instrukcja, konspekty


Klasa: VIb

Data: 17.09.2007r.

Prowadząca: Marta Skrzypczak

Opiekun: mgr Łucja Moskalewicz

Temat: Jak to zrobić? Zapoznaję się z instrukcją.

Cele: [uczeń]

Formy pracy:

Metody:

Pomoce naukowe:

Realizowane treści

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

I CZĘŚĆ WSTĘPNA

  1. Czynności organizacyjne.

  2. Zapisanie tematu lekcji.

słownik języka polskiego

II CZĘŚĆ GŁÓWNA

[Nauczyciel rysuje na tablicy znaki, będące instrukcją do prania ubrań.]

N: Znacie takie znaki? Gdzie możemy je znaleźć? Potraficie je rozszyfrować? O czym nas informują? Czyli są... (instrukcją)

N: Spróbujcie rozwiązać ćwiczenie 61. [tabela rozmiarów]

N: Co to jest instrukcja?

N: Gdzie możemy sprawdzić znaczenie tego wyrazu?

N: Rozdam wam teraz różne przykłady instrukcji. Przyjrzyjcie się im dokładnie i spróbujcie wskazać ich charakterystyczne cechy. Macie 5 minut na przygotowanie. [Praca w parach lub indywidualna]

[Nauczyciel rozdaje uczniom różne rodzaje instrukcji.]

N: Jakie charakterystyczne cechy możecie wymienić? [rysunki jak coś zrobić, podpisy pod rysunkami, krótkie zdania, wypisane elementy składowe danego urządzenia, zasady użytkowania]

N: Przed sobą macie rozsypankę. Spróbujcie połączyć opis z odpowiadającym mu rysunkiem. Macie na to 10 minut. [praca w grupach]

N: Przedstawcie proszę efekty swojej pracy.

N: Czy instrukcja może dotyczyć tylko użytkowania jakichś sprzętów czy urządzeń? Czego jeszcze może dotyczyć instrukcja?

N: Spróbujcie teraz, w grupach, samodzielnie napisać instrukcję. Wylosujcie jedno zadanie. Na jego wykonanie macie 15 minut.

rozszyfrowuje znaki zapisane na tablicy

Zapoznaje się z tabelą rozmiarów

wykonuje ćwiczenie

definiuje słowo instrukcja

sprawdza w słowniku znaczenie słowa instrukcja

prezentuje charakterystyczne cechy instrukcji

układa instrukcję z rozsypanki

przedstawia wyniki pracy w grupie

samodzielnie tworzy instrukcję

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

N: Zapraszam na środek klasy przedstawicieli grup. Po kolei przeczytajcie wasze instrukcje. [w 1, 2 i 3 grupa można sprawdzić czy instrukcja jest prawidłowo napisana i zrozumiała]

N: Powtórzmy jeszcze raz, czym jest instrukcja.

prezentuje samodzielnie napisaną instrukcję

powtarza informacje zdobyte podczas zajęć

ZADANIA:

  1. Napiszcie instrukcję „krok po kroku”, jak przechodzić przez jezdnię w sytuacji, gdy przy przejściu dla pieszych nie ma świateł. Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność.

  2. Napiszcie instrukcję „krok po kroku”, jak prawidłowo należy czytać książkę. Nie zapomnijcie o pewnych regułach obowiązujących podczas czytania! Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność.

  3. Napiszcie instrukcję „krok po kroku”, jak należy wykonać prawidłowy przysiad. Pamiętajcie, że wasza instrukcja powinna być niezwykle dokładna, aby ćwiczenie zostało wykonane prawidłowo! Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność.

  4. Napiszcie „krok po kroku”, instrukcję parzenia kawy. Uwzględnijcie różne sposoby jej picia! Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność.

  5. Napiszcie, „krok po kroku”, instrukcję wchodzenia po schodach. Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność.

  6. Napiszcie instrukcję „krok po kroku”, jak prawidłowo należy myć zęby. Po kolei i dokładnie opiszcie każdą czynność.

Encyklopedia PWN:

instrukcja [łac. instructio `uporządkowanie'], inform. polecenie wykonania przez komputer określonej operacji, zapisane w języku programowania; i. są podstawowymi elementami programów.

  1. Napiszcie instrukcję „krok po kroku”, jak przechodzić przez jezdnię w sytuacji, gdy przy przejściu dla pieszych nie ma świateł. Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  1. Napiszcie instrukcję „krok po kroku”, jak prawidłowo należy czytać książkę. Nie zapomnijcie o pewnych regułach obowiązujących podczas czytania! Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  1. Napiszcie instrukcję „krok po kroku”, jak należy wykonać prawidłowy przysiad. Pamiętajcie, że wasza instrukcja powinna być niezwykle dokładna, aby ćwiczenie zostało wykonane prawidłowo! Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  1. Napiszcie „krok po kroku”, instrukcję parzenia kawy. Uwzględnijcie różne sposoby jej picia! Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  1. Napiszcie, „krok po kroku”, instrukcję wchodzenia po schodach. Po kolei i dokładnie opiszcie każdą wykonywaną czynność. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

  1. Napiszcie instrukcję „krok po kroku”, jak prawidłowo należy myć zęby. Po kolei i dokładnie opiszcie każdą czynność. Na wykonanie zadania macie 10 minut.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic


