SCENARIUSZ SPOTKANIA RODZINNEGO „BAWIMY SIĘ WESOŁO”
OPRACOWANY PRZEZ JOANNĘ OWSIEJKO
Każda klasa stanowi pewien zespół uczniów jak i rodziców.
Cel tego spotkania to integracja całego zespołu klasowego, zarówno uczniów oraz ich
rodziców. Dodatkowy element to wesoła zabawa na powietrzu.
Przebieg spotkania
Przywitanie.
Przedstawienie haseł przez drużyny biorące udział w zabawie.
Każdy zespół kilka dni wcześniej przygotowuje wesołe hasła zachęcające do zabawy, np.
Pierwsza „D” zawsze wygrać chce.
Mamy chłopców i dziewczyny, więc się przegrać nie boimy.
Czy wygramy, czy przegramy i tak humory dobre mamy.
Zabawy „na wesoło” - pokonywanie ścieżki zdrowia
- bieg z woreczkiem na głowie
- kozłowanie piłki
- skoki na skakance
- rzut kulką z gazety do celu stałego
W zawodach mogą brać udział drużyny składające się tylko
z rodziców
z dzieci
c) z rodziców i dzieci
Turniej „gry w dwa ognie”.
Zabawa przeznaczona dla uczniów klas drugich lub trzecich.
Odpoczynek połączony z pieczeniem kiełbasek.
Zabawy „Klanza”
„Sałatka owocowa”
Wszyscy siedzą w kręgu ( na kocykach lub matach ). Prowadzący stoi lub siedzi wewnątrz kręgu. Prowadzący dzieli uczestników na równe grupy, które od tej chwili są zbiorami owoców. Siedząc wewnątrz kręgu, prowadzący wymienia grupy owoców, np.: „jabłka i śliwki”, wtedy osoby, które „są” tymi owocami muszą szybko zamienić się miejscami. Na hasło: „sałatka owocowa” wszyscy mają zmienić miejsce, a prowadzący szybko szuka miejsca w kręgu dla siebie. Ten z uczestników, dla którego zabrakło miejsca w kręgu, zajmuje miejsce w środku i wydaje polecenia.
„Kostka”
Uczestnicy poruszają się dowolnie, np. w rytm muzyki. Kiedy muzyka nagle zostaje wyłączona, prowadzący podnosi do góry kostkę pokazując wyraźnie jedną ściankę. Uczestnicy mają za zadanie szybko połączyć się w grupy liczące tyle osób, ile oczek było pokazane na ściance kostki. Można wymieniać głośno liczbę wyrzuconych oczek. Po utworzeniu grupek padają polecenia, które uczestnicy wykonują. Potem następuje powrót do swobodnego tańca.
Polecenia mogą być następujące:
1 - każdy jest kelnerem w zatłoczonej restauracji; 2 - jedna osoba wykonuje dowolne ruchy, a druga jest jej cieniem; 3 - jedna osoba jest zepsutym samochodem, dwie ją pchają;
4 - wszyscy stoją pod jednym parasolem i tańczą; 5 - jedna osoba ma urodziny, pozostałe tańczą wokół niej; 6 - jedna osoba to lokomotywa, pozostałe są wagonikami.
Jeżeli nie dysponujemy magnetofonem, zabawę można zorganizować przy samodzielnie śpiewanych piosenkach.
Zakończenie i podsumowanie spotkania.
Wręczenie pamiątkowych dyplomów.
W razie niepogody spotkanie można zorganizować w sali lekcyjnej. Wtedy zabawy należy dostosować do warunków. Może to być konkurs :
na najdłuższą obierzynę z jabłka
rozpoznawanie prac dzieci przez ich rodziców
rozpoznawanie przedmiotów po dotyku
zabawa „Zgadnij, co się zmieniło?”