Scenariusz zajęć dla grupy 6-latków.
Temat zajęcia: „ Pociąg do Europy” - poznajemy państwa unii Europejskiej.
Cele: - ogólne:
zapoznanie z pojęciem Europa i miejscem Polski w Europie
zapoznanie z wybranymi państwami Unii Europejskiej
- operacyjne: ( dziecko…)
uważnie słucha opowiadanego przez nauczycielkę mitu o Europie
wie , co oznacza słowo mit
wskazuje na mapie kontynent europejski i Polskę
rozpoznaje hymn „ Oda do radości”
wie, jak należy zachować się podczas słuchania hymnu
zna niektóre państwa należące do Unii Europejskiej
Metody: - słowne: rozmowa, opowiadanie, objaśnienia, polecenia,
- czynne: zadania stawiane do wykonania, samodzielne działanie, ćwiczenia
manualne,
- oglądowe: pokaz, obserwacja.
Formy:
praca zbiorowa, praca indywidualna.
Środki wspomagające działanie : tekst pt. Mit o Europie, sylwety do teatrzyku cieni, mapa Europy, nagranie hymnu „ Oda do radości”, napisy z nazwami państw, sylwety wagoników, bilety z napisami państw.
Przebieg:
1. Recytacja wiersza pt. „ Unia jest jak rodzina”- rozmowa na temat wiersza, nawiązanie di Unii Europejskiej, wytłumaczenie dzieciom, co to jest unia. Przedstawienie flagi Unii Europejskiej.
2. Przedstawienie Mitu o Europie w formie teatrzyku cieni.
3. Rozmowa na temat obejrzanego teatrzyku : - wyodrębnienie postaci, krótkie przypomnienie treści, przypomnienie skąd się wzięła nazwa Europa.
4. Pokazanie na mapie kontynentu europejskiego i miejsca Polski w Europie, wskazanie granic, przypięcie napisu Polska i Europa.
5. Zagadka słuchowa - rozpoznanie hymnu Polski po melodii z kasety. Przypomnienie jak należy zachować się podczas słuchania hymnu.
6. Zapoznanie z hymnem państw europejskich „Oda do radości” - wysłuchanie hymnu z kasety.
7. Zabawa ruchowa przy piosence Pociąg do Unii, na melodię” Jedzie pociąg…”
- jedno dziecko otrzymuje sylwetę lokomotywy z napisem Unia Europejska, 6 wybranych dzieci sylwety wagoników z napisami państw: Polska, Niemcy, Dania, Francja, Grecja, Austria, pozostałe dzieci bilety z napisami tych państw. „ Lokomotywa i wagoniki” tworzą pociąg i poruszają się śpiewając:
Jedzie Unia z daleka, przez Europę ucieka,
Konduktorze łaskawy na Polskę zaczekamy…
Pociąg zatrzymuje się i wsiadają do niego dzieci z biletami, na których widnieje napis Polska, potem pociąg rusza dalej. Zabawa trwa dalej, za każdym razem następuje zmiana nazwy państwa w tekście piosenki, wsiadają do pociągu dzieci, które mają bilety z napisem śpiewanego państwa.
8. Praca w grupach: - część chętnych dzieci wystawia scenki Mitu o Europie w teatrzyku cieni, inne grupy układają puzzle Europa. Potem zmiana ról.
9. Zabawa ruchowo - naśladowcza przy piosence z kasety „ Austria to nie Australia”.
Mit o Europie
Przed wieloma laty w Fenicji panował król Agenor, który miał córkę o imieniu Europa. Była ona niezwykle piękna i nikogo nie dziwiło, że ciągle otaczali ją wielbiciele. Wieść o jej niecodziennej urodzie dotarła aż na Olimp i również Zeus, władca wszystkich bogów, zakochał się od pierwszego wejrzenia w ślicznej księżniczce. Jakże jednak on, wszechwładny bóg, mógłby poznać tę piękną dziewczynę. To nie było proste, ale długo się zastanawiając, wpadł na niesamowity, prawdziwie boski pomysł. Przemienił się w byka tak cudnego, jakiego dotąd świat nie widział.
