Scenariusz spotkania z rodzicami w klasie I
Temat: Wpływ rodziny na organizację czasu wolnego
Cele:
uświadomienie rodzicom, iż warto poświecić dziecku swój czas.
Uświadomienie rodziców na temat różnych form spędzania wolnego
czasu przez dzieci, ich znaczenie dla prawidłowego rozwoju
wyodrębnienie problemów wiążących się ze złym wykorzystaniem czasu wolnego
(wady postawy, osłabiona odporność, agresja, znudzenie, zubożenie słownictwa)
rozmowa z rodzicami na temat pomysłów jak zagospodarować czas wolny dzieciom
Metody pracy:
- wykład, dyskusja, burza mózgów, praca w grupach, praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
- kartki z argumentami, plakat, tablica, kreda, kserówki, kartki, mazaki, ankieta, długopisy
Przebieg zajęć |
Dozowanie |
Uwagi |
1.Przywitanie: *Nauczyciel wita rodziców uśmiechem i uściskiem dłoni w drzwiach *Na rodziców czekają ciastka i kawa *Rodzice zajmują dowolne miejsca 2.Nauczyciel przedstawia temat spotkania czyli „Wpływ rodziny na organizację czasu wolnego”, przebieg spotkania wymieniając etapy pracy oraz całkowity czas spotkania- czyli około 1 godzinę. 3. Nauczyciel odczytuje krótki referat jako wprowadzenie do tematu (Załącznik nr 1 ) 4.Ćwiczenie 1. Podział rodziców na 2 grupy. Zadaniem grup jest posegregowanie przygotowanych na kartkach argumentów (załącznik nr 2) które przemawiają na korzyść spędzania wolnego czasu przed TV i komputerem, a czynnym wypoczynkiem. Dyskusja, zastanowienie się nad podanymi przez nauczyciela i innymi rozwiązaniami odnośnie organizacji czasu wolnego uczniów. Sugestie nauczyciel spisuje na plakacie, który będzie wisiał w klasie, aby dzieci mogły mobilizować rodziców do aktywnego spędzania czasu wolnego. 5.Ćwiczenie 2.
Nauczyciel rysuje na tablicy koło, pod nim wiesza plakat, na którym są podane różne formy spędzania czasu wolnego po szkole: 6. Nauczyciel prezentuje rodzicom jakie obecnie prowadzone są zajęcia pozalekcyjne, każdemu wręcza ich spis na kartce z ich opisem. Nauczyciel wyraża swoje subiektywne zdanie na temat każdego dziecka o jego zaletach i talentach, które można by rozwijać. 7. Nauczyciel prosi o wypełnienie krótkiej ankiety na temat przebiegu zajęć (Załącznik nr 3) 8. Nauczyciel dziękuje za przybycie, rozdaje rodzicom kartki z dokładnymi datami następnych spotkań i poruszanymi tematami. Rodzice mogą zgłaszać swoje sugestie
9. Pożegnanie
|
Schodzenie się rodziców około 10 minut
3 minuty
7 minut
15 minut
15 minut
10 minut
5 minut
5 minut |
Krzesła ustawione są na kształt podkowy |
Załącznik nr 1.
Proszę Państwa!
Wspólnym celem szkoły i rodziny powinno być dobro dziecka, dbałość o jego harmonijny rozwój. Wiele problemów wiąże się między innymi ze złym wykorzystaniem czasu wolnego. Praktyka wskazuje, że uczniowie posiadają go dużo, ale ze sposobem jego właściwego zagospodarowania mają poważne problemy. W dobie myśli technicznej dzieci nie chcą spędzać wolnego czasu na czytaniu książek, spacerach, czy nawet zabawach na podwórku. Wolą ten czas przeznaczyć na oglądanie filmów lub granie w gry komputerowe. Psycholodzy
upatrują tu winę rodziców, którzy niejednokrotnie są wzorcem dla dzieci, bo sami tak spędzają czas wolny. Na sposób spędzania czasu wolnego dziecka mają wpływ również inne czynniki takie jak: tradycje środowiskowe, poziom zamożności, typ miejscowości i jej usytuowanie (miasto, wieś). Wielu rodziców nie ma za złe, że ich dziecko czas wolny spędza przed ekranem TV, czy komputera, gdyż mają wolny czas dla siebie. Inni nie potrafią zorganizować wolnych chwil ku wspólnej radości. Takie postępowanie budzi niepokój. Na
szczęście wielu jest też rodziców, którzy doskonale radzą sobie z tym problemem i potrafią właściwie zagospodarować wolny czas swoim pociechom. Można zadać pytanie:
Jak prawidłowo zorganizować czas wolny naszego dziecka? Odpowiedzi jest wiele. Jedna z nich brzmi: nie zapominajmy, że wielkim darem, który można ofiarować naszemu dziecku jest zabawa, zachęta do niej i stworzenie odpowiednich warunków. Jest to metoda uczenia się,
sposób kształcenia zmysłów i zdobywania umiejętności. Pomysłem mogą być także wspólne zajęcia: majsterkowanie, gotowanie, prace w ogródku. Jeśli mamy mało czasu dla dziecka, powinniśmy wykorzystać go mądrze np. czytając mu codziennie przez 20 minut. Kształtuje to na całe życie nawyk czytania i uczy wartości moralnych. Wspaniałym rozwiązaniem może być spędzanie wolnego czasu w ruchu, na świeżym powietrzu. Należy zachęcać dzieci do aktywności fizycznej: gry w piłkę, jazdy na rowerze, rolkach, biegu, spaceru, pływania uczestnictwa w kursach tańca. Nie można pozwolić, aby telewizja i komputer odbierały naszym pociechom czas na sport i czynną rekreację. Wychowanie człowieka zdrowego fizycznie wymaga zapewnienia dziecku równowagi pomiędzy aktywnością umysłową i fizyczną. Dlatego też po nauce w szkole wskazane jest spędzanie czasu wolnego w ruchu i na świeżym powietrzu. Obecnie zauważyć można tendencje ubożenia form spędzania czasu wolnego. Konieczne jest zastanowienie się nad tym problemem- stąd też dzisiejszy
temat spotkania.
Załącznik nr 2
Umiejętność współdziałania w grupie |
Pogłębianie wiedzy |
Rozwijanie zainteresowań |
Bogacenie słownictwa |
Przyswajanie gotowej wiedzy |
Sprawność fizyczna |
Bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem |
Zdrowie |
Poprawa odporności |
Zgrabna sylwetka |
Dotlenienie organizmu |
Doskonalenie mocy i siły |
Załącznik nr 3
Ankieta z przebiegu zajęć
Jak oceniasz przygotowanie nauczyciela do zajęć
dobrze
przeciętnie
słabo
Czy podobała Ci się taka forma spotkań i pracy?
tak
nie
Co sądzisz o długości trwania zajęć?
spotkanie było za długie
spotkanie było za krótkie
spotkanie było w sam raz
Propozycje tematów, które chcieliby Państwo, żeby były poruszone na naszych spotkaniach: