KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI
Prowadząca:
2. Temat jednostki metodycznej:
Praca w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel
Temat jednostki lekcyjnej:
Podstawowe zasady pracy w arkuszu kalkulacyjnym MS Excel
Cele lekcji:
Dydaktyczny:
opanowanie podstawowych umiejętności prawidłowego posługiwania się w MS Excel
Wychowawczy:
nabycie przez uczniów umiejętności podstawowej obsługi komputera
Metoda nauczania:
Pogadanka, pokaz z instruktażem, omówienie, ćwiczenia praktyczne
Środki dydaktyczne:
Komputer, arkusz kalkulacyjny MS Excel
Forma organizacji lekcji:
Dwuosobowe grupy uczniów na jedno stanowisko komputerowe
Czas trwania lekcji:
45 minut.
9. Przebieg lekcji:
L.P |
OGNIWO ORGANIZACYJNO POŻADKOWE
|
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
CZAS |
1. |
Stworzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego. |
Przywitanie. Sprawdzenie obecności uczniów. Podanie tematu lekcji. |
Przywitanie. Uczniowie przygotowują się do lekcji przy swoich stanowiskach komputerowych..
|
5 minut |
2. |
Poznanie faktów i opracowanie nowego tematu. |
Wprowadzenie nowego tematu i zorientowanie się w zrozumieniu tematu lekcji przez uczniów.
|
Uczniowie słuchają. |
5 minut |
3. |
Ukształtowanie pojęć. |
Wprowadzenie pojęcia arkusz kalkulacyjny.
|
Uczniowie słuchają. |
5 minut |
4. |
Wprowadzenie i uzupełnienie nowych wiadomości. |
Omówienie na przykładzie. |
Uczniowie słuchają i zadają pytania.
|
10 minut |
5. |
Utrwalenie wiadomości i umiejętności, wiązanie teorii z praktyką. |
Podanie wykonania zadania przykładowego wykorzystania arkusza Excel.
|
Wykonują zadanie. |
10 minut |
6. |
Kontrola i ocena wyników ucznia. |
Sprawdzenie pracy uczniów i ich ocena. |
Uczniowie zgłaszają się do kontroli wykonanego zadania.
|
5 minut |
7. |
Zakończenie. |
Polecenie wyjścia z programu i wyłączenia komputerów. Pożegnanie
|
Wykonują polecenie i opuszczają sale. |
5 minut |