czy wiesz jak dbać o przyrodę-konspekt, Dokumenty szkolne, klasa I


Opracowała Iwona Grzelak Wieluń, 14 kwietnia 2002r.

pedagog specjalny klasy integracyjnej

Szkoła Podstawowa nr 5 w Wieluniu

Scenariusz zajęć zintegrowanych

przeprowadzonych w klasie integracyjnej I1 przez

pedagoga ogólnego Bernardę Łuczak i pedagoga specjalnego Iwonę Grzelak.

Blok tematyczny: O lesie i przyjaźni z przyrodą.

Temat dnia: Dbaj o przyrodę.

  1. Wstęp

Zajęcia zintegrowane według opracowanego scenariusza zostały przeprowadzone w kwietniu 2002 r. w dniach poprzedzających obchody Dnia Ziemi w naszej szkole. Zgodnie z zawartym między nauczycielami pracującymi w klasie integracyjnej kontraktem wtedy, kiedy jeden z pedagogów prowadzi zajęcia z całą klasą drugi pracuje z uczniami z grupy terapeutycznej i pomaga innym, potrzebującym pomocy. W ciągu trwania zajęć pedagog ogólny i pedagog specjalny zamieniają się rolami. Do konspektu załączam wykorzystane w czasie zajęć teksty oraz karty pracy:

Karta pracy A - dla grupy podstawowej;

Karta pracy B - dla uczniów z grupy terapeutycznej w normie intelektualnej;

Karta pracy A - dla uczennicy upośledzonej w stopniu lekkim.

  1. Czas trwania zajęć: 4 godz.

  1. Cel główny: Rozumie potrzebę ratowania Ziemi i wie jak dbać przyrodę.

  1. Cele operacyjne: - dodaje i odejmuje w dostępnym sobie zakresie liczbowym, porządkuje wyniki działań;

  1. Metody nauczania: praca z tekstem, pogadanka, ekspresja, zabawy i gry dydaktyczne;

  1. Formy pracy: indywidualna jednolita i zróżnicowana, grupowa jednolita, zbiorowa jednolita;

  1. Środki dydaktyczne: karty pracy, wiersz S. Karaszewskiego „Apel do ludzi”, dialog Ziemi i Zielonego Kapturka, ilustracje obrazujące pozytywną i negatywną działalność człowieka w przyrodzie, piosenka „Śmieciu precz”, sylweta i makieta drzewa, zielone liście, wycinki z kolorowych gazet, nadmuchany balon oklejony papierem gazetowym.

  1. Kompetencje kluczowe: współpracuje i współdziała w zespole, analizuje i wyciąga wnioski, samodzielnie poszukuje rozwiązań.


Tok zajęć i osoba prowadząca

Praca całej klasy

Uczniowie pracujący wg indywidualnego, zmodyfikowanego programu

Adrian M.

Mateusz O.

Adrian N.

Martyna M.

  1. Wprowadzenie do lekcji.

B. Łuczak

  • Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego i odczytanie hasła „Ratujmy Ziemię”.

  • Dodawanie i odejmowanie bez przekroczenia progu dziesiątkowego w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego i odczytanie hasła „Ratujmy Ziemię”.

  • Dodawanie i odejmowanie w zakresie 10 i odczytanie hasła „Ziemia”.

  1. Dialog Ziemi z Zielonym Kapturkiem.

I. Grzelak

ZAŁĄCZNIK nr 1

  • Wysłuchanie rozmowy Ziemi z Zielonym Kapturkiem (aktorami są wcześniej wybrane i przygotowane dzieci) jako wprowadzenie do postawienia pytania: Dlaczego Ziemi żyje się coraz trudniej? - wypowiedzi uczniów.

  1. Przeprowadzenie zabawy pantomimicznej

I. Grzelak

ZAŁĄCZNIK nr 2

  • Zabawa pantomimiczna „Jak ja - roślina, zwierzę czuję się w świecie, który umiera?”. Wszystkie dzieci pokazują mimiką twarzy, ruchem ciała, gestem to o czym opowiada nauczyciel.

  • Swobodne wypowiedzi uczniów na temat uczuć, jakie towarzyszyły im w czasie zabawy.

  1. Praca z tekstem

B. Łuczak

  • Samodzielne czytanie wiersza S. Karaszewskiego „Apel do ludzi”.

  • Samodzielne czytanie dwóch zwrotek wiersza „Apel do ludzi” (pierwszej i ostatniej).

  • Czytanie w obecności pedagoga wybranych wersów z ostatniej zwrotki wiersza.

  • Wysłuchanie głośno przeczytanego wiersza przez dobrze czytające dziecko i udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela dotyczące wysłuchanego tekstu: Kto zwraca się z apelem do ludzi? Na co skarżą się rośliny i zwierzęta? Przed czym ostrzegają ludzi? Do kogo adresują ostatnią zwrotkę? W jaki sposób pierwszoklasiści mają dbać o przyrodę?

  1. Rozwiązywanie zadań z treścią.

I. Grzelak

  • Rozwiązanie zadania złożonego dotyczącego zbierania surowców wtórnych - dodawanie i odejmowani w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego.

  • Rozwiązywanie zadania dotyczącego zbiórki surowców wtórnych - dodawanie w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego.

  • Zastępowanie rysunku działaniem - obliczenia w zakresie 10.

  1. Zabawa ruchowa przy piosence.

I. Grzelak

  • Utrwalenie melodii i słów piosenki „Śmieciu precz”, zabawa ruchowa przy piosence.

  1. Działalności człowieka w przyrodzie.

B. Łuczak

  • Analizowanie przykładów pozytywnej i negatywnej działalności człowieka w przyrodzie - praca w grupach (każda grupa otrzymuje taki sam pakiet rysunków). Omówienie wyników na forum klasy.

  1. Układanie haseł o ochronie przyrody.

B. Łuczak

  • Praca nad treścią haseł o ochronie przyrody, które po korekcie dzieci przepisują na zielonym listku.

  • Układanie haseł ekologicznych z rozsypanek wyrazowych i przepisywanie ich treści na zielonym listku.

  • Układanie haseł ekologicznych z plątaninek.

  • Odczytanie ułożonego hasła i przypięcie go do makiety drzewa.

  1. Rozwiązywanie krzyżówki.

I. Grzelak

  • Samodzielna praca nad rozwiązaniem krzyżówki z hasłem „Ekologia”

  • Rozwiązanie krzyżówki z hasłem „Ekolog” - praca z pomocą nauczyciela.

  • Uzupełnienie krzyżówki podanymi wyrazami. Rozwiązaniem jest hasło „Ekolog”.

  • Wyszukiwanie w encyklopedii dla dzieci znaczenia haseł „ekologia, ekolog ”, odczytanie ich i próba objaśnienia swoimi słowami - praca w grupach.

  1. Praca plastyczna.

I. Grzelak

  • Praca w grupach - przedstawienie Ziemi czystej i zdrowej - wykorzystanie przygotowanych wcześniej oklejonych papierem gazetowym nadmuchanych balonów i oklejanie ich wycinkami z gazet, malowanie farbami. Krótkie zaprezentowanie pracy plastycznej na forum klasy.

  1. Ewaluacja.

B. Łuczak

  • Po objaśnieniach nauczyciela dzieci w odpowiednim momencie wychodzą z ławek i chowają się pod drzewem.

- Kto jest przekonany, że trzeba ratować Ziemię, niech wejdzie pod drzewo.

  • Kto nie wie jak może dbać o przyrodę, niech wejdzie pod drzewo.

  • Kto wie jak może dbać o przyrodę, niech wejdzie pod drzewo.

  1. Podsumowanie.

B. Łuczak

  • Ocena aktywności i pracy uczniów na zajęciach, wręczenie symbolicznych zielonych liści z napisem MAŁY EKOLOG.


ZAŁĄCZNIK NR 1

Rozmowa Ziemi z Zielonym Kapturkiem

Zielony Kapturek ma na sobie zielony strój, natomiast Ziemia ubrana jest na czarno.

Zielony Kapturek

Dzień dobry! Kim jesteś?

Ziemia

Dzień dobry! Jestem Ziemia.

Zielony Kapturek

Ziemio! Dlaczego jesteś na czarno ubrana?

Nam ludziom nie tego trzeba! Ziemio kochana.

Musisz być wiecznie zielona,

Rozbrzmiewać ptaków śpiewami,

Musisz być z nami złączona,

Szumieć radośnie czystymi wodami.

Ziemia

Jakże mogę być zielona?

Jakże ja mam zdrowa być?

Dobre czasy już minęły,

Coraz trudniej jest mi żyć!

Zielony Kapturek

Nie martw się Ziemio tak bardzo. Są jeszcze ludzie, którym bliska jest ochrona środowiska. Ja jestem Zielony Kapturek. Kocham przyrodę, dbam o zwierzęta, o najmniejszą nawet roślinkę.

Ziemia

Nie masz pojęcia Zielony Kapturku jak bardzo się cieszę, że cię spotkałam.

ZAŁĄCZNIK NR 2

Treść opowiadania nauczyciela:

Jesteście mieszkańcami świata, który powoli umiera. Spoglądacie dookoła siebie i z niedowierzaniem kiwacie głowami. Idąc, potykacie się o jakieś plastikowe przedmioty, szklane butelki, połamane gałęzie drzew. Gdy powiewa wiatr, unoszą się torby foliowe, papiery i inne śnieci, które uderzają w was. Schylacie się, by napić się wody, ale ma ona nieprzyjemny zapach, jest mętna, więc pijecie tylko tyle, żeby zaspokoić pragnienie. Z trudem oddychacie. Próbujecie wspiąć się jak najwyżej do słońca, ale promienie słoneczne nie docierają przez pyły i kurz. Macie coraz mniej siły, poruszacie się coraz wolniej, wolniej, wszystko w was powoli umiera.

ZAŁĄCZNIK NR 3

Piosenka „Śmieciu precz” muz. G. Machnicka, sł. S. Karaszewski

Kaseta 3 do części 4 i 5 podręcznika „Wesoła szkoła”.


  1. Kiedy rano słońce świeci,

wybiegają na dwór dzieci,

lecz zabawa się nie kleci,

bo dokoła sterty śmieci.

Ref: Śmieciu precz, brudzie precz,

Ład, porządek dobra rzecz..

Śmieciu precz, brudzie precz,

Ład, porządek dobra rzecz.


  1. Tu papierek od cukierka, Ref: Śmieciu precz, brudzie precz...

Tam po soku jest butelka,

Ówdzie puszka po napoju,

I pudełko może twoje.

  1. Żyć nie chcemy w bałaganie, Ref: Śmieciu precz, brudzie precz...

więc się bierzmy za sprzątanie

znikaj śmieciu do śmietnika

bałaganie, brudzie znikaj.

ZAŁĄCZNIK NR 4 ______________________________________________________________________A_____

Imię i nazwisko klasa grupa

KARTA PRACY

  1. Oblicz i wpisz literkę odpowiadającą danej liczbie w odpowiednie miejsce.

  2. 1

    2

    3

    4

    5

    6

    7

    8

    9

    10

    11

    12

    13

    12 - 5 =

    Y

    19 - 9 =

    E

    19 - 6 =

    Ę

    11 - 9 =

    A

    20 -19 =

    R

    19 - 7 =

    I

    12 - 9 =

    T

    13 - 9 =

    U

    18 - 9 =

    I

    14 - 9 =

    J

    15 - 9 =

    M

    19 - 8 =

    M

    15 - 7 =

    Z

    „Apel do ludzi”

    Gdy się do życia wiosną świat budzi,

    przyroda pisze apel do ludzi:

    O naszym zdrowiu nikt nie pamięta?

    Trujące ścieki, trujące dymy,

    bez tlenu rzeki... My się dusimy!

    A gdy umrzemy w trującym brudzie,

    Na martwej Ziemi zginą też ludzie!

