3552


TOMASZ SANKOWSKI, LTS

Semestr VI

Rok akademicki 2006/2007

Założenia wejściowe

  1. Rodzaj jednostek ładunkowych: kontenery wielkie uniwersalne,

  2. Liczba kontenerów fizycznych ładowanych średnio w dobie: nd śr = 20,

  3. Udziały procentowe kontenerów ładownych (%) - wariant II:

  4. Typ kontenera

    C

    C

    1A

    20

    20

    1C

    40

    20

    1. Udział procentowy kontenerów (od liczby kontenerów C):

    2. Ctpk

      0

      Ctps

      10

      1. Udziały kontenerów w przeładunkach:
        Cnł: anł1 = 0,7; a2 = 0,2; anł3 = 0,1;
        Cnp: anp1 = 0,6; anp2 = 0,4;
        Cpł: apł1 = 0,3; apł2 = 0,6; apł3 = 0,1;
        Cpp: app1 = 0,1; app2 = 0,9;
        Ctpk: atpk1 = 0,3; atpk2 = 0,7;
        Ctps: atps1 = 0,0; atps2 = 1,0;

      2. Średnie czasy składowania (h/dobę roboczą):
        C: 12; C: 24; Cnp: 24; Cpp: 18; Ctpk: 8; Ctps: 48;

      3. Średni załadunek statyczny kontenera zs: 1A - 15 t/kont., 1C - 10 t/kont.,

      4. Średni czas trwania 1 cyklu (kontenerooperacji):
        suwnica SBK-32/25 Tc = 5 min, β = 0,9;
        żuraw samojezdny Tc = 10 min, β = 0,6;
        wóz podnośnikowy czołowy Tc = 7 min, β = 0,7;
        naczepa samonaładowcza Tc = 15 min, β = 0,6;

      5. Obsługa ruchowa torów ładunkowych przy założeniu:

      Lskł.wag < 600m i długości frontu Lład < 330m: - 30 min,

      Lskł.wag < 300m i długości frontu Lład > Lskł.wag: - 15 min,

      Obliczenia

      1. Liczba kontenerów ładownych w poszczególnych stacyjnych komunikacjach przejścia (wg typów) przy nd śr = 20 kontenerów/dobę

      Typ kontenera

      nd śr ł = nd śr ∙ udziały procentowe

      nd śr ł = C ∙ udziały procentowe

      Razem

      C

      C

      Ctps

      1A

      20∙0,2 = 4

      20∙0,2 = 4

      4∙0,1 = 0,4 = 1

      9

      1C

      20∙0,4 = 8

      20∙0,2 = 4

      4∙0,1 = 0,4 = 1

      13

      Razem

      12

      8

      2

      22

      2. Współczynnik nierównomierności obrotów α:

      Obrót średnio dobowy:

      Typ kontenera

      Qd śr ł (nd śr ∙ zs ) [t/dobę]

      C

      C

      Razem

      1A: zs = 15t

      4∙15 = 60

      4∙15 = 60

      120

      1C: zs = 10t

      8∙10 = 80

      4∙10 = 40

      120

      Razem

      140

      100

      240

      Obroty roczne przy 250 dniach roboczych:

      Qr = 240 x 250 = 60 000 t/rok

      Wg wytycznych dla tou przy 31 000 ≤ Qr <100 000 t/rok współczynnik α = 2,0.

      3. Określenie liczby kontenerów w obsłudze technicznej w dobie szczytowej Cot:
      Cot = (2CnłA + 2CnłC + Ctps) ∙α
      Cot = (2∙4 + 2∙8 + 2)2 = 262 = 52 kontenerów

      4. Czas pracy punktu.

      Z uwagi na małą liczbę kontenerów poddawanych obsłudze technicznej przyjmuję, że projektowany punkt będzie pracował na 1 zmianę (8h).

      5. Wymagana pojemność składów pociągów i ich liczba.

      Punkt obsługuje jeden kierunek kolejowy (Ctpk = 0) .

      Niezbędna liczba miejsc zastępczych w pociągach dla doby szczytowej (w TEU ).

      Npn = Npp = (Cnł A · 2 + CnłC · 1 + CtpA · 2 + CtpC · 1) α =

      = ( 4 · 2 + 8 · 1 + 1 · 2 + 1 · 1) · 2 = 19 · 2 = 38 TEU

      Jeżeli przyjmie się wagon kontenerowy dwuczłonowy serii Sgs typ 624Z o długości całkowitej 27,1 m, ładowności 88 ton (dla ruchu S i klasy obciążenia linii C), o pojemności 4 TEU, współczynniku wykorzystania pojemności pociągu ßp = 0,9, dobowe zapotrzebowanie na wagony wyniesie:

      nwag = 38 : (0,9 · 4) = 10,55 = 11 wagonów dwuczłonowych

      Ich łączna długość wyniesie:

      Σ Lwag = 11 · 27,1 m = 298,1 m

      Stąd długość składu pociągu (bez lokomotywy) wyniesie:

      Lskł = 298,1 m

      6. Wymagana pojemność układu torów ładunkowych.

      Wymagana jednorazowa pojemność torów ładunkowych powinna pomieścić cały skład pociągu, w związku z tym pojemność powinna wynosić co najmniej 298,1 m, a z uwzględnieniem luzu na niedokładne ustawienie wagonów - co najmniej 304 m.

      7. Wymagana zdolność przeładunkowa i liczba urządzeń ładunkowych.

      Nko = (Cnł A + CnłC) (anł1 · 1 + anł2 · 2 + anł3 · 3) +

      + (Cpł A + CpłC) (apł1 · 1 + apł2 · 2 + apł3 · 3) +

      + (Ctpk A + CtpkC) (atpk1 · 1 + atpk2 · 2) +

      + (Ctps A + CtpsC) (atps1 · 1 + atps2 · 2) +

      + (Cnp A + CnpC) (anp1 · 1 + anp2 · 2) +

      + (Cpp A + CppC) (app1 · 1 + app2 · 2) =

      = 12 · (0,7 · 1 + 0,2 · 2 + 0,1 · 3) + 8 · (0,3 · 1 + 0,6 · 2 + 0,1 · 3) + 0 +

      + 2 · (0,0 · 1 + 1,0 · 2) + 0 + 4 · (0,1 · 1 + 0,9 · 2) =

      = 12 · 1,4 + 8 · 1,8 + 2 · 2+ 4 · 1,9 = 42,8 = 43

      Nko = 43 kontenerooperacji

      Dla doby szczytowej 43 · 2 = 86 kontenerooperacji.

      Przyjmując pracę żurawia samojezdnego na 1 zmianę równą 8 godzin, przy wykorzystaniu czasu pracy wozu; β= 0,6 , Tcyklu = 10 min/cykl, to jego wydajność praktyczna wyniesie:

      Wp = (8 h/zmianę · 60min/h · 1zmiana/dobę · β= 0,6): 10 min/cykl = 28,8 = 29 kont. op./dobę

      Zakładam, że przy dobrej organizacji pracy i ewentualnym przedłużeniu czasu pracy (o ok. 4 min [29*10/0,6 = 483,33 min/ zmianę - praca żurawia przy wykonaniu 29 kont. op./dobę i założonych Tcyklu oraz β]) żuraw samojezdny wykona 29 kont. op./dobę roboczą.

