4231


KONSPEKT ZAJĘĆ

Data: 2009

Godzina (ew. czas trwania): ok. 30 minut

Grupa wiekowa: 3 rok życia, I lub II grupa rozwojowa

Ilość dzieci: cała grupa (ok. 20)

Temat: ZDROWE JEDZONKO

Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna kształtująca nawyki

Cel ogólny:

Cele szczegółowe:

Cele towarzyszące:

Miejsce zabawy: sala ogólna

Pomoce:

- duży rysunek piramidy zdrowia

- rysunki na rzepy zdrowego i niezdrowego jedzenia

- rysunek białego talerza i czarnego talerza

- paseczki do przekreślenia niezdrowego jedzenia

- nożyczki, klej, pędzelki (dla każdego dziecka)

- gazetki reklamowe z produktami do wycięcia (np.: Real, Tesco)

- rysunki koszyczków na zakupy dla każdego dziecka

- teks piosenki „Witaminki” oraz nagranie na CD

- teks bajki pt: „Jaś i Małgosia inaczej”

- postacie (kukiełki) do bajki - Baba Jaga, Jaś, Małgosia, dzieci witaminki, owoce i warzywa

- tło do bajki - las, owocowa chatka

TOK ZAJĘĆ:

Czynności przygotowujące:

  1. Przygotowanie tła do bajki „Jaś i Małgosia inaczej” - przygotowanie miejsca oraz rozwieszenie dekoracji.

  2. Przyklejenie do tablicy dużej piramidy zdrowia.

  3. Postawienie pod tablicą kosza z rysunkami różnych produktów spożywczych oraz rysunku białego i czarnego talerza

  4. Rozstawienie na stoliczkach nożyczek, kleju, rysunków koszyczków oraz gazetek reklamowych

Przebieg zabawy:

  1. Przedstawienie dzieciom bajki o witaminkach pt: „Jaś i Małgosia inaczej” (według opracowania Anny i Barbary Bożym)

  2. Rozmowa z dziećmi na temat bajki - o czym była, jak się skończyła, czy wiedzą dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw.

  3. Pokazanie piramidy zdrowia i omówienie jej - co należy jeść i jak często

  4. Nauka, słuchanie i śpiewanie piosenki „Witaminki oraz tańczenie w kółeczku przy piosence.

  5. Zabawa w „co jest zdrowe, a co nie” - podział produktów z koszyka na dwie grupy, przyczepienie ich do tablicy. Jedna grupa to produkty zdrowe (biały talerz), drugo to produkty niezdrowe (czarny talerz). Na koniec przekreślenie niezdrowych produktów (przyczepienie czarnych pasków).

  6. Wyprawa po zakupy - wycięcie z gazetek reklamowych zdrowych produktów i przyklejenie ich do koszyka. Podpisanie prac dzieci.

Czynności końcowe:

  1. Podziękowanie dzieciom za zabawę.

  2. Odprowadzenie dzieci do łazienki w celu umycia rączek po kleju.

  3. Posprzątanie ze stolików.

„Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

Spójrzcie na Jasia, co za chudzina,
słaby, mizerny, ponura mina,
a inny chłopcy silni jak słonie,
każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek.

mówione: dlaczego Jasio wciąż mizernieje,
bo to głuptasek, witamin nie je

Witaminki, witaminki,
dla chłopczyka i dziewczynki,
wszyscy mamy dziarskie minki,
bo zjadamy witaminki.

Wiśnie i śliwki, ruda marchewka,
grusza pietruszka i kalarepka,
smaczne porzeczki, słodkie maliny,
to wszystko właśnie są witaminy.

mówione: Kto chce być silny zdrowy jak ryba
musi owoce jeść i warzywa

MNIAM! MNIAM!

Scenariusz bajki pt. „Jaś i Małgosia inaczej” (opracowanie Anna i Barbara Bożym)

Występujące postacie: narrator, Baba-Jaga, Jaś i Małgosia, dzieci-witaminki

Narrator:

Pewnego dnia Jaś i Małgosia zgubili się w lesie.

Wtem widzą chatkę, idą w jej kierunku i Jaś mówi do Małgosi.

Jaś:

Małgosiu, chyba mnie wzrok nie myli. W bajce jest mowa o chatce z piernika, a ten domek jest cały w owocach i warzywach.

Narrator:

Dzieci zbliżają  się do domku i pukają. Wchodzi Baba Jaga w dresie i gryząca marchewkę. Aż dzieci otwierają usta ze zdziwienia.

Baba-Jaga:

Witam Was moje drogie dziatki, przyszliście pewnie na pierniki i czekoladki. Powiem Wam jednak w sekrecie, że  na zdrowsze odmieniłam swe życie. Każdy dzień zaczynam gimnastyką, na śniadanie jem płatki i mleko, ale przede   wszystkim w mej diecie mnóstwo owoców i warzyw znajdziecie. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Narrator:

Baba Jaga za pomocą różdżki przenosi dzieci w tajemniczy świat witamin.

I dziecko:

I z jabłuszka i z cytrynki

zrobisz soczek dla chłopczyka i dziewczynki.

Choć szklaneczkę go wypijesz

To już wcale nie przytyjesz!

II dziecko:

Warto czasem być jaroszem

jeść owoce, marchew, groszek.

Chcesz być zdrowy? Też tak rób,

owoce, warzywa co dzień chrup, chrup, chrup!

III dziecko:

Ze śmietany i truskawki

zrobisz koktajl dla Agatki

IV dziecko:

A z banana i porzeczki

zrobisz soczek dla Haneczki.

V dziecko:

Z pomarańczy, ananasa

zrobisz soczek dla grubasa!

VI dziecko:

Z pomidora i cebulki

sałateczkę dla Urszulki.

VII dziecko:

Wszystkie warzywa jeść będziemy

dlatego, że zdrowi być chcemy.

Witamin dużo mają

Wiemy jak się nazywają: B1, B2, B6, C, K, E, A, D,B12

VIII dziecko:

Wiśnie i śliwki, ruda marchewka gruszka, pietruszka i kalarepka,

kwaśne porzeczki, słodkie malinki,

to wszystko właśnie są witaminy!

Baba-Jaga: (pyta Jasia i Małgosię)

Jasiu i Małgosiu, czy udało mi się Was przekonać,

że warto apetyt na słodycze pokonać?

Jaś i Małgosia: (odwracają się w stronę publiczności mówiąc)

Czekolada jest pyszna, wszyscy wiemy,

lecz od dzisiaj zdrowiej żyć chcemy.

Zróbmy parę przysiadów na rozgrzewkę,

na przekąskę zjedzmy marchewkę.

Narrator:

Baba Jaga oraz dzieci poszły, żeby zjeść pyszną sałatkę

wypić koktajz leśnych owoców, a echo powtarzało

wesołą piosenkę.

(Dzieci-witaminki wchodzą na scenę i śpiewają „witaminową wiązankę”):

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki,

wszyscy mają dziarskie minki, bo zjadają witaminki.

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki,

Wszyscy mają dziarskie minki, bo zjadają witaminki.


