SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4-LETNICH
Temat: „Misie jadą na wycieczkę”.
Cele ogólne:
Utrwalenie i pogłębienie wiadomości dzieci na temat przygotowywania się zwierząt do zimy oraz wybranych środowisk przyrodniczych (pole, las);
Doskonalenie drobnych ruchów rąk przez wypełnianie zaznaczonych konturów, wklejanie elementów w przygotowane kontury;
Rozwijanie dbałości o estetykę wykonywanych prac plastycznych;
Rozwiązywanie zagadek; dzielenie wyrazów na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem;
Usprawnianie narządów mowy;
Umiejętne poruszanie się w pociągu;
Wzbogacenie zasobu słownictwa;
Wypowiadanie się na określony temat.
Cele operacyjne: dziecko.....
wie w jaki sposób niektóre zwierzęta przygotowują się do zimy;
potrafi nazwać środowisko przyrodnicze: pole, las;
utrwala prawidłową wymowę wyrazów;
wyszukuje napisy do ilustracji wg wzoru;
potrafi odgadnąć odgłosy z lasu;
układa w pary: dom - zwierzę;
porusza się rytmicznie w pociągu przy akompaniamencie;
reaguje na umówione hasła;
skupia uwagę na zajęciu;
sprawnie wydziera i łączy różnorodny materiał: włóczka, papier, materiał, rozwija sprawność manualną.
Metody:
Oglądowa - pokaz;
Słowna - rozmowa;
Weryfikująca - pochwała;
Twórcza - zadań stawianych dziecku.
Zasada:
Czynnej poglądowości;
Aktywności.
Środki dydaktyczne:
Misie wcześniej pokolorowane przez dzieci na tasiemkach, zagadki słowne i obrazki: dzięcioł, jeż, zając, wiewiórka, dzik; pary zwierzę i jego domek; wzór na tablicy; kaseta z nagraniem piosenki „Jadą, jadą misie” i z nagraniem dźwięków pochodzących z lasu; ksero zwierząt do albumów, ich domków, pokarmu, farby, futerko, wełna ruda, krepina, kredki, nożyczki, klej.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie gości. Dzieci rozpoznają swoje wcześniej przygotowane misie, które leżą podpisem do góry. Każde dziecko po kolei podchodzi do koła, w którym rozłożone są misie i wyszukuje swoje imię, zabiera misia i zakłada go na szyję. Nauczycielka pyta dzieci jak nazywa się grupa, do której chodzą. ( Misie).
2. Nauczycielka wprowadza w temat: dzisiaj na zajęciu będziemy bawić się w misie. Przypomnienie, - Jaką mamy obecnie porę roku? (jesień)
3. Rozwinięcie: Rozmowa na temat przygotowania się zwierząt do zimy:
W jaki sposób zwierzęta przygotowują się do zimy? (gromadzą sobie pokarm, zasypiają, zmieniają futra lub upierzenie)
Jak przygotowują się do zimy wiewiórki? (gromadzą pożywienie) jakie? (żołędzie, orzechy, kasztany)
Jak przygotowują się do zimy ptaki - wróbelki i sikorki? (zmieniają upierzenie, trzeba je dokarmiać)
W jaki sposób jaskółki, bociany? (odlatują do ciepłych krajów)
W jaki sposób przygotowują się jeże, niedźwiedzie, żaby, pszczoły? (zapadają w sen zimowy)
Układanie w pary obrazków „Czyj to domek” - dzieci z pomocą rodzica układają pary zwierzę i jego domek, (potrafią nazwać domek) rozumieją znaczenie słowa para. Wiedzą, że środowiskiem życia wymienionych zwierząt jest pole albo las.
Nauczycielka pokazuje maskotkę misia i przedstawia się jako mama wszystkich małych misiów /niedźwiedzica/, prosi je, żeby znalazły sobie legowisko, gdyż już niedługo przyjdzie zima.