      Liczba potrzebnych żurawi samojezdnych w dobie średniej:

      43 : 29 = 1,48 = 2 żurawie samojezdne,

      W dobie szczytowej należy wykonać 86 kontenerooperacji. W związku zakładaną technologią przeładunków (punkt 10 niniejszej pracy) w okresie szczytu będzie dodatkowo pracował wóz podnośnikowy czołowy (Tcyklu = 7 min/cykl β= 0,7), którego wydajność praktyczna wynosi:

      Wp = (8 h/zmianę · 60min/h · 1zmiana/dobę · β= 0,7): 7 min/cykl = 48 kont. op./dobę

      Ponieważ wymienione wyżej dwa żurawie wykonają w sumie 2∙29 = 58 kontenerooperacji to wóz podnośnikowy czołowy wykona w dobie szczytowej 86-58 = 28 kontenerooperacji, stąd potrzebna liczba wozów podnośnikowych równa jest:

      28 : 48 = 0,58 = 1 pojazd czołowy podnośnikowy,

      Rozwiązanie to nie uwzględnia czynników kosztowych, a jedynie technologię pracy.

      8. Wymagana pojemność składowa.

      0x01 graphic

      nskł = 0,3 · (4 · 2 + 8 · 1) + 0,7 · (4 · 2 + 4 · 1) + 1 · (1 ·2 + 1·1) + 0,9 · (4 · 1) =
      = 0,3 · 16 + 0,7 · 12 + 1 · 3 + 0,9 · 4 = 19,8 = 20 TEU/dobę śr..

      Oraz 20·2 = 40 TEU/dobę maks.

      Łączny czas zajętości miejsc składowych wyniesie:

      kontenery ładowne z nadania: (0,3 · 16 ) TEU × 12h = 58 kont. godz. ,

      kontenery ładowne z przybycia: (0,7 · 12) TEU × 24h = 202 kont. godz. ,

      kontenery w tranzycie kolejowym z przeróbką: 0 kont. godz.,.,

      kontenery w tranzycie drogowym z przeróbką: 3 TEU × 48h = 144 kont. godz.,

      kontenery próżne z przybycia: (0,9 · 4) TEU × 18h = 65 kont. godz. ,

      Łączne zapotrzebowanie czasowe:

      58 + 202 + 144 + 65 = 469 kont. godz./dobę śr..

      = 59 kont. dób/ dobę średnią oraz 59 · 2 = 118 kont. dób/dobę maks..

      Jeśli przyjmie się współczynnik piętrzenia kontenerów k = 1,5 dla kontenerów ładownych z przybycia i kontenerów w tranzycie kolejowym z przeróbką oraz k = 2 dla kontenerów ładownych z nadania, kontenerów próżnych z nadania i kontenerów w tranzycie drogowym z przeróbką, zapotrzebowanie na pojemność składową dla średniodobowego obrotu wyniesie:

      Dla k = 1,5: 202 = 202 kont. godz. = 26 kont. doby/ dobę śr.,

      npól = 26 : 1,5 = 17,33 = 18 pól składowych w TEU;

      dla k = 2: 58 + 144 + 65 = 267 kont. godz. = 34 kont. doby/dobę śr.,

      nl = 34 : 2= 17 pól składowych w TEU;

      łącznie: 18 + 17 = 35 pól składowych/dobę śr. dla doby średniej i

      35 × 2 = 70 pól składowych/dobę maks. dla doby szczytowej.

      Łączna długość wymaganego frontu ładunkowego dla doby szczytowej powinna wynosić co najmniej (dla 2 pasm składowych):

      Lskł = (70 × 6,5 m/TEU) : 2 = 227,5m (dla doby średniej 227,5:2 = 113,75 m).

      Przyjęta wstępnie w p.6 długość frontu 304 m jest wystarczająca dla dwóch pasm składowych.

      9. Stopnie wykorzystania zdolności obsługowych.
      * torów ładunkowych

      PO = LW ∙ Tppk ∙ L

      Gdzie:
      PO - potencjał obsługowy [wagonogodziny],

      LW - maksymalna liczba wagonów na torze ładunkowym,

      Tppk - czas pracy punktu kontenerowego [h],

      L - liczba torów ładunkowych,

      Stąd:

      PO = 11∙8∙1 = 88 wagonogodzin

      Przyjmuję, że obsługa pociągu ma charakter priorytetowy. Obliczony czas obsługi składu jest czasem najkrótszym, niezbędnym do wykonania wyładunku, naładunku kontenerów oraz obsługi ruchowej składu.

