papier czerpany konspekt, Prace z papieru, drewna i słomy


KONSPEKT LEKCJI TECHNIKI DLA KLASY IV.

1. Prowadzący lekcję: www.wychowanietechniczne.prv.pl

2. Szkoła: Szkoła Podstawowa

3. Klasa:IV

4. Temat jednostki metodycznej: Papier

5. Temat jednostki lekcyjnej: Papier Czerpany - właściwości

6. Cele lekcji:

Dydaktyczny a. poznawczy -, zapoznanie z właściwościami poszczególnych rodzajów papieru, poznanie procesu wykonania papieru czerpanego.

b. kształcący - kształtowanie wrażliwości dzieci na racjonalne gospodarowanie papierem, kształtowanie wyobraźni oraz sprawność manualną rąk ,

- umie wymienić operacje powstawania papieru czerpanego

c. Wychowawczy - dostrzeżenie potrzeby oszczędnego wykorzystania papieru,

7. Metody nauczania:

a) teoretycznego - opis, pogadanka.

b) praktycznego - uczestnictwo w pracy indywidualne.

8. Środki dydaktyczne: ksero

9. Czas trwania:2 x 45 minut.

PRZEBIEG LEKCJI.

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Czas

1.

Przygotowanie pracowni, środków dydaktycznych.

Powitanie uczniów.

Polecenie zajęcia miejsc.

Sprawdzenie obecności.

Podanie tematu lekcji.

Powitanie prowadzącego.

Zajęcie miejsc.

Zgłaszanie obecności.

5 min.

2.

Rozpoczyna pogadankę na temat

Papieru czerpanego, jego budowy i zastosowania

1.Czy wiecie gdzie został wynaleziony papier czerpany?

2. Gdzie został po raz pierwszy użyty?

3. Gdzie znalazł zastosowanie?

4. W jaki sposób wytwarza się papier czerpany?

5. Jakie znacie rodzaje papieru?

Biorą udział w pogadance.

15 min.

3.

Omówienie właściwości papieru czerpanego,

Omówienie kolejnych czynności, jakie muszą być spełnione przy wytworzeniu papieru czerpanego.

Zadają pytania.

Zastanawiają się.

Zgłaszają do odpowiedzi.

8 min.

4.

Polecenie wykonania ćwiczenia -

w zbiorze ćwiczeń

Wykonują ćwiczenie .

7 min.

5.

Przypomnienie wiadomości zdobytych w czasie lekcji o produkcji i zastosowaniu papieru czerpanego.

Rola papieru w życiu codziennym.

Zwrócenie uwagi na aspekt segregacji surowców wtórnych - makulatury.

Znaczenie lasów w życiu każdego

mieszkańca.

Zgłaszają swoje propozycje.

Korygują wypowiedzi kolegów.

Słuchają wyjaśnień nauczyciela.

7 min.

6.

Polecenie uporządkowania stanowisk.

Pożegnanie uczniów.

Pożegnanie nauczyciela.

Sprzątają stanowiska pracy.

3 min.

Test

Zaznacz poprawną odpowiedz.

1. Gdzie wynaleziono papier ?

  1. Chiny

  2. Polska

  3. Rosja

2. Z czego produkuje się papier?

  1. ścier drzewny

  2. cukru

  3. plastiku

3. Jak jest produkowany papier czerpany?

  1. maszynowo

  2. ręcznie

  3. automatycznie

4. Wymień trzy wyroby papiernicze?


