SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ
DATA: 30.05.2003
GRUPA: 3 - latki
PROWADZĄCA:
TEMAT: Rozróżnianie barw i kształtów na podstawie zabawy dydaktycznej „Ogrodnik wybiera kwiaty”.
CEL:
zapoznanie z wyglądem oraz nazwą niektórych kwiatów;
odnajdywanie różnic i podobieństw w wyglądzie kwiatów;
utrwalenie pojęć dotyczących wielkości( duży, mały);
kształtowanie emocjonalnego stosunku do przyrody.
DZIECKO POTRAFI:
rozróżnić barwę i kształt kilku kwiatów ogrodowych;
dobrać jednakowe kolory i kształty;
nazwać sprzęt ogrodniczy (grabie-grabki, łopata-łopatka, haczka , konewka).
DZIECKO UMIE:
złożyć obrazek z części;
posługiwać się narzędziami ogrodniczymi (naśladować czynności ogrodnika);
DZIECKO ZNA:
reguły zabawy i przestrzega je.
METODY: czynna, słowna, oglądowa.
FORMY: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
PZRYBORY: strój ogrodnika, sprzęt ogrodniczy: grabie, łopata, haczka, konewka: zabawki: gr4abki, łopatka, ilustracje przedstawiające ogrodnika przy pracy; ilustracje kwiatów; kwiaty z papieru; kosz z kwiatami, rozsypanka - kwiaty, wizytówki w kształcie kwiatów dla każdego dziecka ( w 6 kolorach), magnetofon, taśma z nagraniem odgłosów ptaków oraz muzyki do zabaw.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Rozdanie wizytówek w kształcie kwiatów.
2.Wprowadzenie do tematu - rozwiązanie zagadki „Kwiaty”.
W kartonie zostały schowane narzędzia ogrodnicze i strój ogrodnika - nazywanie przez dzieci narzędzi; odgadnięcie komu będą one potrzebne w pracy - rozwiązanie zagadki „Ogrodnik”.
Określanie wielkości: duży - mały ( grabie - grabki, łopata - łopatka, haczka, konewka).
3. Rozmowa nt. wyglądu ogrodnika i jego pracy - naśladowanie czynności z użyciem narzędzi.
4. Zabawa ruchowa „Kwiaty rosną - kwiaty więdną”. Kwiaty więdną na przerwę w muzyce.
5.Oglądanie ilustracji kwiatów, opisywanie wyglądu. Określanie barw i kształtów.
6.Zabawa dydaktyczna „Ogrodnik wybiera kwiaty”.
A/ Początkowo ogrodnikiem jest jedno dziecko, przebrane w strój ogrodnika, które wybiera kwiaty spośród dzieci biorąc pod uwagę kolory wizytówek. Wybrane dziecko - kwiatek siada przy obręczy oznaczonej jego kolorem. W tle słychać muzykę.
B/ Ogrodnikiem jest każde dziecko. Po usłyszeniu sygnału (śpiew ptaków) dzieci zaczynają szukać kwiatów rozsypanych na podłodze; zanoszą je do obręczy oznaczonej takim samym kolorem.
C/ Dzieci szukają kwiatów no takich samych kształtach (zaczynają szukać również po usłyszeniu sygnału).
7.Dzieci dzielą się na zespoły według wizytówek, ich kolorów.
Każda grupa dostaje do złożenia obrazek (kwiat).
8.Podsumowanie zajęcia.
Słuchanie piosenki „Ogrodniczka” - dowolny taniec do słuchanego utworu.