Konspekt zajęć
Prowadzący: Aleksandra Rawska
Uczestnicy: dzieci 6-letnie
Zajęcie pierwsze
Temat: Zapoznanie dzieci z litera I, i wielką i małą, drukowaną i pisana na podstawie piosenki Izabela oraz wyrazów: igła, Iza
Cele ogólne:
- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery I, i
- określenie głoski „i” jako spółgłoski
- ćwiczenie słuchu fonemowego
- rozwijanie koordynacji ruchowo-słuchowo - wzrokowej
- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje graficzny obraz litery Ii i i identyfikuje go z głoską i
- intuicyjne rozpoznaje głoskę i jako samogłoskę
- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela
- ma rozwiniętą koordynację ruchowo-słuchowo-wzrokową
Formy: z całym zespołem
Metody:
- Metoda dobrego startu
Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1., woreczki z grochem, skakanka lub sznurek, tacki z kaszą, karty z wzorem litery I, i, karty ćwiczeń, obrazek z literą I, i, litery I i i drukowane i pisane małe i wielkie, białe, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki, czerwona plastelina
Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.
Przebieg zajęć:
I. Zajęcia wprowadzające
Odwróćcie się wszyscy w tę sama stronę. Wysuńcie prawą rękę do przodu i pomachajcie nią. Poklepcie prawą dłonią biodro, udo i kolano. Pogłaskajcie łydkę, dotknijcie stopy, postukajcie prawą piętą w podłogę. Ustawcie się w parach naprzeciw siebie. Przywitajcie się biodrami, kolanami i stopami. Popatrzcie w prawa stronę i wymieńcie nazwy kilku przedmiotów, które widzicie na prawo od siebie.
Poznanie piosenki Izabelka
Odpowiedzcie, co to jest: To zagadka bardzo prosta. Ma je krawiec, jeż i sosna (igły)
Odpowiedzcie, jak wygląda i do czego służy igła
Ćwiczenie funkcji językowych
Całymi zdaniami odpowiedzcie na pytania:
- Co dziewczynka umie robić?
- Jak myśicie, co oznacza zdanie: Szycie dla niej - to igraszka?
- Przypomnijcie, jak się nazywa przedmiot, którym Iza ma igły?
- Czy rozumiecie wyrażenie bez liku?
- Co to znaczy, że Iza idealnie zaszywa dziurkę?
Wymieńcie i policzcie sylaby w słowach: igła, igiełka, igiełeczka. Posłuchajcie kolejnych sylab i powiedzcie, jakie wyrazy tworzą: l-za-be-la, l-za-bel-ka. Wypowiedzcie głoskami słowa: ile, Iza, igła, Izabela. Którą głaską różnią się słowa: igła - igły? Jaką głoskę słyszycie na początku tych słów? Czy i jest samogłoska czy spółgłoską?
II. Zajęcia właściwe
Ćwiczenia ruchowe
N-l kładzie na podłodze skakankę lub sznurek. Dzieci Przeskakują przez nią obunóż, przesuwając się do przodu, tak jak podczas szycia igła przesuwa się po materiale. N-l poleca: złączcie kciuk z palcem wskazującym tej samej dłoni i „nawleczcie igłę”, przeciągając przez „ucho” skakankę lub sznurek. Naśladujcie gestami przyszywanie guzika.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
Słuchając piosenkę, rytmicznie przekładajcie woreczek z ręki do ręki. Następnie rytmicznie stukajcie palcem wskazującym prawej dłoni w woreczek, naśladując ruch igły w maszynie do szycia.
Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
- dzielenie na głoski wyrazu Iza
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu Iza z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie Iza
- budowanie modelu wyrazu Iza
- pokaz drukowanej wielkiej litery I
- umieszczenie pod modelem wyrazu Iza wielkiej drukowanej litery I
- wyjaśnienie, że imiona zapisujemy wielka literą
Wyszukiwanie imion zaczynających się głoską I
- dzielenie na głoski wyrazu igła
- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu igła z jednoczesnym podziałem na sylaby
- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie igła
- budowanie modelu wyrazu igła
- pokaz drukowanej małej litery i
- umieszczenie pod modelem wyrazu tuba małej drukowanej litery i
Wyszukiwanie w sali przedmiotów z głoska i; określenie jej miejsca (na początku, w środku, na końcu)
Pokaz małej i wielkiej pisanej litery I, i
Przyjrzyjcie się wielkiej literze I. Z jakich elementów się składa? Ile ich jest? Obserwujcie, jak należy prowadzić dłoń podczas pisania tej litery. Przyglądajcie się, jak się ją zapisuje i jednocześnie śpiewa refren piosenki. Pokaz i omówienie wyglądu oraz sposobu pisania małej litery i. Wykonajcie następujące ćwiczenia:
- napiszcie literę I i i palcem na wzorze;
- piszcie literę i i I na podłodze najpierw piętą potem palcami stopy.
- śpiewajcie ref. piosenki i piszcie literę I i na tacce z kaszą - kilkakrotnie po tym samym śladzie;
- ułóżcie literę I oraz i ze sznurka
- wyklejcie wzór litery I i i kuleczkami czerwonej plasteliny
- wykonajcie zadania na karcie ćwiczeń.
III. Zajęcia końcowe
Czy wiecie, co to znaczy „szukać igły w stogu siana”? Pobawmy się w „Ciepło - zimno”. Ukryjemy gdzieś mały przedmiot, ale tak by jedna osoba nie wiedziała, gdzie się on znajduje. Osoba ta będzie go szukać, a Wy pomożecie jej, mówiąc: Zimno, gdy się od niego oddali lub ciepło, gdy się do niego zbliży. Czy w nazwie tego przedmiotu ukryła się głoska ?
Zajęcie drugie
Temat: Praca plastyczno-techniczna Wesoła Izabelka
Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci z techniką płaskiego orgiami
- doskonalenie umiejętności odczytywania komunikatów niewerbalnych wyrażanych mimiką
- doskonalenie sprawności manulanej
- wdrażanie do estetycznego wykonania prac plastycznych
Cele operacyjne - dziecko:
- wykonuje prace technika płaskiego orgiami
- porozumiewa się za pomocą komunikatów niewerbalnych wyrażanych mimiką
- potrafi składać papierowe modele
- estetycznie i do końca wykonuje pracę plastyczną
Formy: z całym zespołem
Metody:
- rozmowa, objaśnienie, zadania stawiane
Pomoce: dla każdego dziecka - 1 koło czarne o średnicy 10 cm (włosy), 1 koło żółte o średnicy 10 cm (głowa), 3 koła czarne o średnicy 5,5 cm (włosy), 2 koła niebieskie o średnicy 2 cm (oczy), 2 koła białe o średnicy 2 cm (oczy), 5 kół czerwonych o średnicy 2 cm (usta, kokardy)
Przebieg:
1. Zabawa z lusterkami - dzieci siedzą w kręgu, każde ma lusterko. N-l uśmiecha się do dzieci, a dzieci odwzajemniają uśmiech
2. Rozmowa n/t kiedy się uśmiechamy, kiedy jesteśmy smutni, kiedy zdziwieni, kiedy się boimy?
3. Zabawa Minki - dzieci wg instrukcji nauczyciela robią różne minki i obserwują w lusterku, jak wyglądają ich twarze gdy są wesołe, smutne, zdziwione, zaskoczone, przestraszone, zamyślone.
4. Zabawa Lokomotywa - nauczyciel z dziećmi ustawia się, tworząc lokomotywę z wagonikami. Lokomotywa porusza się po sali, zatrzymując się na poszczególnych stacjach. Np. na stacji wiecznej powolności - wszyscy poruszają się bardzo wolno, na stacji smutku - wszyscy są smutni, na stacji złości - wszyscy są zezłoszczeni, na stacji wesołości - wszyscy są zadowoleni.
5.Zabawa papierowymi kołami (przeliczanie, segregowanie wg koloru, wielkości, burza mózgów: co można zrobić z papierowych kół?)
6. Omówienie sposobu wykonania Wesołej Izabelki
7. Wykonanie prac przez dzieci
8. Ocena prac i zorganizowanie wystawki
9. Porządkowanie miejsc pracy
Uwagi o realizacji:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………