17.03.2010
KONSPEKT
Temat: Kolor czerwony - „W krainie Kapryśnej Królowej” ; czapeczka Czerwonego Kapturka; bal w kolorze czerwonym.
Cele:
Dzieci potrafią nazwać omawiany kolor i odszukać go w swoim otoczeniu i na swoim ubraniu
Klasyfikują przedmiot według jednej cechy
Potrafią wykonać samodzielnie lub z pomocą pracę plastyczną
Potrafią budować formę przestrzenną (zamek z klocków)
Formy:
Grupowa
Indywidualna
zespołowa
Metody:
elementy metod: F. Affolter, stymulacji polisensorycznej
zabawowo - naśladowcza, pokaz, relaksacja
praca plastyczna
Środki dydaktyczne:
płyta z muzyką, odtwarzacz CD, płyta z nagranym tekstem bajki, kukiełki króla i królewny, czerwona bibuła, sylweta czerwonego zamku, czerwone kwiaty, motylki, łódeczki, koszyk z różnymi częściami garderoby w kolorze czerwonym, czerwone kredki, kontury kapturka, chusta animacyjna, czerwone balony, czerwone klocki, czerwona plastelina, wycinanka, klej, farba.
Przebieg:
Powitanie dzieci piosenką „Witaj...” z serii „W co się bawić z dziećmi” M. Bogdanowicz; masowanie dłoni oliwką.
Zaprezentowanie bajki „O Kapryśnej Królewnie” przy pomocy kukiełek.
„Dawno, dawno temu, za górami, za lasami znajdowała się kolorowa kraina, którą rządził stary, mądry król. Miał on córkę - śliczną królewnę. Królewna ta była jednak bardzo kapryśna- ciągle zmieniała kolorowe suknie i mimo, że miała ich niezliczoną ilość, ciągle marudziła i chodziła niezadowolona .Martwiło to króla, aż pewnego razu wydał rozkaz, aby wszystko w jego królestwie stało się czerwone, a jego córka ma nosić tylko czerwone sukienki. I jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki- przez kraj zaczęła płynąć czerwona rzeka( n-l rozkłada na dywanie czerwoną krepę), po rzece pływały czerwone łódeczki, na brzegu wyrosły czerwone kwiaty, a w powietrzu fruwały czerwone motylki i ptaki.( sylwety).Także i sukienki królewny zrobiły się czerwone ( n-l zakłada królewnie i królowi czerwone szaty.)”
Zabawa - znajdź kolor czerwony. Dzieci wyszukują kolor czerwony na swoich ubraniach.
Zabawa ruchowa - dotknij czegoś czerwonego; dzieci poruszają się samodzielnie lub z pomocą po sali i wyszukują czerwonych elementów.
Zabawa z chusta animacyjną - dzieci przynoszą wszystkie znalezione czerwone rzeczy i układają na czerwonej części chusty. Próbują wypowiadać nazwę rzeczy i koloru.
Zabawa ruchowa z chusta animacyjną - dzieci poruszają się swobodnie samodzielnie lub z pomocą ; na sygnał dany przez n - la siadają na czerwonej części chusty.
Praca plastyczna - dzieci wybierają dowolny szablon zabawki i wypełniają ją kolorem czerwonym - kredka, farba, plasteliną....
Wysłuchanie bajki pt; „Czerwony Kapturek”; pokazanie ilustracji.
Zabawa dydaktyczna - ubranie Czerwonego Kapturka - wybranie z kosza szablonów ubrań, które pasowałyby do Czerwonego Kapturka
Przyklejenie na kartce wybranego stroju.
Praca plastyczna - dzieci kolorują postać Czerwonego Kapturka kredkami - samodzielnie próbują odpowiednio wybrać kolor.
Zabawa z czerwonymi balonami - podrzucanie, rzucanie do siebie, turlanie.
Zabawa z chusta animacyjną - układanie balonów na chuście; wprawienie chusty w ruch; obserwowanie ruchu balonów.
Podział dzieci na dwie grupy. Każda grupka otrzymuje zestaw klocków. Ich zadaniem jest wybrać tylko klocki czerwone i zbudowanie budowli.
Wykonanie pamiątkowego zdjęcia „czerwonych dzieciaków”.
Podziękowanie dzieciom; zakończenie zajęć.