uU-1, LITERKI


Konspekt zajęcia

Prowadzący: Aleksandra Rawska

Uczestnicy: dzieci 6-letnie

Zajęcie pierwsze

Temat: Zapoznanie dzieci z litera U, u wielką i małą, drukowaną i pisaną na podstawie piosenki Ula i Ulka oraz wyrazów Ula, ule

Cele ogólne:

- zapoznanie z wyglądem wielkiej i małej, drukowanej i pisanej litery U, u

- określenie głoski u jako samogłoski

- ćwiczenie słuchu fonemowego - analiza sylabowa i głoskowa

- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowo-wzrokowej

- nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela

Cele operacyjne - dziecko:

- rozpoznaje graficzny obraz litery U i u oraz identyfikuje go z głoską u

- intuicyjne rozpoznaje głoskę u jako samogłoskę

- rozumie i odpowiednio reaguje na polecenia nauczyciela

- orientuje się w schemacie swojego ciała

- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazów

Formy: z całym zespołem, indywidualnie

Zasady: stopniowania trudności, indywidualizacji

Metody:

- metoda dobrego startu

Pomoce: CD Od piosenki do literki cz.1A., gazety, piłki, kosze, plastelina, świeczki, farby, pędzelki, tacki z kaszą, karty z wzorem litery U, u, karty ćwiczeń, obrazek z literą U, u, litery U i u drukowane i pisane małe i wielkie, białe kartoniki do budowania schematu wyrazów, czerwone i niebieskie nakrywki,

Literatura: M. Bogdanowicz, M. Barańska, E. Jakacka, Metoda Dobrego Startu. Od piosenki do literki, cz. 1.

Przebieg zajęć:

I. Z a j ę c i a w p r o w a d z a j ą c e

  1. Powitanie

Wspólny śpiew piosenki Dzień Dobry…

Dzień dobry, dzień dobry

Wszyscy się witamy

Dzień dobry, dzień dobry

Dobry humor mamy

  1. Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni

Dzieci wykonują ćwiczenia zgodnie z instrukcją nauczyciela:

- stańcie prosto, lewąką pomachajcie nad sobą. Wysuńcie ją w bok i zataczajcie koła - najpierw małe, a potem coraz większe. Następnie - w dalszym ciągu lewą - kolejno wykonujcie gesty przypominające poprawianie czapki na głowie, zakładanie szalika i zapinanie kurtki.

- przygotujcie kulki z papieru. Podrzucajcie je lewą jak najwyżej, następnie rzucajcie nimi jak najdalej przed siebie i jak najdalej za siebie.

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć

- rozwiązanie zagadki: Zimny, biały, leci z nieba, spadochronu mu nie trzeba nieg)

- udzielanie odpowiedzi na pytania: O jakiej porze roku najczęściej pada śnieg? Jakie zabawy na śniegu lubicie najbardziej?

- polecenie: posłuchajcie uważnie piosenki pt. Królewski spacer i powiedzcie co wspólnego ma z nią ta zagadka?

  1. Słuchanie piosenki pt. Ulka i Ula

  2. Ćwiczenia funkcji językowych

- Kto ulepił ze śniegu małą kulkę?

- Kto ulepił dużą kulę?

- duża Ula - mała... (Ulka),

- duża kula - mała... (kulka) - malutka... (kuleczka).

Wypowiadanie nazw obrazków. Wypowiadanie pierwszej głoski każdej nazwy. Złączenie pierwszych głosek, wypowiedzenie utworzonego wyrazu ule.

- dzielenie na głoski wyrazu ule

- budowanie z białych nakrywek schematu wyrazu ule z jednoczesnym podziałem na sylaby

- wyróżnienie pierwszej głoski w wyrazie ule

- budowanie modelu wyrazu ule

- pokaz drukowanej małej litery u

- umieszczenie pod modelem wyrazu ule małej drukowanej litery u oraz poznanych liter