Scenariusz uroczystości przedszkolnej z okazji Dnia Babci i Dziadka
Grupa 3- latki- Kubusie Puchatki
Cele ogólne:
•dostarczenie miłych wrażeń i przeżyć w różnych sferach działalności muzycznej, ruchowej, słownej,
•zacieśnienie współpracy rodzin dzieci z placówką.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
•potrafi wyrecytować publicznie krótki wierszyk dla babci lub dziadka,
•umie wyrazić mimiką, gestem, ruchem wypowiadane kwestie,
•potrafi indywidualnie i wspólnie z kolegami zaśpiewać piosenkę,
•potrafi wyróżnić z grona gości swoją babcię oraz swojego dziadka, złożyć im życzenia, wręczyć laurki,
•potrafi okazać miłość i szacunek swoim dziadkom,
•umie zachować się w sytuacji ekspozycji społecznej zgodnie z przyjętymi wcześniej regułami.
•dzieci potrafią kulturalnie zachowywać się podczas poczęstunku
Forma:
•indywidualna
•zespołowa
Metody pracy:
•czynna
Środki dydaktyczne:
•drzewko szczęścia dla babci
• krawat dla dziadka
•portrety babć i dziadków,
•kasety z nagraniami,
Przebieg uroczystości:
Powitanie wszystkich przybyłych gości przez nauczycielkę
Zabawa ruchowa na melodię deszczyku - ped. zabawy „Czary - mary”
Powitanie:
Dziewczynka I:
Chociaż jestem jeszcze mała i mam tak niewiele lat, ale pani mnie wybrała abym babcie i dziadków pięknie powitała. Więc witam gości na lewo i prawo jak wam się spodoba bijcie gromkie brawa!
Dziewczynka II:
Lecz nie myślcie sobie, że tu będą cuda sami nie wiemy jeszcze jak nam się to uda. Lecz dobre chęci mamy jak się pomylimy pięknie przepraszamy.
Piosenka o babci i dziadku
Wnuczka I:
Z okazji święta dziadków ja Was dzisiaj nauczę, jaka powinna być wnusia i jaki powinien być wnuczek:
Wnuczka II:
Po pierwsze proszę babci ja już od dawna uważam, że nic tak wnucząt nie zdobi jak piękny uśmiech na twarzach.
Wnuczka III:
Uśmiech jest dobry, na co dzień a nie wyłącznie od święta! Więc wnuczek ma się uśmiechać, a wnuczka ma być uśmiechnięta
Wnuczka VI:
Po drugie z czajnikiem w ręku, również jest wnukom do twarzy, każdy doroślej wygląda, kiedy herbatę parzy.
(wnuczka bierze czajnik, udaje, że parzy herbatę)
wnuczek I:
Po trzecie, - chociaż wnuczek czasami szklankę stłucze przy myciu naczyń także ślicznie wygląda wnuczek!
(Wnuczka pokazuje, że potrafi wycierać szklankę)
wnuczek II:
Po czwarte proszę babci, po piąte i po szóste - niech babcia nigdy więcej nie pierze wnuczką chustek
(wnuczęta biorą miskę i chusteczki- bawią się w pranie)
Wnuczka VI:
wnuczęta chcą się bawić a moim skromnym zdaniem zabawą jest i fraszką dla wnucząt takie pranie!
Wnuczka VII:
po siódme proszę babci wnuki powinny gderać : dlaczego nasza babcia nie chodzi?
Włóż babciu nową suknię niech cię uczesze fryzjer
Wnuczka VIII:
Posłuchaj babciu radia, obejrzyj telewizję!
Wnuczek III:
Już nie myśl babciu o nas, o sobie babciu pomyśl!
Wnuczek VI:
Czy babcia nie uważa, że to jest świetny pomysł?
Piosenka: „Pan Twardowski”
Wnuczek V:
Niechaj dziadzio z babunią
Tak nam długo żyją,
Póki komar i mucha wody nie wypiją.
A ty mucho!, Ty komarze!,
Pijcie wodę powoli,
Aż się dziadzio z babunią nażyją dowoli!
Piosenka paluszkowa - M. Bogdanowicz
Wnuczka IX:
Babuniu, dziaduniu! W dniu Waszego święta,
Życzenia składają Wam wszystkie wnuczęta,
Wy zawsze wszystko najlepiej wiecie,
Smutno by było
Bez Was na świecie!
Piosenka „ Krasnoludki”
Wnuczek VI:
Mój dziadek jest w dobrym humorze,
Na wnuki spogląda rad, odświętne ubranko założę,
Zaśpiewam dziadkowi sto lat!
Wszystkie wnuki śpiewają sto lat
Zaproszenie babć i dziadków na wspólny poczęstunek w trakcie, którego dziadkowie mają odgadnąć swój portret, który namalowały ich wnuczęta.
Wspólna zabawa: „Chusteczka”
Zakończenie uroczystości