1964


KONSPEKT Marta Pęzioł-Borcuch

1. Przyroda Kl. 5b

2. Dział programu- Życie na lądzie, Krajobraz Ziemi.

3. Temat lekcji- Poznajemy nizinny Polski ( Mazowiecka , Podlaska , Polesie ) .

4. Cele:

a) Ogólny- poznanie pasa Nizin Polskich , charakterystyka Niziny Mazowieckiej, Podlaskiej , Polesie.

b) Cele operacyjne

-uczeń potrafi opisać poszczególne niziny

- uczeń potrafi wymienić główne miasta niziny Mazowieckiej , Podlaskiej , Polesia.

- uczeń potrafi odczytać z mapy ważne informacje: miasta , rzeki, gdzie występują Parki Narodowe , Puszcze , Rezerwaty

- uczeń potrafi porównać klimat z innymi regionami w Polsce

- uczeń potrafi objaśnić jakie są , były warunki rozwoju rolnictwa.

5. Metody nauczania- dyskusja ,wykład , pogadanka , ćwiczeniowa, , metoda problemowa( burza mózgów, kilu śnieżnej).

6. Formy pracy uczniów - zbiorowa, grupowa, indywidualna.

7. Środki dydaktyczne- podręcznik , zeszyt ćwiczeń , mapy , tablice.

8. Przebieg lekcji

Czynności nauczyciela

Czas trwania

Czynności ucznia

Uwagi do realizacji

Część

wstępna

-Przywitanie Klasy.

-Sprawdzenie listy obecności.

-sprawdzenie pracy domowej.

6 min

-Zajęcie swoich miejsc przez uczniów

-Uczniowie odpowiadają na pytania Nauczyciela

Część zasadnicza

-Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji.

-Podanie tematu lekcji „Poznajemy nizinny Polski ( Mazowiecka , Podlaska , Polesie )”(temat lekcji zapisuje dyżurny na tablicy)

- Nauczyciel opisuje niziny w Polsce.

- Na mapie pokazuje pas nizin- chętny uczeń pokazuje.

-Nauczyciel prosi chętnych uczniów do pokazania terenów objętych poszczególnymi nizinami

-Nauczyciel opisuje miasta.

-Nauczyciel opisuje gleby, klimat.

-Nauczyciel opowiada o Parkach Narodowych, o Puszczach o rezerwatach występujących na terenach opisywanych nizin

31 min

- Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciel.

-Uczniowie zapisują temat lekcji w zeszytach.

- Uczniowie aktywnie uczestniczą w lekcji.

Część końcowa/ podsumowanie

-Uczniowie rozwiązują ćwiczenia do tematu w zeszycie ćwiczeń

-Nauczyciel podsumowuje temat.

8 min

- Uczniowie wykonują polecenia Nauczyciela.

-Uczniowie opowiadają na pytania.

0x01 graphic


