KONSPEKT ZAJĘĆ SOCJOTERAPEUTYCZNYCH PRZEPROWADZONYCH
W ŚRODOWISKOWYM DOMU SAMOPOMOCY W ŁAŃCUCIE
w dniu 2.10.2008
Gra „GORĄCE KRZESŁO”
Cele operacyjne:
Uczestnicy potrafią nazwać uczucia,
Uświadamiają sobie, w jakich sytuacjach wyrażają uczucia,
Otwierają się na potrzeby emocjonalne współuczestników.
Środki dydaktyczne:
Wygodne krzesło
Przebieg zajęć:
Uczestnicy siadają w kole, pośrodku którego stoi krzesło nazwane przez wszystkich umownie „gorącym krzesłem” i zasiada na nim ten uczestnik, który w danym mome4ncie potrzebuje najwięcej wsparcia i oznak sympatii od grupy.
Po kolei przesuwa on „gorące krzesło”, stawiając je przed wszystkich uczestników, którzy mówią mu o czymś, co w nim lubią, cenią np. jego poczucie humoru, doskonałe pomysły podczas zabawy, troskę o innych uczestników, ładną fryzurę…
Na „gorącym krześle” powinien mieć usiąść każdy z uczestników, odczuwający w danym momencie taką potrzebę.
Kiedy wszyscy z chętni mieli już możliwość siedzenia na „:gorącym krześle” należy wspólnie omówić tematy związane z ćwiczeniem, np.
- jak czujemy się wtedy, gdy musimy powiedzieć komuś coś miłego;
- jak czujemy się, gdy miłą rzecz musimy powiedzieć osobie, której nie lubimy,
- jak znosimy publiczne pochwały i w jakiej ilości (czy większa ich liczba sprawia nam większą przyjemność),
- czy wierzymy w to, co usłyszeliśmy
- jak zachowuje się nasze ciało, gdy doświadczamy różnych uczuć,
- jak zmienia się moja twarz doświadczamy różnych uczuć
- dlaczego uczucia są ważne w moim życiu
Rundka końcowa: każdy z uczestników wypowiada się: „Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałam (-em) się, że…”