zimowe sporty - scenariusze zajęć, Wychowanie przedszkolne-gotowe scenariusze wraz z kartami pracy


Scenariusz zajęć dla zespołu edukacyjno - terapeutycznego
(III klasa gimnazjalna)

Termin: 24 stycznia 2003r.

Miejsce: ZSS nr4 w Łodzi

Osoba prowadząca: Danuta Stolle - Grosfeld

Czas trwania zajęć: ok. 240 min.

Skład zespołu: Uczniowie z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym
i znacznym.

Temat ośrodka tygodniowego: Zabawy i sporty zimowe.

Temat ośrodka dziennego: Bezpieczne zabawy na śniegu i lodzie.

Cele ogólne:

      Zapoznanie uczniów ze skutkami zabaw w miejscach niedozwolonych.

      Kształtowanie pełnej świadomości o zagrożeniach czyhających na lodzie i śniegu.

Cele szczegółowe:

Uczeń powinien:

      posegregować ilustracje przedstawiające zabawy latem i zimą

      wskazać wśród wielu ilustracji te, które przedstawiają zabawy na śniegu i lodzie

      nazwać zabawy na śniegu i lodzie

      wymienić charakterystyczne cechy pory roku - zima

      rozumieć i wyjaśnić znaczenie określeń: niebezpieczeństwo czyha na lodzie, niebezpieczne zabawy

      dostrzec związki przyczynowo skutkowe

      porządkować w logicznej kolejności obrazki z historyjki obrazkowej

      dokonać analizy treści wysłuchanego tekstu

      czytać cicho ze zrozumieniem i dopasowywać wyrazy do obrazków

      czytać całymi wyrazami (globalnie)

      formułować poprawną odpowiedź na postawione pytanie

      przepisać wyrazy stosując staranne, kształtne pismo i właściwe połączenia między literami

      odróżniać zdania prawdziwe i fałszywe

      właściwie reagować na polecenia nauczyciela

      prawidłowo (bez zniekształceń) obrysować szablon zewnętrzny sanek - prowadzić ołówek przy krawędzi zewnętrznej obrysowanego kształtu.

      wyciąć sanki nożyczkami po wyznaczonej linii i zagiąć wzdłuż wyznaczonych linii

      przeliczyć elementy zbioru w zakresie 10 zachowując poprawną kolejność liczebnika

      znać pojęcia: więcej, mniej, tyle samo

      wiedzieć, że nie można wchodzić na zamarznięte zbiorniki wodne

      współpracować z kolegą z ławki w zakresie dbałości o ład i porządek w czasie pracy

Metody pracy:

      m. oparta na obserwacji

      m. poszukująca (pogadanka)

      m. waloryzacyjna (ekspresyjna)

      m operatywna (realizacja zadań trudnych)

Formy pracy:

1.      Forma organizacji nauczania - dzienny ośrodek pracy

2.      Forma organizacji pracy uczniów:

      zbiorowa, jednolita i zindywidualizowana

      indywidualna zróżnicowana w ramach grupy

Środki dydaktyczne:

      ilustracje przedstawiające letnie zabawy (jazda na rowerze, jazda na wrotkach, gra
w piłkę, budowanie zamków na piasku itp.)

      ilustracje przedstawiające zimowe zabawy (lepienie kulek śniegowych, lepienie bałwana jazda na sankach jazda na łyżwach, hokej na lodzie, kulig)

      tekst opowiadania pt.: „Niebezpieczeństwo czyha na lodzie”

      ilustracje duże przedstawiające zimowe zabawy w bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach.

      małe obrazki przedstawiające zimowe zabawy w bezpiecznych i niebezpiecznych miejscach

      etykietki z wyrazami tak - nie

      lizaki w kształcie dłoni w kolorze czerwonym i zielonym szablony przekreślające ilustracje (x)

      szablony sanek

      mazaki, nożyczki, długopisy, kleje

      płatki śniegu z bibuły i z papieru

      papier do formowania kulek

      etykietki ze zdaniami np.:

­              Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu ulicy i jezdni.

­              Nie wolno jeździć na łyżwach na zamarzniętym stawie.

­              Nie wolno doczepiać sanek do samochodów.

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:

Powitanie nauczyciela z uczniami:

      podanie każdemu ręki

      powiedzenie „Dzień dobry”

Ustalenie dnia tygodnia:

      wymawianie całym zdaniem nazwy dnia - „Dzisiaj jest......”

      zaznaczenia strzałką dnia na planszy z nazwami dni.

      utrwalenie pojęć: wczoraj - „Wczoraj był..................”, jutro - „Jutro będzie...............”.

Sprawdzenie listy obecności i zaznaczenie na listach klasowych poprzez przypięcie kartki:

      na liście tygodniowej uczniowie odwzorowują, bądź piszą po śladzie swoje imię
i nazwisko

      na liście miesięcznej uczniowie piszą swoje imię i nazwisko.

Obserwacja zmian przyrodniczych i analiza stanu pogody oraz zaznaczenie na klasowych kalendarzach,

      obserwacja pogody przez okno

      słone opisanie pogody

      wybranie etykiet symbolizujących pogodę adekwatnie do bieżącej i przypięcie
na tygodniowym kalendarzu

      narysowanie kredkami bieżącej pogody na miesięcznym kalendarzu.

Nawiązanie do tematu dziennego ośrodka pracy.

