1959


op. dz. IV sem.

KONSPEKT ZAJĘĆ

Data: 23.03.2009

Godzina (ew. czas trwania): ok. 30 minut

Grupa wiekowa: 3 rok życia, I grupa rozwojowa

Ilość dzieci: cała grupa (ok. 20)

WIOSENNA WYCIECZKA DO LASU

Rodzaj zajęć: zabawa ruchowa

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

Cele towarzyszące:

Miejsce zabawy: sala ogólna (może też być wykonywana w ogródku)

Pomoce:

- gwizdek, płyta z piosenkami dla dzieci, piórka

TOK ZAJĘĆ:

Czynności przygotowujące:

  1. Włożenie płyty z muzyką do magnetofonu.

  2. Położenie sobie w zasięgu ręki gwizdka i piórek.

  3. Ewentualnie przebranie się w stroje do korektywy.

Przebieg zabawy:

Opowieść ruchowa:

  1. Powitanie dzieci. Podanie im celu zabawy. Wprowadzenie w temat.

Np.: Dzisiaj chciałabym pójść z wami na wiosenną wycieczkę do lasu. Jak myślicie po co? Więc chodźmy jak najszybciej na tą wiosenną wycieczkę do lasu.

  1. Wyruszenie na wycieczkę w rytm wesołej muzyki szeroką drogą.

  2. Przechodzenie przez rzeczkę. Dzieci naśladują zdejmowanie butów, podwijanie spodni, przechodzenie po kamieniach szybko, ale ostrożnie żeby się nie zmoczyć.

  3. Dojście na leśną łąkę gdzie pasą się konie. Naśladowanie koni - czworakowanie, grzebanie nogą o ziemię, brykanie. Jazda konna - wsiadanie na konia, jechanie, przejeżdżanie przez bagna i most, schodzenie z konia, głaskanie konia na dowidzenia.

  4. Ruszenie dalej przez las wąską dróżką (noga za nogą) i napotkanie stosu gałęzi na drodze. Przekładanie gałęzi - łapiemy gałąź i przenosimy ją w inne miejsce i tak kilka razy.

  5. Idziemy dalej dróżką i zauważamy stado os. Chcemy je podpatrzeć i się do nich skradamy: wolno, ostrożnie i po cichutku. Niestety osy nas zauważyły i zaczęły krążyć nad naszymi głowami (naśladowanie os i bzyczenie). Teraz opędzamy się przed osami w dowolny sposób żeby nas nie użądliły.

  6. Gdy się tak opędzaliśmy od os to spłoszyliśmy sarenki, które zaczęły uciekać (bieganie przy muzyce jak sarenka, dawanie dużych susów).

  7. „Przedzieranie się przez gęsty las.” Las jest bardzo gęsty, trzeba przedzierać się przez krzaki, zarośla, odginać gałęzie, przechodzić pod nisko opuszczonymi gałęziami drzew. (Musimy wymyślać i naśladować różne sposoby przedzierania się przez gęsty las.)

  8. A teraz popatrzmy w górę (rozglądanie się przez lornetki). Ptaki siedzące na gałęziach drzew przyglądają się nam, fruwają z gałęzi na gałąź i pytają się czy my też umiemy (naśladowanie fruwanie ptaków). Ptaszki jak latały pogubiły piórka (rozdanie dzieciom piórek i poproszenie by dmuchały na nie, utrzymując je jak najdłużej w powietrzu - kilka razy).

  9. Zające na łące” - Idąc dalej obserwujemy zające jak stają słupka, nastawiają uszu i szybko uciekają (naśladowanie zachowania).

