8951


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 17.12.2008 - środa

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia.

Temat dziennego ośrodka pracy: Nastrój wigilijnego wieczoru.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, historyjka obrazkowa „Przy choince”, zagadka „Wigilia”, kartki, klej, kolorowy papier samoprzylepny, karty pracy z choinką do kolorowania, pisaki, kredki, rozsypanka sylabowa zdania, tekst wiersza.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne.

  2. Rozwiązanie zagadki - hasło „Wigilia”. Co to za dzień jedyny w roku,

który jednoczy ludzi wokół.

Gdy pierwsza gwiazdka błyśnie,

żal i gniew zaraz pryśnie.

  1. Ułożenie z rozsypanki sylabowej zdania będącego tematem dnia: Wigilijny wieczór.

  2. Ustalanie kolejności zdarzeń historyjki pt. „Przy choince”

  1. Opowiadanie historyjki obrazkowej

Pytania pomocnicze:

  1. Ustalenie wyglądu świątecznie zastawionego stołu.

      - Jak wygląda świątecznie zastawiony stół ?

      -Jakie potrawy znajdują się u was na wigilijnym stole?

      -Jak zachowujemy się przy stole? 

  1. Omawia znaczenie niektórych potraw:

      opłatek- symbol nadziei, pokoju, miłości

      ryba- dostatek, odradzanie się życia

      groch- ochrona przed chorobami

      grzyby- ułatwiają kontakt z osobami nieobecnymi

      miód- przychylność sił nadprzyrodzonych

      orzechy- zdrowie i szczęście 

  1. Analiza i synteza wzrokowo- słuchowa wyrazów związanych z tematem.

  1. Wysłuchania wiersza pt. „Wieczór wigilijny”            

  2. Omówienie treści wiersza przez nauczyciela.

  3. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wiersza.

  4. Samodzielne czytanie wiersza przez ucznia.

III Ekspresja

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

„Wieczór wigilijny”

Biały obrus lśni na stole,

pod obrusem siano.

Płoną świeczki na choince,

co tu przyszła na noc.

Na talerzach kluski z makiem,

karp jak księżyc srebrny.

Zasiadają wokół stołu,

dziadek z babcią, krewni.

Już się z sobą podzielili

opłatkiem rodzice,

już złożyli wszyscy wszystkim

moc serdecznych życzeń.  

„Wieczór wigilijny”

Biały obrus lśni na stole,

pod obrusem siano.

Płoną świeczki na choince,

co tu przyszła na noc.

Na talerzach kluski z makiem,

karp jak księżyc srebrny.

Zasiadają wokół stołu,

dziadek z babcią, krewni.

Już się z sobą podzielili

opłatkiem rodzice,

już złożyli wszyscy wszystkim

moc serdecznych życzeń.  

„Wieczór wigilijny”

Biały obrus lśni na stole,

pod obrusem siano.

Płoną świeczki na choince,

co tu przyszła na noc.

Na talerzach kluski z makiem,

karp jak księżyc srebrny.

Zasiadają wokół stołu,

dziadek z babcią, krewni.

Już się z sobą podzielili

opłatkiem rodzice,

już złożyli wszyscy wszystkim

moc serdecznych życzeń.  