      * Obsługa 6 wagonów w dobie średniej (2x 4C1A + 2x8C1C = 24 kontenery) wyniesie:

      Czas kontenerooperacji: (24*10min/cykl:0,6(β)):2żurawie = 200 min = 3,33h

      Obsługa ruchowa torów ładunkowych: 15 min = 0,25 h

      A więc czas obsługi pociągu składającego się z 6-ciu wagonów równy jest 3,33 + 0,25= 3,58h

      Stąd wykorzystanie torów ładunkowych:

      W = 6 ∙ 3,58 = 21,48 wagonogodzin

      A więc:

      Stopień wykorzystania torów ładunkowych w dobie średniej = 0x01 graphic

      * Obsługa 11 wagonów w dobie szczytowej ( (2x 4C1A + 2x8C1C)∙α = 24∙2 = 48 kontenerów) wyniesie:

      Czas kontenerooperacji: (48*10min/cykl : 0,7(β)):3żurawie = 267min= 4,45h

      Obsługa ruchowa torów ładunkowych: 15min = 0,25h

      A więc czas obsługi pociągu składającego się z 11-ciu wagonów równy jest 4,45 + 0,25= 4,7h

      Stąd wykorzystanie torów ładunkowych:

      W = 11 ∙ 4,7 = 51,7 wagonogodzin

      A więc:

      Stopień wykorzystania torów ładunkowych w dobie szczytowej = 0x01 graphic

      * maszyn ładunkowych

      Zdolność obsługowa wyrażona jest wzorem:

      0x01 graphic

      Stąd:

      * dla żurawia samojezdnego wynosi:

      0x01 graphic

      Przyjmuję ZOż = 29 kontenerooperacji/zmianę zgodnie z pkt. 7 niniejszej pracy,

      * dla wozu podnośnikowego czołowego wynosi:

      0x01 graphic

      W dobie średniej potrzeba wykonać 43 kontenerooperacje (przy użyciu 2-óch żurawi samojezdnych), a więc:

      Stopień wykorzystania żurawia samojezdnego = 0x01 graphic

      W dobie szczytowej potrzeba wykonać 86 kontenerooperacji (przy użyciu 2 żurawi samojezdnych oraz 1 wozu podnośnikowego czołowego), a więc:

      Stopień wykorzystania żurawia samojezdnego = 0x01 graphic

      Stopień wykorzystania wozu podnośnikowego czołowego = 0x01 graphic

      * pól składowych

      Pojemność dyspozycyjna (PD)

      Długość frontu (Lf) = 304m,
      Długość TEU (LTEU) = 6,5m/TEU,

      Liczba pasm składowych (Lps) = 2,

      Co drugie pasmo jest piętrzone - kp = 1,5,

      0x01 graphic

      W dobie średniej potrzebnych jest 35 pól składowych, a więc

      stopień wykorzystania pól składowych = 0x01 graphic

      W dobie szczytowej potrzebnych jest 70 pól składowych, a więc:

      stopień wykorzystania pól składowych = 0x01 graphic

      10. Szkic punktu ładunkowego oraz zakładana technologia pracy.

      Szkic układu frontu ładunkowego

      0x01 graphic

      Szkic punktu ładunkowego

      0x01 graphic

      Założona technologia pracy przewiduje, że wóz podnośnikowy czołowy w dobie szczytowej będzie przeładowywał kontenery (mające długi czas składowania) z pasma D do F, a także obsługiwał tranzyt z przeróbką pojazdów samochodowych. Priorytetem działań żurawi samojezdnych będzie obsługa składów pociągu, tak aby był on najmniejszy
      (założenie z pkt. 9)

      7



      Wyszukiwarka

      Podobne podstrony:
      3552
      200405 3552
      3552
      3552
      3552

      więcej podobnych podstron