierszu problemu,

 klasyfikuje obrazy według różnych cech,

 rozróżnia i nazywa tematy obrazów: martwa natura, krajobraz, portret,

 liczy w zakresie 6,

 pamięta obraz graficzny liczby 6,

 kojarzy liczbę dźwięków i pędzelków z odpowiednimi znakami graficznymi,

 podejmuje współpracę z kolegami i rodzicami,

 prawidłowo wybiera kolory potrzebne do pomalowania otrzymanego szkicu,

 składa fragmenty obrazu w całość.

Środki dydaktyczne:

 kartoniki z cyframi od 1 do 6,

 trzy pasy kartonu (dzielące tablicę na trzy części),

 reprodukcje obrazów (2 portrety, 3 martwe natury, 1 pejzaż),

 karty pracy dla każdego dziecka (narysowane trzy dzbanki podpisane cyframi),

 papierowe pędzelki - po 6 dla każdego dziecka umieszczone we wspólnych koszyczkach,

 kleje w sztyfcie,

 ołówki,

 kolorowy obraz z namalowaną cyfrą 6,

 sylwetka malarza - Jakuba Pędzelka,

 pocięta na 4 części mała reprodukcja obrazu, pocięty na 4 części szkic obrazu (100 x 90 cm),

 przybory do malowania,

 bębenek,

 6 obręczy.

1. Na podłodze rozmieszczone są chaotycznie obrazy: 2 portrety, 3 martwe natury, 1 pejzaż. Obrazy mają różną wielkość i różne kolory ram. Na tablicy zawieszone trzy pasy kartonu. Są to ściany w galerii. W widocznym miejscu umieszczona jest sylwetka malarza Jakuba.

2. Dzieci słuchają wiersza o malarzu Jakubie Pędzelku.

Jakub Pędzelek

Znany malarz artysta
Pan Jakub Pędzelek
bardzo ładnych obrazów
namalował wiele.

Chciał urządzić wystawę
w galerii na mieście,
więc poprosił kolegów:
- Wszystkie je zawieście.

Ale miejsca na ścianach
nie było zbyt wiele,
więc się głowi mistrz Jakub,
myślą przyjaciele.

Trzeba zliczyć obrazy,
ustawić je w rzędzie
i zawieszać na ścianach,
gdy porządek będzie.

Tu portret, tam krajobraz,
wszystkie Jakub lubił,
aż się w końcu w liczeniu
obrazów pogubił.

Pomóżcie malarzowi.
Zróbcie to porządnie,
bo mu na tej robocie
zejdą trzy tygodnie.

3. Dzieci zastanawiają się, jak można pomóc malarzowi i uporządkować obrazy. Segregują obrazy według kolejno wybieranych cech:
I - koloru ram,
II - tematyki obrazów,
III - wielkości.
Za każdym razem obrazy układają na podłodze.

4. Dzieci liczą, ile jest ram czerwonych, ile niebieskich, ile zielonych.
Liczą, ile jest martwych natur, ile jest krajobrazów, ile jest portretów.
Liczą, ile jest obrazów małych, dużych i średnich.

5. Dzieci wybierają kryterium podziału, według którego zawieszą obrazy pana Jakuba w galerii, który układ będzie najładniejszy i w tym układzie wieszają obrazy na tablicy.

6. Dzieci na polecenie nauczyciela:
- wyklaskują nad głową liczbę obrazów z pierwszej ściany (I pas kartonu),
- wyklaskują, trzymając ręce przed sobą, liczbę obrazów na drugiej ścianie (II pas),
- wyklaskują o kolana liczbę obrazów na trzeciej ścianie (III pas).
Dzieci liczą, ile jest wszystkich obrazów na tablicy (6).

7. Każdy obraz chętne dziecko podpisuje wybraną z koszyczka cyfrą 1-5.
Nauczyciel umieszcza cyfrę 6 i wspólnie z dziećmi omawia jej kształt.
Informuje, że 6 to bardzo szczęśliwa liczba, każde dziecko w szkole chciałoby zdobyć jak najwięcej szóstek, bo jest to najwyższa ocena w szkole.

0x01 graphic

8. Nauczyciel wychodzi z sali i wraca z wielką paczką zapakowaną w szary papier.
Wybrane dziecko (dobrze czytające) odczytuje, kto jest nadawcą i odbiorcą listu (dla dzieci z grupy VI - malarz Jakub Pędzelek). Dzieci rozpakowują paczkę i wyciągają z niej obraz z namalowaną szóstką. Obraz umieszczają na sztaludze lub w innym widocznym miejscu.

9. Zabawa ruchowa
Na podłodze rozmieszczonych jest 6 obręczy podpisanych cyframi.
Dzieci biegają, na sygnał zatrzymują się i liczą uderzenia w bębenek. Zbierają się przy obręczy podpisanej odpowiednią cyfrą na przykład 5 uderzeń - stają przy obręczy z cyfrą 5. Przy powtórzeniach zabawy chłopcy liczą uderzenia bębenka osobno, dziewczynki osobno i zajmują miejsca wokół wybranych obręczy. W zabawie można także utrwalić pojęcia wewnątrz obręczy, na zewnątrz, wydając odpowiednie polecenia.

10. Dzieci otrzymują kartki z trzema narysowanymi dzbankami podpisanymi cyframi (suma wynosi 6) oraz papierowe pędzelki w koszyczkach.
Zadaniem dzieci jest samodzielne wybranie pędzelków z koszyczka, naklejenie ich w dzbankach, w liczbie odpowiadającej podpisom. Następnie dzieci głośno zliczają swoje pędzelki i podpisują na kartce ołówkiem cyfrą 6 według wzoru z tablicy.

0x01 graphic

11. Zakończenie
Na zakończenie zajęć wszyscy stajemy się malarzami, takimi jak Jakub Pędzelek. Dzieci i rodziców dzielimy na 4 grupy przy stolikach, na każdym stole jeden naszkicowany fragment martwej natury (my kopiowaliśmy obraz Vincenta van Gogha) i przybory do malowania.

0x01 graphic

Ponadto każda grupa otrzymuje wycięty fragment kolorowej reprodukcji jako wzór. Nie pokazujemy wcześniej całości obrazu, to ma być niespodzianka. Zadaniem rodziców i dzieci jest pomalowanie szkiców według otrzymanych wzorów. Na zakończenie zajęć dzieci składają w całość nasz wspólny obraz, poznają nazwisko autora i określają tematykę. Następnie dzieło podziwiamy i wieszamy na przedszkolnej wystawie.


