Przedszkole w Orliskach
Opracowała: Małgorzata Dąbek
Scenariusz zajęcia
w grupie mieszanej - dzieci 6,5,4,3 - letnich
Dnia: 09.05.2009r. godz. 9.00
Temat kompleksowy: Życie na łące.
Temat: Łąka i jej mieszkańcy.
Cele ogólne:
utrwalenie poznanych wiadomości na temat przyrody na łące
rozwijanie umiejętności czytania prostych wyrazów
utrwalenie poznanych liter, cyfr, znaków < > =
doskonalenie umiejętności przeliczania, dodawania i porównywania za pomocą liczmanów
doskonalenie współdziałania w zespole
wykorzystanie nabytych wiadomości i umiejętności podczas podejmowania zadań
tworzenie miłej atmosfery podczas zabaw
Cele operacyjne:
Dziecko
zna mieszkańców łąki
potrafi rozwiązać zagadki słowne i obrazkowe
czyta ze zrozumieniem nazwy zwierząt łąkowych
opowiada o zwyczajach wybranych zwierząt łąkowych
potrafi współdziałać w zespole
zna cyfry, potrafi przeliczać liczmany w zakresie 10, dodawać i porównywać liczby z użyciem znaków < > =
dostrzega piękno otaczającej przyrody i wie jak zachować się w stosunku do zwierząt
i roślin
potrafi rytmicznie poruszać się do melodii piosenki
Metody:
słowne - objaśnienia, opowiadanie, zagadki
czynne - zadań stawianych do wykonania
aktywizujące
Formy pracy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna
POMOCE:
zagadki, sylwety zwierząt łąkowych, ilustracja łąki, napisy: lato, jesień, zima, wiosna, obrazki i napisy charakterystyczne dla danej pory roku, teksty zagadek,
obrazki z mieszkańcami łąki, kartoniki z nazwami zwierząt, karty pracy
Przebieg zajęcia:
Zabawa rytmiczna przy piosence pt. „Pory roku”.
Omówienie piosenki
- o jakich parach roku jest mowa w piosence?
- z czym wam się kojarzy lato?
Utrwalenie pór roku: dopasowywanie do napisów ; lato, jesień, zima, wiosna (ułożenie w odpowiedniej kolejności) obrazków (dzieci młodsze) i napisów (dzieci starsze) charakterystycznych dla danej pory roku.
- jaką porę roku najbardziej lubicie?
- jak myślicie gdzie latem jest najładniej (na łące) Zielony dywan, na nim kwiatów tyle. Chętnie na nich siadają pszczoły i motyle.
3. Posłuchajcie co kiedyś wydarzyło się na łące.
Pewnego dnia na łące słonko bardzo mocno grzało i dookoła było bardzo ciepło. Na łące jak zwykle było kolorowo. Kwiaty wesoło tańczyły razem z wiatrem, a nad kwiatami latały bzyczące pszczółki. Na kwiatach odpoczywały kolorowe motyle. Po trawie chodziły małe, czerwone biedronki. Gdzieś z oddali słychać było rechotanie żabek i klekot bociana. Ze swojego domku - kretowiska wyglądał mały, ciekawski krecik. Dookoła było zielono, wesoło i gwarnie. Nagle zerwał się wiatr i na niebie ukazała się wielka czarna chmura. Chmura zazdrościła zwierzętom ich łąki i ich radości i postanowiła porwać mieszkańców łąki. Otoczyła ich wszystkich i zabrała ze sobą. Na łące zrobiło się cicho i smutno. Nie było już słychać brzęczenia pszczół, pobzykiwania komarów, nie słychać było kumkania żab ani odległego klekotania bociana. Zniknął kret, a także inne owady: biedronki i motyle, osy. Co prawda kwiaty nadal rosły i świeciło słońce, ale łąka była teraz pusta i smutna.
- Czy pomożemy mieszkańcom łąki wrócić do domu?
4. Pokaz ilustracji pustej łąki, aby zapełnić ją zwierzętami trzeba wykonać następujące zadania:
- losowanie zagadek o poszczególnych zwierzętach
W czerwonych butach po łące chodzę
Czasem przystanę na jednej nodze
Łypnę okiem, przekrzywię głowę
Czy już śniadanie dla mnie gotowe? (bocian)
Tu cytrynek, tam paź królowej
Wszędzie piękne, kolorowe
Lekko unoszą się nad łąką
Gdy tylko zaświeci słonko (motyl)
Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żaba)
W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce. (biedronka)
Że jest w ogródku łatwo zgadniecie,
Skrył się, lecz widać kopczyki ziemi. (kret)
Ma żółte i czarne paseczki,
lata nad łąką i głośno bzyczy
kiedy grzeje słonko. (pszczoła)
- motyle - dz.m - składają w całośc pociętego na części motyla, dz. s. - układają z sylab oraz liter wyraz „motyle”
- biedronki - dz.m. - liczą kropki na skrzydłach biedronek, dz.s. - porównują ilość kropek zapis cyfrowy (wykorzystanie znaków < > =),
- pszczoła - wyróżnianie zdań prawdziwych i fałszywych: „tak” „nie” (dz.s), symbole buzi uśmiechniętej i smutnej (dz.m)
Śnieg jest koloru niebieskiego.
Pies siedzi na drzewie i miauczy.
Kot pije mleko z miseczki.
Zabrałam ze sobą parasol, bo będzie padał deszcz.
Jest lato i ładna pogoda więc nałożę kalosze i grubą czapkę.
Skręciłem nogę wieć zaraz pójdę na łyżwy.
Stół ma trzy nogi.
Pszczółki lubią mleko.
- żaby - wykonaj ćwiczenia gimnastyczne wg. wskazówek
maszerujemy na łąkę, łąka coraz bliżej -biegniemy , zatrzymujemy się:
jak żabki skaczemy 5x
klaszczemy w ręce 10x
wykonujemy przysiady 7x
pajacyki 3 x
skłony 4x
klaszczmy pod kolanem 6x
śpiewamy piosenkę „Już wiosna nadchodzi”
- bocian - - dokończ rozpoczęte zdania
-Dziób bociana jest koloru...
-Konik polny mieszka na...
-Biedronki mają ubranko w ...
-Stokrotki rosną na...
-Bocian ma długie...
-Motyl ma kolorowe...
-Żaby są koloru...
-Biedronki mieszkają na...
-Bociany polują na...
-Kończyna rośnie na...
-Na łące rośnie dużo....
-Gąsienica przeobraża się w...
- kret - rozwiązywanie prostych zadań:
-Nad łąką fruwało 9 motyli niebieskich i 1 motyl żółty. Ile wszystkich motyli było nad łąką?
-Na łące rosło 6 niezapominajek i 4 maki. Ile kwiatów rosło na łące?
-W prawej ręce mam 5 palców i w lewej ręce mam 5 palców. Ile mam wszystkich palców razem? Zapis i odczytanie działania.
Po prawidłowym odgadnięciu zagadki i wykonaniu zadań - odszukanie i umieszczenie sylwety zwierzątka na planszy łąki.
Praca w zespołach przy stolikach:
3- latki - kolorowanie biedronek,
4 - latki kolorowanie biedronek i dorysowanie im brakujących kropek-tak, by każda biedronka miała ich 6.
5-latki - kolorowanie biedronek i dorysowanie im brakujących kropek-tak, by każda biedronka miała ich 10.
6- latki - Czytanie zdań i rysowanie ilustracji:
biedronka - Mamy po 3 kropki.
bocian - Mamy długie nogi.
żaba - Nie lubimy bociana.
kret - Kopiemy długie tunele.
motyl - Latamy nad kwiatami.
Pantomima - kwiat rośnie, rozkwita, więdnie.
Ewaluacja - wypowiedzi dzieci na temat zajęcia oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie : „ Z którym mieszkańcem łąki chcielibyście się pobawić i dlaczego?”.
4