  10. Zrywa się silny wiatr, idziemy pod wiatr (ciężko, pochyleni), patrzymy jak drzewa się kołyszą na wietrze i pokazujemy (elastyczne, spokojne ruchy)

  11. Wychodzi słońce, razi nas w oczy, zakładamy okulary przeciwsłoneczne.

  12. Zmęczeni wycieczką siadamy, kładziemy się „na trawie” i odpoczywamy.

  13. Jak już odpoczęliśmy no to wracamy marszem przy muzyce z wycieczki.

  14. Jak już wróciliśmy siadamy na dywanie i rozmawiamy co ciekawego wydarzyło się na wycieczce (omówienie).

Czynności końcowe:

  1. Podziękowanie dzieciom za zabawę.

  2. Jeśli dzieci były przebrane w stroje do korektywy to prosimy o przebranie się.

Opowieść ruchowa:

  1. Powitanie dzieci. Podanie im celu zabawy. Wprowadzenie w temat.

Np.: Dzisiaj chciałabym pójść z wami na wiosenną wycieczkę do lasu. Jak myślicie po co? Więc chodźmy jak najszybciej na tą wiosenną wycieczkę do lasu.

  1. Wyruszenie na wycieczkę w rytm wesołej muzyki szeroką drogą.

  2. Przechodzenie przez rzeczkę. Dzieci naśladują zdejmowanie butów, podwijanie spodni, przechodzenie po kamieniach szybko, ale ostrożnie żeby się nie zmoczyć.

  3. Dojście na leśną łąkę gdzie pasą się konie. Naśladowanie koni - czworakowanie, grzebanie nogą o ziemię, brykanie. Jazda konna - wsiadanie na konia, jechanie, przejeżdżanie przez bagna i most, schodzenie z konia, głaskanie konia na dowidzenia.

  4. Ruszenie dalej przez las wąską dróżką (noga za nogą) i napotkanie stosu gałęzi na drodze. Przekładanie gałęzi - łapiemy gałąź i przenosimy ją w inne miejsce i tak kilka razy.

  5. Idziemy dalej dróżką i zauważamy stado os. Chcemy je podpatrzeć i się do nich skradamy: wolno, ostrożnie i po cichutku. Niestety osy nas zauważyły i zaczęły krążyć nad naszymi głowami (naśladowanie os i bzyczenie). Teraz opędzamy się przed osami w dowolny sposób żeby nas nie użądliły.

  6. Gdy się tak opędzaliśmy od os to spłoszyliśmy sarenki, które zaczęły uciekać (bieganie przy muzyce jak sarenka, dawanie dużych susów).

  7. „Przedzieranie się przez gęsty las.” Las jest bardzo gęsty, trzeba przedzierać się przez krzaki, zarośla, odginać gałęzie, przechodzić pod nisko opuszczonymi gałęziami drzew. (Musimy wymyślać i naśladować różne sposoby przedzierania się przez gęsty las.)

  8. A teraz popatrzmy w górę (rozglądanie się przez lornetki). Ptaki siedzące na gałęziach drzew przyglądają się nam, fruwają z gałęzi na gałąź i pytają się czy my też umiemy (naśladowanie fruwanie ptaków). Ptaszki jak latały pogubiły piórka (rozdanie dzieciom piórek i poproszenie by dmuchały na nie, utrzymując je jak najdłużej w powietrzu - kilka razy).

  9. Zające na łące” - Idąc dalej obserwujemy zające jak stają słupka, nastawiają uszu i szybko uciekają (naśladowanie zachowania).

  10. Zrywa się silny wiatr, idziemy pod wiatr (ciężko, pochyleni), patrzymy jak drzewa się kołyszą na wietrze i pokazujemy (elastyczne, spokojne ruchy)

  11. Wychodzi słońce, razi nas w oczy, zakładamy okulary przeciwsłoneczne.

  12. Zmęczeni wycieczką siadamy, kładziemy się „na trawie” i odpoczywamy.

  13. Jak już odpoczęliśmy no to wracamy marszem przy muzyce z wycieczki.

  14. Jak już wróciliśmy siadamy na dywanie i rozmawiamy co ciekawego wydarzyło się na wycieczce (omówienie).


