KONSPEKT Z LEKCJI FIZYKI
Prowadzący: Dusza Dawid
Szkoła: Gimnazjum nr 9 ul. Orzeszkowej 8a
Klasa:2d
Opiekun: mgr Jerzy Pięciak
Czas trwania lekcji: 45 minut
Data:28-09-2000
Temat lekcji: Obliczanie drogi i prędkości w ruchu jednostajnym prostoliniowym.
Cele lekcji:
Wiadomości |
Umiejętności |
||
A |
B |
C |
D |
-że prędkość w ruchu jednostajnym prostoliniowym ma wartość stałą -że prędkość jest wielkością wektorową -jakie są jednostki ( w układzie SI ) drogi, prędkości, czasu |
-że w ruchu jednostajnym prostoliniowym droga jest proporcjonalna do czasu |
-podać charakterystykę ruchu jednostajnego prostoliniowego -przeliczyć jednostki np. prędkości |
-sporządzić wykres s(t), v(t) -potrafi obliczyć wartość drogi z wykresu v(t) ( że jest to pole powierzchni pod wykresem ) |
Przebieg lekcji:
Zadania |
Warunki |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Wnioski |
Powitanie |
Dziennik |
Sprawdzenie obecności |
Uczniowie odpowiadają po wyczytaniu swojego imienia i nazwiska |
|
Sprawdzenie wiadomości uczniów |
Umiejętności uczniów zdobyte na lekcji |
Zadawanie pytań |
Odpowiedzi na pytania |
|
Podanie tematu lekcji |
|
Temat: Obliczanie drogi i prędkości w ruchu jednostajnym prostoliniowym |
Zapisanie tematu lekcji |
|
Przeliczenie jednostek |
Umiejętności uczniów |
1 km=---------m 1 h=-----------s 1 m=----------km 1 s=-----------h
10.8 =---------
180 =---------
10 =----------
|
=1000 m =60 min. =60•60 = 3600 s = km = h
|
|
Zadanie 1 |
|
Sportowiec, w pewnym przedziale czasu równy 8 s biegł z jednostajną prędkością 7 . Jaką drogę przebył sportowiec. |
Dane: t=8s v=7 Szukane: s=? v= s= v∗t
Odp. Sportowiec przebył drogę równą 56 m |
|
Zadanie 2 |
|
Samochód przebył pewien odcinek drogi równy 210 m w czasie 7 s. Z jaką prędkością jechał? Wynik podaj w . |
Dane: s=210 m t=7 s Szukane: v=?
Odp. Samochód jechał z prędkością równą 108 .
|
|
Zadanie 3 |
|
Mając daną prędkość 5 i pewien przedział czasu równy 6 s, narysuj wykres zależności v(t), s(t) w tym ruchu.
|
S(t)
|
|
|
Umiejętności uczniów |
Czy potrafisz policzyć wartość drogi patrząc na wykres v(t)? |
5•6=30 m |
Wartość drogi to jednostkowe pole powierzchni pod wykresem v(t). |
Podsumowanie lekcji |
Umiejętność uczniów |
Jak obliczyć wartość prędkości mając daną drogę i czas?
Jak obliczyć wartość drogi mając daną prędkość i czas? |
|
|
|
|
Czemu jest równe jednostkowe pole powierzchni pod wykresem v(t) w ruchu jednostajnym prostoliniowym |
Jednostkowe pole powierzchni pod wykresem v(t) jest równe wartości drogi w tym ruchu. |
|