    Chcemy żyć z wami w zgodzie, przyjaźni,

    Niechaj nie zbraknie wam wyobraźni!

    Tęczowy motyl nad łąką lata,

    pająk misternie sieć swą uplata.

    Patrzcie, jak pięknie w lesie, w ogrodzie!

    Ile jest życia w ziemi i w wodzie!

    I ty, Pierwszaku, oszczędzaj wodę,

    nie niszcz i nie śmieć! DBAJ O PRZYRODĘ!

    1. Klasa Ia zebrała 7 kg makulatury, klasa Ib zebrała 6 kg makulatury, a klasa Ic o 2 kg mniej niż klasa Ia. Ile makulatury zebrały razem klasy pierwsze?

    Dane:

    Odpowiedź:.....................................................................................................

    .......................................................................................................................

    1. Rozwiąż krzyżówkę:

    2. 1.

      2.

      3.

      4.

      5.

      6.

      7.

      8.

      1. Planeta, na której mieszkamy to...

      2. Kupujesz go w kartoniku lub butelce.

      3. Na śmieci.

      4. Rosną w nim grzyby.

      5. Czysta ..... zdrowia doda.

      6. Nie wolno rozpalać go w pobliżu lasu.

      7. Należy je segregować.

      8. Zielona, nie rzucamy na nią śmieci.

      ZAŁĄCZNIK NR 5

      ____________________________________________________________________________________________________B_____

      Imię i nazwisko klasa grupa

      KARTA PRACY

      1. Oblicz i wpisz literkę odpowiadającą danej liczbie w odpowiednie miejsce.

      1

      2

      3

      4

      5

      6

      7

      8

      9

      10

      11

      12

      13

      10 - 3 =

      Y

      6 +4 =

      E

      11 + 2 =

      Ę

      8 - 6 =

      A

      8 -7 =

      R

      12 + 0 =

      I

      9 - 6 =

      T

      9 - 5 =

      U

      7 + 2 =

      I

      8 - 3 =

      J

      16 - 10 =

      M

      19 - 8 =

      M

      10 - 2 =

      Z

      „Apel do ludzi”

      Gdy się do życia

      wiosną świat budzi,

      przyroda pisze

      apel do ludzi.

      I ty, Pierwszaku,

      oszczędzaj wodę,

      nie niszcz i nie śmieć!

      DBAJ O PRZYRODĘ!

      1. Klasa Ia zebrała 11 kg makulatury, a klasa Ib zebrała 6 kg makulatury. Ile makulatury zebrały razem klasy pierwsze?

      Dane:

      Odpowiedź:.....................................................................................................

      .......................................................................................................................

      1. Rozwiąż krzyżówkę:

      1.

      2.

      3.

      4.

      5.

      6.

      1. Planeta, na której mieszkamy to...

      2. Kupujesz go w kartoniku lub butelce.

      3. Na śmieci.

      4. Rosną w nim grzyby.

      5. Czysta ..... zdrowia doda.

      6. Nie wolno rozpalać go w pobliżu lasu.

      ZAŁĄCZNIK NR 6

      _____________________________________________________________________________________________C____________

      Imię i nazwisko klasa grupa

      KARTA PRACY

      1. Oblicz i wpisz w odpowiednie miejsce.

      1

      2

      3

      4

      5

      6

      8 - 7 =

      Z

      8 - 5 =

      E

      10 - 6 =

      M

      7 - 5 =

      I

      4 + 2 =

      A

      3 + 2 =

      I

      „Apel do ludzi”

      I ty, Pierwszaku,

      oszczędzaj wodę,

      nie niszcz i nie śmieć!

      DBAJ O PRZYRODĘ!

      1. Zastąp rysunek działaniem i pokoloruj.

      i

      +=

      i

      +=

      -=

      -=

      1. Uzupełnij krzyżówkę.

      0x08 graphic

      0x08 graphic

      0x08 graphic

      0x08 graphic

      0x08 graphic
      0x08 graphic

      3

      WODA

      LAS

      GÓRY

      RZEKA

      OGNISKO

      ŚMIECI