Nauczyciel odwołuje się do tygodniowej tematyki pracy i zdobytych wiadomości poprzez:

      wychwycenie przez uczniów charakterystycznych zmian zachodzących w przyrodzie zimą (śnieg, lód, mróz, zaspy, zamieć, gołoledź itp.)

      przypomnienie prośby z listu Pani Zimy do dzieci i z listu dzieci do Pani Zimy
(zabawy na śniegu i lodzie)

      wyszukanie i segregowanie przez uczniów ilustracji przedstawiających zabawy związane z zimą i ich poprawne nazywanie

Ustalenie tematu lekcji. Nauczyciel rozdaje uczniom kartki, na których z jednej strony napisany jest wyraz, a z drugiej strony cyfra. Zadaniem uczniów jest ułożenie liczb
w kolejności od najmniejszej do największej po odwróceniu kartek odczytanie
przez jednego ucznia tematu zajęć

Praca poznawcza uczniów. Obserwacja ukierunkowana połączona z działaniem
i opracowanie zebranego materiału.

Analiza treści wysłuchanego opowiadania - Nauczyciel głośno czyta opowiadanie
pt.: „Niebezpieczeństwo czyha na lodzie”. Uczniowie wypowiadają się na temat wysłuchanej treści. Nauczyciel pomaga uczniom w analizie treści tekstu, w doskonaleniu związków przyczynowo - skutkowych zadając im pytania.

Układanie historyjki obrazkowej zgodnie z przebiegiem zdarzeń w opowiadaniu
pt: „Niebezpieczeństwo czyha na lodzie”
- Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustracje związane z poszczególnymi wydarzeniami opowiadania.

Wspólne porządkowanie historyjki obrazkowej - Uczniowie porządkują obrazy na tablicy zgodnie z przebiegiem wydarzeń.

Analiza treści ilustracji zabaw zimowych w miejscach bezpiecznych i niebezpiecznych.

Nauczyciel prezentuje na tablicy ilustracje zabaw zimowych w miejscach bezpiecznych
i niebezpiecznych (jazda na sankach, jazda na łyżwach, kulig, gra w hokeja).

Uczniowie wypowiadają się na temat treści ilustracji, a nauczyciel pomaga uczniom
w dostrzeżeniu związków przyczynowo - skutkowych..



Ekspresja oderwana.

Uczniowie segregują na tablicy obrazki wg kryterium: bezpieczne zabawy - niebezpieczne zabawy. Dobierają wyrazy tak - nie do obrazków oraz za pomocą szablonu przekreślają obrazki przedstawiające zabawy niebezpieczne.

Następnie wybrani uczniowie cicho czytają przestrogi (np. Nie wolno zjeżdżać na sankach
w pobliżu ulicy) i dopasowują je do obrazków.

Praca indywidualna.

Uczniowie otrzymują zestaw obrazków z zabawami w miejscach bezpiecznych
i niebezpiecznych, segregują je wg kryterium: bezpieczne zabawy - niebezpieczne zabawy i naklejają je na kartki.

Następnie za pomocą flamastra przekreślają obrazek z niebezpiecznymi zabawami
i dopasowują wyrazy tak - nie do ilustracji.

Ekspresja plastyczno - techniczna.

Uczniowie obrysowują szablony sanek, wycinają nożyczkami i zaginają wzdłuż narysowanych linii. Wspólnie oglądają wystawkę swoich prac.

Zajęcia końcowe:

Uporządkowanie miejsca pracy.

Podsumowanie dziennego ośrodka pracy

      omówienie przebiegu zajęć

      przypomnienie najważniejszych nowych wiadomości i sprawdzenie ich zrozumienia

Na podsumowanie ośrodka dwie zabawy

      lepienie kulek śniegowych

      zadania fałszywe i prawdziwe.

Zabawa polegająca na lepieniu kulek śniegowych - Uczniowie formują kulki śniegowe
z białego papieru w tym samym czasie nauczyciel formuje kulki, ale w środek każdej wkłada kamyk. Uczniowie obserwują poczynania nauczyciela, analizują i oceniają
jego zachowanie.

Każdy uczeń przelicza wykonane przez siebie kulki i wspólnie określają, kto ma więcej, kto ma mniej, a kto tyle samo kulek.

Zabawa „Zdania fałszywe i prawdziwe” polegająca na różnicowaniu przez uczniów zdań fałszywych i prawdziwych - Nauczyciel wypowiada zdania dotyczące zabaw zimowych
a uczniowie reagują na treść zdań, starając się wychwycić zdania fałszywe i prawdziwe.

Prawidłowe zrozumienie treści zdań uczniowie potwierdzali podnosząc lizaki

        czytający z napisem tak lub nie

        nie czytający koloru zielonego lub czerwonego

Przykłady zdań:

      Kule lepimy z twardego śniegu.

      Jeździmy na łyżwach po zamarzniętym śniegu. Jeździmy na sankach w miejscach
z dala od ulicy.

      W hokeja gramy na ulicy.

      Bałwana lepimy ze śniegu w parku.

Ocena zachowania i pracy uczniów:

      pochwały

      nagrody

      Pożegnanie się nauczyciela z uczniami:

      podanie każdemu ręki

      powiedzenie „Do widzenia”.

Ćwiczenia śródlekcyjne:

      rozsypywanie przez uczniów płatków śniegowych w trakcie wspólnego śpiewania piosenki o zimie

      dmuchanie przez uczniów płatków śniegowych w trakcie recytowania
przez nauczyciela wierszy o zimie.

Ćwiczenia te będą prowadzone w momencie zaobserwowanie przez nauczyciela znużenia, przemęczenia, czy zniechęcenia uczniów.


