Scenariusz-bal andrzejkowy, Scenariusze - przedszkole


Scenariusz zabaw, zajęć organizowanych w przedszkolu

Data: 25.11.2010

Grupa wiekowa: sześciolatki

Prowadzący: Agnieszka Pasławska, Joanna Oracz

Temat kompleksowy: Wróżby andrzejkowe

Temat zajęcia: Bal andrzejkowy

Cele ogólne:

Stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych.

Cele szczegółowe:

- poznawcze:

- kształcące:

- wychowawcze:

Pomoce dydaktyczne: wizytówki, grzechotki, tamburyna, sznurówki, kartki z sylabami, gazety, czarodziejskie pudełko, maski, butelka, cukierki, płyta CD

Bibliografia:

L. Bzowska, R. Kownacka, M. Lorek, Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka, Kraków 2005.

J. Kopała, E. Tokarska, Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć i rozkładem materiału, cz.3, Warszawa 2010.

D. Gellner, Wieczór andrzejkowy [na:]

http://www.edukacja.edux.pl/p-2871-zabawy-i-wrozby-andrzejkowe-dla-dzieci.php

ETAP

PRZEBIEG

CELE OPERACYJNE

UWAGI (po przeprowadzeniu)

PORANEK

1. Zabawa integracyjna „Znajdź swoją wizytówkę”

2. Zabawa dydaktyczne „Łańcuch wyrazów na ostatnią głoskę”

3. Zabawa ruchowa

„Na zdrowie”

4. Zabawa ruchowa „Taneczek”

Dzieci otrzymują od nauczyciela wizytówki z imieniem kolegi. Nauczyciel prosi, aby odnalazły swoją wizytówkę, po czym ustawiły się w kole i powiedziały jak mają na imię.

Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel podaje wyraz, np. przedszkole, a dziecko siedzące obok niego podaje wyraz rozpoczynające się na ostatnią głoskę podanego przez nauczyciela wyrazu. Kolejne dziecko robi tak samo, a jeśli nie może wymyślić wyrazu, nauczyciel prosi o pomoc inne dzieci.

Dzieci stoją w kręgu. Nauczyciel recytuje fragmenty wiersza B.Lewandowskiej „Na zdrowie”:

Doktor Rybka niech nam powie,

jak należy dbać o zdrowie!

Kto chce prosty być jak trzcina,

gimnastyką dzień zaczyna!

(…)

Rób tak samo, bo chcesz chyba

tak zdrowy być jak ryba!

Dzieci słuchają dalszej części fragmentu, wykonując czynności zgodne z jego treścią:

Na początek zróbmy skłon,

może ziemi dotknie dłoń.

Teraz ręce wyciągamy

i trzy razy przysiadam.

Prawy łokieć uginamy,

z lewym kolanem go witamy.

Lewy łokieć uginamy,

z prawym kolanem go witamy.

Jeszcze tylko ręce w górę, w bok,

a na koniec wysoki skok!

Dzieci stoją w kręgu i śpiewają tekst piosenki:

Jak zatańczyć jedną ręką

Zaraz wam pokażę

A zatańczy ze mną teraz

Ten którego wskażę

Dzieci naśladują ruchy nauczyciela i kontynuują zabawę, zmieniają tekst w pierwszym wersecie piosenki np. jak zatańczą obie nogi…, jak zatańczy tylko głowa…

Dziecko rozpoznaje na wizytówce swoje imię.

Dziecko samodzielnie przedstawia się.

Dziecko reaguje na polecenia nauczyciela.

Dziecko rozpoznaje ostatnią głoskę podanego wyrazu i wskazuje inny, rozpoczynający się na nią.

Dziecko wykonuje ćwiczenia gimnastyczne.

Dziecko naśladuje ruch pokazany przez nauczyciela.

ZAJĘCIA WŁAŚCIWE

1. Słuchanie wiersza D.Gellner „Wieczór andrzejkowy”

2. Rozmowa na temat wiersza

3. Zabawa rytmiczna do piosenki „Andrzejkowe wróżby”

4. Wróżby

a) „Kim będę”

b) „Podróż w dalekie kraje”

c) Taniec „Lambada”

d)”Jaka to kształt”

e)”Wirująca butelka”

f)”Taniec duszków”

g)”Czarodziejskie pudełko”

Nauczycielka recytuje wiersz.

Dzieci słuchają.

Świeca marszczy złoty nos

Z każdej strony kapie wosk.

Cienie tłoczą się co krok,

Już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam-

Pewnie przyszły wróżyć nam.

Już się pchają na firanki

Cienie - czarne wycinanki.

Już rozsiadły się na ścianach:

Czarny zamek, czarna brama.

I już skrzą się na tapecie

Czarne koła przy karecie.

Czarny paź przed bramą staje

Czarną różę nam podaje.

Kto ją weźmie: ja czy ty?

Komu z nas się spełnią sny?

Rozmowa na temat wiersza:

O czym jest wiersz?

Czy znacie wróżby andrzejkowe?

Na czym one polegają?

Czy chcielibyście teraz sobie powróżyć?

Dzieci otrzymują instrumenty muzyczne: tamburyno bądź grzechotkę. Nauczyciel włącza muzykę. Dzieci grają na instrumentach w rytm melodii.

Dzieci siedzą w okręgu. Nauczyciel podchodzi do każdego dziecka z dużym workiem, w którym znajdują się kartki z sylabami. Dziecko, które jakąś wylosuje, musi zastanowić się, jaki zawód zaczynający się na tę sylabę, będzie wykonywało w przyszłości.

Dzieci ustawiają swoje buty jeden za drugim w stronę drzwi. To dziecko, którego but pierwszy dotrze do drzwi, otrzyma kopertę. Będzie w niej bilet podróży do dalekiej krainy.

Taniec dzieci „Lambada”.

Dzieci po kolei przerzucają otrzymane sznurówki przez swoje lewe ramię. Odczytują powstały ze sznurówki kształt.

Na środku sali leży butelka, a wokół niej obrazy symbole. Każdy kręci butelką i odczytuje symbol, który wskazuje butelka.

Nauczycielka najpierw prosi dziecko o samodzielną interpretację/objaśnienie symbolu. Jeżeli dzieciom się to nie uda, lub objaśnienie nie będzie zgodne z symbolem, nauczycielka sama opowiada dzieciom o jego znaczeniu.

· Korona - W przyszłości będziesz ważną osobą. Obejmiesz ważne stanowisko.
· Książka - Przed Tobą kariera naukowa, zaszczyty.
· Serce - Czeka Cię wielka miłość i szczęście rodzinne. Będziesz osobą o dobrym sercu.
· Moneta - Będziesz bardzo bogatym biznesmenem. Sukces w interesach.
· Gwiazda - Przed Tobą kariera aktorska lub piosenkarska. Będziesz gwiazdą.
· Mapa - Czekają Cię wspaniałe przygody. Zostaniesz podróżnikiem.
· Piłka - Przed Tobą kariera sportowa. Będziesz sportowcem.
· Medal - Będziesz w życiu odnosić wiele sukcesów.

Dzieci łączą się w pary. Każda para dostaje gazetę, na której tańczy do piosenki Fasolek, „Duchy łakomczuchy”. Po chwili nauczycielka prosi, aby dzieci złożyły gazety na pół i starały się nie wychodzić stopą poza nią.

Nauczycielka prosi dzieci, aby poskładały gazety i włożyły je do dużego pudełka, które zaczaruje gazety. Następnie prosi dzieci, aby usiadły w kręgu i powtarzały razem z nią czarodziejskie słowa:

Czary - mary , czar - mary,

huuuu, huuuu

czary - mary, czary - mary,

huuuu, huuu

hokus - pokus, hokus - pokus,

krzy - krzy, krzy - krzy,

abra - kadabra, abra - kadabra,

huuu, huuu

Pudło ma podwójne dno, nauczycielka otwiera je z drugiej strony i częstuje dzieci cukierkami w nagrodę za wspólną zabawę.

Dziecko uważnie słucha wiersza.

Dziecko odpowiada na pytania pełnym zdaniem.

Dziecko wyjaśnia na czym polegają znane przez niego wróżby.

Dziecko reaguje na zmiany w tempie muzyki.

Dziecko podaje nazwę zawodu, zaczynającego się na podaną sylabę.

Dziecko słucha poleceń nauczyciela.

Dziecko ilustruje ruchem piosenkę, równocześnie śpiewając jej tekst.

Dziecko odczytuje powstały ze sznurówki kształt.

Dziecko podejmuje próbę interpretacji symbolu zamieszczonego na kartkach.

Dziecko tańczy pilnując, aby nie wyjść stopą poza określony obszar.

Dziecko powtarza usłyszane słowa i dźwięki.


