2060


Mieszkańcy różnych stron świata

Wstęp

Scenariusz zajęć w grupie sześciolatków

Temat kompleksowy: Mieszkańcy różnych stron świata

Temat dnia: W eskimoskiej wiosce. Poznanie życia ludzi z dalekich krain.

Cele:
Uczeń umie:

uważnie słuchać piosenki i dokonywać jej omówienia,

odnosić się do swoich doświadczeń i wiedzy na temat życia Eskimosów,

swobodnie wypowiadać się na podany temat, wypowiadając się pełnym zdaniem,

dokonywać analizy i syntezy słuchowej wybranych tematycznie wyrazów,

samodzielnie przygotować sylwetę zwierząt i ptaków polarnych,

zgodnie bawić się stosując zasadę fair play,

naśladować czynności Eskimosa, na podstawie piosenki, wykorzystując poznane wiadomości z pantomimy,

rysować po śladzie, według polecenia w ćwiczeniach.

Metody:

zabawowa,

pokaz,

demonstracja,

rozmowa,

ćwiczenia praktyczne,

burza mózgów.

Środki dydaktyczne:
ćwiczenia "Moje 6 lat" cz. 6, s. 16, naczynie z wodą, kawałki styropianu, sylwety pingwinów i niedźwiedzi p
Przebieg zajęć

1. Rozmowa z dziećmi na temat życia Eskimosów - burza mózgów.

2. Słuchanie piosenki "Eskimosek" (U. Smoczyńska-Nachtman "Kalendarz..." s. 76) i omówienie jej treści:
- O kim jest mowa w piosence?
- Dlaczego nosek Eskimoska jest czerwony?
- W co jest ubrany Eskimosek?
- Kto mu uszył kubraczek?

3. Swobodne i ukierunkowane wypowiedzi na temat życia Eskimosów w oparciu o ilustracje.

4. Wyjaśnienie znaczenia wyrazów i wyrażeń: noc polarna, dzień polarny, igloo.

5. Układanie przez dzieci z rozsypanki literowej wyrazu "Eskimos"
Przypomnienie konieczności używania wielkiej litery.

6. Zabawa rytmiczna przy piosence
Nauczyciel śpiewa piosenkę, a dzieci naśladują czynności, o których jest mowa w utworze (pantomima).

7. Analiza i synteza słuchowa wyrazów: Eskimos, foka, pingwin, ryby.

8. Samodzielna praca w ćwiczeniach - rysowanie po śladzie: cz. 6, s. 16.

9. Wykonanie sylwet pingwina i niedźwiedzia polarnego (podział na dwie grupy: chłopców i dziewcząt). Dzieci otrzymują gotowe sylwety do wycięcia i pokolorowania oraz niewielkiej wielkości styropian, który będzie wykorzystany jako kra do zabawy.

10. Zabawa
W naczyniu pełnym wody nauczyciel umieszcza wielki kawał styropianu, który stanowi górę lodową. Dzieci (po trzy osoby) ustawiają w jednej linii swoje pingwiny, niedźwiedzi i dmuchają. To zwierzątko, które pierwsze dopłynie do góry lodowej, wygrywa i zatrzymuje się na niej.

11. Podsumowanie zajęć
Wszystkie dzieci siedzą w kręgu i przypominają kolejność wszystkich zabaw i ćwiczeń. Wybierają taką zabawę, którą chciałyby powtórzyć jeszcze raz po śniadaniu.

olarnych, tekst piosenki "Eskimosek ", ilustracje przedstawiające życie i pracę Eskimosów.


