PYTANIA Z PRZEPISÓW ( SIATKÓWKA)

1. Podaj wymiary boiska ( minimalna wysokość sufitu- 7m, dł. boiska- 18m, szer. boiska- 9m)

2. Jaką szerokość mają wszystkie linie boiska? ( 5 cm )

3. O ile linia ataku jest oddalona od linii środkowej boiska? ( 3m )

4. Czy linia oddalona od linii środkowej boiska o 3m należy do pola ataku? ( tak )

5. Jaką szerokość ma pole zagrywki? ( 9m )

6. Jak wyznaczone jest pole zmian zawodników? ( przez przedłużenie linii ataku )

7. Podaj wysokość siatki dla: seniorów (2,43m), seniorek (2,24m), młodzików-czyli dla was- (2,35m) i dla młodziczek, czyli dziewcząt (2,15m)

8. Po co w siatkówce są antenki? ( ograniczają przestrzeń przejścia piłki, bo musi ona przejść na stronę przeciwnika pomiędzy nimi, a jeśli przejdzie piłka poza antenkami można ją wprowadzić spowrotem na swoją stronę boiska, pod warunkiem, że nie dotkło się boiska przeciwnika, a piłka musi wrócić po tej samej stronie antenki którą wyszła )

9. Kto odpowiada za zachowanie i dyscyplinę zespołu w czasie meczu? ( trener i kapitan zespołu )

10. Kto z zespołu jest upoważniony do rozmowy z sędzią? ( kapitan )

11. Kiedy osoba upoważniony do rozmowy z sędzią może zgłaszać mu uwagi od innych zawodników? ( gdy piłka jest poza grą, np. akcja przerwana gwizdkiem przez sędziego, bądź piłka wyszła na aut)

12. Gdy są popełnione 2 lub więcej błędów to zaliczamy wszystkie czy tylko pierwszy? ( pierwszy )

13. Co robi się gdy 2 zawodników drużyn przeciwnych popełni błąd równocześnie? ( sędzia odgwizduje BŁĄD OBUSTRONNY i akcja jest powtarzana )

14. W secie zespoły remisują 24:24, co dalej? ( gra do przewagi 2 punktów )

15. W meczu w setach zespoły remisują 2:2, co dalej? ( 5-ty set do 15-stu punktów )

16. Jak zapisywane są punkty gdy zespół odda mecz walkowerem? ( 3:0 w setach po 25:0)

17. Ile razy jeden zawodnik może być zmieniony w jednym secie? ( tylko raz )

18. Czy zawodnik może w czasie meczu być zmieniany przez dwóch zawodników? ( nie )

19. Ile odbić liczy się jeśli 2 lub 3 zawodników stykających się ze sobą dotknie piłkę równocześnie? ( jedno )

20. Czy kontakt z siatką przez zawodnika będącego w akcji z piłką jest błędem? ( tak )

21. Czy kontakt z siatką jest błędem jeśli nie ma to wpływy na grę? ( nie )

22. Czy podczas bloku zawodnik może przekładać ręce nad siatką? ( tak, ale nie może dotknąć piłki po stronie przeciwnika, jeśli przeciwnik do niej dobiega )

23. Czy wolno blokować zagrywkę? ( nie )

24. Czy zawodnik pola obrony może uczestniczyć w bloku ? ( nie )

25. Ile w secie może być przerw na odpoczynek ? ( 2 )

26. Ile trwa przerwa na odpoczynek ? ( 30 s )

27. Czy zawodnik linii obrony może atakować piłkę ponad siatką jeśli odbił się z linii ataku ? ( nie )

28. Czy zawodnik linii obrony może atakować piłkę znajdującą się pod siatką jeśli odbił się z linii ataku ?
    ( tak )

29. Jak dokonuje się zmian boiska po wygranym/przegranym secie? ( schodzi się za linię boczną boiska i przechodzi wzdłuż niej na druga stronę i czeka na zgodę sędziego na wejście na boisko )