SCENARIUSZ ZAJĘĆ WG METODY GIMNASTYKI TWÓRCZEJ
ORFFA I KNIESSÓW „PANTOFLANDIA” - BAW SIĘ ZMYSŁAMI
CELE:
rozwijanie pomysłowości, kreatywności dzieci,
utrwalenie rozróżniania stron: prawa, lewa,
zaufanie partnerowi podczas wspólnych ćwiczeń,
wyczucie własnego ciała,
utrwalenie pojęcia „para”
POMOCE:
dla każdego dziecka pantofle (kapcie),
krzesła,
instrumenty perkusyjne,
kaseta z dowolną muzyką
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powitanie dzieci. Zaproszenie ich do wspólnej podróży do kraju zwanego Pantoflandia. Nauczycielka jest królem Pantoflandii. Dzieci stoją w luźnej grupie.
Zabawa „Start rakiety” - dzieci odliczają: 10, 9, 8, 7, ...1, 0. Uderzanie dłońmi o uda, klatkę piersiową, na słowo START - wyskok, ramiona w górę. Okrzyk - ćwiczenia fonetyczne.
Zabawa „Powitanie” - podanie rąk jak najwyższej liczbie dzieci, powitanie nogami, trzeba dotknąć jak najwięcej pantofli. Dzieci wykonują ćwiczenie na czas.
Zabawa „Taniec z pantoflami” - pantofle nosi się na rękach. Na hasło „Szuu..” uderzenie w pantofle. każdy może zaproponować nowe kroki tańca lub sposób poruszania się. Dzieci bawią się w rytm muzyki.
Zabawa „Hej! Ho! Marsz pantofli” - dzieci w siadzie klęcznym. „Hej, ho! Hej, ho! Do pracy by się szło ...”. Dzieci przekładają pantofle o jedno miejsce z lewej, przed siebie w prawo, w rytm wiersza. Przekładanie jednego pantofla z prawej przed siebie w lewo, powtórzyć ze zmianą kierunku. Dzieci siadają w kole.
Zabawa „Do pary” - na sygnał dzieci szukają pantofla do pary.
Zabawa „Siała baba mak” - dzieci w siadzie klęcznym twarzą do siebie w parach. Siała (uderzenie dłońmi o swoje uda) baba (klaśniecie w swoje dłonie) mak (klaśniecie w dłonie partnera). Nie (uderzenie dłońmi o swoje uda) wiedziała (klaśniecie w swoje dłonie) jak (klaśniecie w dłonie partnera).
Zabawa „Krzesło” - czwórka dzieci biega dookoła krzesła. Na sygnał każde stara się usiąść na krześle. Komu się to nie uda, staje w pozie jaką przyjął w chwili sygnału. Zmiana kierunku biegu.
Zabawa „Muzykowanie” - nauczycielka pokazuje dzieciom kolorową kartkę papieru. Dzieci, które mają instrument oznaczony tym kolorem, grają głośno (kartka w górze), cicho (kartka w dół).
Zabawa „Za dźwiękiem, za palcem” - w parach jedno dziecko ma zamknięte oczy i podąża za partnerem, który wydaje wcześniej umówiony dźwięk. Dziecko prowadzone jest za palec. Dziecko zmienia coś w swoim ubraniu, drugie dziecko musi odgadnąć, co się zmieniło (1 - 3 elementów). Zmiana ról.
Zabawa „Pożegnanie” - różne formy - smutek rozstania. Dzieci bawią się w luźnej grupie.
Zabawa „Start rakiety” - odliczanie jak na początku zabawy. Dzieci wracają na swoją planetę. Żegnają się uściskiem dłoni.