Scenariusz zajęć prowadzonych w klasie II w dniu 28.09.2007
Osoba prowadząca: Kornelia Witkowska, Aleksandra Wnuk
Osoby wspomagające: Iwona Zarzycka
Czas trwania: 4 godziny
Temat ośrodka tygodniowego: Najbliższa okolica szkoły. Bezpieczeństwo na ulicy.
Cele ogólne:
Usprawnianie fizyczne
Poznanie podstawowych elementów samochodu
Doskonalenie sprawności motoryki małej
Uważne słuchanie poleceń
Utrwalanie poznanych wiadomości o zasadach ruchu drogowego
Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
Przygotowywanie do pisania
Metody:
Metoda Knilla
Stymulacji polisensorycznej
Asymilacji wiedzy
Waloryzacyjna
Formy:
Indywidualna
Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
olejek zapachowy
plansza ulicy(wykonana przez dzieci poprzedniego dnia)
przedziurawione kasztany
wykałaczki
plastelina
pudełka po zapałkach oklejone kolorowym papierem
tablica obecności
ścienny kalendarz pogody
płyta z podkładem muzycznym dla metody Knilla
Przebieg zajęć:
Przywitanie: dzieci stoją w kręgu, prowadzący naciera swoje ręce olejkiem zapachowym i na zasadzie „iskierki”, pocierając ręce kolejnej osoby przekazuje zapach po kręgu, śpiewając przy tym piosenkę na powitanie: „Witaj....”
Ćwiczenia programem Knilla
Sprawdzenie listy obecności - dzieci umieszczają słoneczka przy swoim zdjęciu
Wyznaczenie dyżurnego i przyczepienie plakietki przy odpowiednim zdjęciu
Określenie nazwy dnia tygodnia i zmiana na tablicy
Wyznaczenia pogody- dzieci podchodzą do okna i sprawdzają, i przypinają na kalendarzu odpowiedni znaczek
Prowadząca przypomina o planszy wykonanej poprzedniego dnia i mówi, że dzisiejszego dnia będą wykonywać samochodziki z kasztanów i pudełek po zapałkach, które posłużą później do zabawy na tej planszy
Instrukcja do wykonania pracy: prowadząca wykonuje jeden samochodzik objaśniając kolejne etapy wykonania (wbija dwie wykałaczki w pudełko po zapałkach, na końce wykałaczek nakłada kasztany i zalepia plasteliną)
Dzieci wykonują prace z pomocą nauczycieli
Czynności porządkowe
Przypomnienie zasad ruchu drogowego (samochody na ulicy, a piesi na chodniku, przechodzenie przez przejście dla pieszych)
Zabawy dzieci wykonanymi samochodami na planszy
Przygotowanie do śniadanie: mycie rąk, rozkładanie talerzy, wyjmowanie śniadania.
Śniadanie
Sprzątanie po śniadaniu.
Wyjście na salę gimnastyczną
Ćwiczenia pod kierunkiem prowadzących
Przejście do innej sali- zabawa w basenie z piłkami
Pożegnanie