Pewnego letniego poranka Europa wybrała się na spacer nad morze. Nagle z morskich fal, na wprost niej, wyłonił się Zeus pod postacią byka. Dziewczyna zachwyciła się widokiem wspaniałego zwierzęcia pełnego nieziemskiej siły i bez lęku zbliżyła się do niego. Przystroiła rogi byka wiankiem z kwiatów i wesoło usadowiła się na jego grzbiecie. Śmiejąc się, powiedziała: „Tylko bogowie wiedzą dokąd ty mnie teraz zaniesiesz.” I tego Zeusowi, przemienionemu w byka nie trzeba było dwa razy powtarzać. Z prędkością wiatru popędził wprost w morskie fale. Miał on tylko jedno pragnienie: jak najszybciej unieść Europę gdzieś daleko, na inny ląd, gdzie będzie mógł ciągle być przy niej, troszczyć się o nią i wielbić jak największy skarb. Podróż przez morze trwała jeden dzień i jedną noc. Europa nie bała się, ponieważ Zeus wyjawił jej, że jest istotą boską i nieśmiertelną, i tylko z miłości do niej przemienił się w byka. Dziewczynie bardzo to pochlebiało i cieszyła się, że wkrótce Zeus znów przybierze postać mężczyzny.
Gdy wreszcie wylądowali w jakimś kraju, Zeus szczęśliwy i bardzo dumny oznajmił: „ To jest wyspa Kreta i ja jestem jej władcą. Moim życzeniem jest, by ziemia, po której stąpasz, po wszystkie czasy nosiła twe imię.”
Europa i Zeus żyli szczęśliwie razem i mieli trzech synów. Poddani Zeusa, Grecy, bardzo polubili piękną wybrankę boga i na jej cześć nazwali jej imieniem wszystkie lądy, które później odkryli. I tak wiele krajów
z różnorodnymi językami i odmienną kulturą utworzyło kontynent Europa.
„ UNIA JEST JAK RODZINA” słowa - Urszula Pakuła
Musimy poznać Unie
Dziś każdy to rozumie
Unia jest jak rodzina
Jak chłopak i dziewczyna.
Najpierw ciekawie zerkają
Potem się mocno kochają
Czasami się pokłócą
Lecz zawsze do domu wrócą.
Już krajów jest piętnaście
A będzie jeszcze więcej
Będziemy sobie pomagać
Podajmy sobie ręce.
Niech znikną wokół granice
Niech będzie wspólna waluta
Niech kształcą się nasze dzieci
We wszystkich krajach na świecie
Od dzisiaj wszyscy Polacy
Będą mieć wesołe miny
Gdy w Europie uznają
Polskie dyplomy i egzaminy.
Scenariusz zajęcia dla grupy 6- latków.
Temat zajęcia : Syriusz - maskotka dzieci Unii Europejskiej.
Cele: - ogólne:
zapoznanie z wyglądem i pochodzeniem maskotki dzieci Unii Europejskiej
- operacyjne: ( dziecko…)
wie, jak wygląda maskotka dzieci UE
wie skąd pochodzi jej nazwa
zna barwy flagi i symbole narodowe Polski
potrafi zaprojektować strój maskotki z elementami polskimi
Metody: - słowne : rozmowa, objaśnienie
- oglądowe: -pokaz, obserwacja
- czynne: : zadania stawiane do wykonania, samodzielne działanie, ćwiczenia
manualne,
Formy: -indywidualna
Środki wspomagające działanie: kaseta z nagraniem hymnu Oda do radości, obrazki ilustrujące maskotkę Syriusza z narodowymi emblematami niektórych państw, karty pracy, kredki, papier kolorowy, klej, nożyczki, piasek do collage
Przebieg:
Wysłuchanie z kasety hymnu Oda do radości, przypomnienie państw należących do UE.
Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej - składanie przez wszystkie dzieci obrazka z części ( sylweta maskotki Syriusza)
Przedstawienie maskotki Syriusza ( maskotka dzieci UE), zapoznanie z pochodzeniem jego imienia ( od najjaśniejszej gwiazdy na niebie Sirius).
Pokaz obrazków przedstawiających maskotki z narodowymi emblematami państw, dopasowanie podpisów do obrazków ( Niemcy, Dania, Hiszpania, Grecja).
Przypomnienie symboli narodowych Polski.
Praca przy stolikach - każde dziecko otrzymuje kartę pracy z konturem maskotki Syriusza. Zadaniem dzieci jest zaprojektowanie stroju dla maskotki z elementami polskimi. Dzieci same wybieraj sobie technik pracy.
Zaprezentowanie wykonanych prac, utworzenie galerii prac.
Zabawa ruchowo - naśladowcza przy piosence z kasety „ Wszyscy znamy włoskie słowa”.
Maskotka Syriusz
Karta pracy