Po przeprowadzonej rozmowie nauczycielka proponuje wycieczkę w celu znalezienia swoim misiom legowiska. Dzieci ustawiają się w pociąg.
Na sygnał pociąg rusza, jadą przy piosence „Jadą, jadą misie”. Zatrzymują się przy tablicy „Ruch uliczny”
Pierwsza stacja, jak widzicie;
Ruch, ulica, samochody,
Czy tu mogą wysiąść misie,
Żeby do snu się położyć?
Dzieci wypowiadają się, dlaczego jest to nieodpowiednie miejsce na legowisko (hałas na ulicy, niebezpieczeństwo, spaliny). Nauczycielka podsumowuje, że na ulicy strach jest spać. Na sygnał pociąg rusza dalej, druga zwrotka piosenki. Pociąg zatrzymuje się przy tablicy „Pole”
Druga stacja - co tu jest? Gdzie przyjechaliśmy?
Czy tu misie zechcą spać?
Dzieci odpowiadają, że nie dlatego, że na polu jesienią jest smutno, nic nie rośnie, wieją wiatry. Powiedzcie jak wieje wiatr - dzieci naśladują ssssss - zmieniając natężenie głosu (cicho - głośno), wiatr szumi, hula, wieje zawodzi. Pociąg rusza dalej przy piosence, na słowa przyjechały do lasu, narobiły hałasu, misie cieszą się, że znalazły właściwe miejsce na legowisko. Nauczycielka przerywa hałas zwracając uwagę dzieci, że w lesie należy zachowywać się cicho, gdyż można usłyszeć wiele ciekawych rzeczy. Dzieci siadają przy planszy „Las” i słuchają dźwięków z lasu (zagadki słuchowe). A teraz powiedzcie mi, co można zobaczyć w lesie? (zagadki słowne i obrazkowe)
A kto w lesie puka w korę,
leczy chore drzewa? (dzięcioł)
Jestem zwierzątko nieduże,
Mam ostre kolce na skórze. (jeżyk)
Ma spiczasty pyszczek
I ogonek rudy,
Gromadzi orzeszki,
Nie wie, co to nudy. /Wiewiórka/
Przez całą zimę słodko sobie śpi.
A słodko dlatego, że miód mu się śni. (niedźwiedź)
Nauczycielka zadaje pytanie - jak myślicie, czy misie chciałyby tu przespać zimę, w lesie pośród innych zwierząt i ptaków, pośród drzew liściastych i iglastych? Dzieci odpowiadają, że tak. Zanim się położą, obliżcie resztki miodu (usta szeroko otwarte, oblizują dolną wargę, potem górną, chowamy język, następnie przesuwamy po zębach, jakbyśmy chcieli je policzyć. Dzieci pokazują, jakie misie są śpiące, ziewają i przeciągają się. Układają się do snu w dowolnej pozycji, (kołysanka) zamykają oczy, oddychają przez nos przy zamkniętych ustach, chrapią. Pewnie śni im się beczka pysznego słodkiego miodu, uśmiechają się przez sen. Dzieci wstają cichutko, zdejmując misie z szyi, układają je w dowolnym miejscu w lesie. Przechodzą do tablicy nauczycielka tłumaczy, co będą wykonywać razem z rodzicami: album zwierząt leśnych, (pokazuje album drzew i grzybów). Każdy wybiera sobie zwierzątko z gromadki, dorabia jego domek lub dokleja i pokarm, który lubią zwierzęta, naklejają podpisy zwierząt i ich domków; dzieci z rodzicami wykorzystują zgromadzone materiały do pracy.
Zakończenie - każda para dziecko-rodzic wkładają wykonaną pracę w koszulkę oraz do teczki plastykowej tworząc album.
Oglądanie gotowego albumu - ocena prac.
OPRACOWAŁA REGINA SZCZEPAŃSKA, nauczycielka Przedszkola Miejskiego nr 6 w Iławie