inscenizacja - na straganie - zajęcie na hospitację, szkola itp


Scenariusz zajęcia z zakresu rozwijania mowy i myślenia dla dzieci

5 - letnich.

TEMAT: Inscenizacja wiersza J. Brzechwy pt. Na straganie” z wykorzystaniem sylwet oraz kukiełek warzyw.

Cel główny:

Cele pośrednie:

• Słuchanie krótkiego utworu literackiego ilustrowanego sylwetami - ćwiczenie uwagi przez

dłuższy okres czasu.

• Wzbogacanie słownictwa o nowe zwroty, pojęcia i wyrażenia: nazwy warzyw, cechy

charakterystyczne warzyw.

• Umiejętne zastosowanie pojęć i wyrażeń podczas udzielania wypowiedzi na temat

wysłuchanego utworu.

• Dostrzeganie humoru zawartego w wierszu.

Cele operacyjne; dziecko:

- wdraża się do właściwego odbioru utworu literackiego,

- poznaje popularne warzywa oraz te mniej znane (np. brukselka, kalarepka, seler),

- poznaje pozawerbalne sposoby komunikowania się między ludźmi (mimika, gest),

- stosuje w praktyce formy grzecznościowe, tj. proszę, dziękuję, dzień dobry, do widzenia,

- zwraca uwagę na walory zdrowotne warzyw,

- rozwija umiejętności estetycznego poruszania się przy muzyce,

- potrafi sprawnie ułożyć puzzle i estetycznie przykleić powstały obrazek.

Forma: praca z całą grupą.

Metody:

-czynna: metoda zadań stawianych dziecku, metodą ćwiczeń, samodzielnych doświadczeń,

-słowna: rozmowa, metody żywego słowa,

-oglądowa: metoda obserwacji i pokazu.

Środki dydaktyczne:

wiersz J. Brzechwy Pt. „Na straganie”, bilety dla dzieci, sylwety warzyw, naturalne okazy warzyw występujące w treści wiersza, plansza przedstawiająca stragan z warzywami, kolorowe szablony ogórka, pomidora i cebuli z tasiemkami do przywiązywania dzieciom w czasie zabawy ruchowej, nagranie piosenki pt. „Ogórek”, tacki papierowe, klej, pędzle do kleju, puzzle warzyw.

Prowadząca:

Czas trwania zajęcia: około 30 min.

Przebieg zajęcia:

Przywitanie:

Dzieci stoją na dywanie w kole i wspólnie z nauczycielką witają się - wspólnie śpiewają piosenkę:

Wszyscy są, witam was, zaczynamy - już czas.

Jestem ja, jesteś ty; raz, dwa, trzy. /2 - 3x/

Część główna zajęcia:

Nauczycielka zaprasza dzieci do tablicy uderzaniem w talerze. Następnie mówi:


- Uwaga, uwaga, zapraszam was do zaczarowanego świata warzyw. Posłuchajcie:

Na straganie - J. Brzechwa

Na straganie w dzień targowy takie słyszy się rozmowy:

- Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze.

- Cóż się dziwić, mój szczypiorku leżę tutaj już od wtorku

Rzecze na to kalarepka:

- Spójrz na rzepę, ta jest krzepka.

Groch po brzuszku rzepę klepię:

- Jak tam rzepko? Coraz lepiej.

- Dzięki, dzięki panie grochu, jakoś żyje się po trochu.

Lecz pietruszka - z tą jest gorzej, blada, chuda, spać nie może.

- A to feler - westchnął seler.

Burak stroni od cebuli, a cebula doń się czuli.

- Mój buraczku, mój czerwony, czy byś nie chciał takiej żony?

Burak tylko nos zatyka

- Niech no pani prędzej zmyka, ja chcę żonę mieć buraczą, bo przy Pani wszyscy płaczą.

- A to feler - jęknął seler.

Naraz słychać głos fasoli:

- Gdzie się pani tu gramoli?

- Nie bądź dla mnie taka wielka - odpowiada jej brukselka.

- Widzieliście jaka krewka - zaperzyła się marchewka.

- Niech rozsądzi nas kapusta,

- Co? Kapusta? Głowa pusta.

A kapusta rzecze smutnie.

- Moi drodzy, po co kłótnie, po co wasze spory głupie - wnet i tak zginiemy w zupie.

- A to feler jęknął seler.

Podczas recytacji nauczycielka umieszcza na tablicy sylwety warzyw.

Po zakończeniu recytacji wiersza nauczycielka omawia z dziećmi jego treść zadając pytania:

Propozycja inscenizacji wiersza przygotowanymi sylwetami warzyw. Zachęcenie dzieci do wzięcia udziału w inscenizacji. Nauczycielka czyta wiersz a dzieci przedstawiają jego treść w formie teatru samorodnego. Wszystkie dzieci mówią frazę: „A to feler, jęknął seler”.

Podziękowanie za piękne przedstawienie, zaproszenie do dalszej pracy.


Podczas pracy przy stoliczkach dzieci słuchają piosenek z kasety.


Zakończenie zajęcia:

Dzieci otrzymują karteczki ze swoimi imionami i umieszczają je obok talerzyków. Następnie wspólnie bawią się przy piosence „Ogórek” - próbują zaśpiewać jej refren. Po skończonej zabawie wspólnie porządkujemy stoliczki.

Dzieci dziękują sobie za zabawę podczas zajęcia uściskiem ręki, poklepaniem się po plecach…


