Scenariusz doświadczenia
Badanie właściwości metali
Badanie przewodności elektrycznej metali
25 min
Cele doświadczenia:
Uczeń:
- przestrzega zasad bezpieczeństwa obowiązujących w pracowni technicznej,
- buduje obwód elektryczny według schematu,
- formułuje wnioski wynikające z doświadczenia.
Forma pracy:
grupowa.
Środki dydaktyczne:
- podręcznik „Jak to działa?” (s. 7),
- 3 druty stalowe o długości 15 cm,
- 3 druty aluminiowe o długości 15 cm,
- 3 druty srebrne lub miedziane o długości 15 cm,
- 3 baterie,
- 3 przewody elektryczne zakończone zaciskami typu „krokodylki”,
- 3 małe żarówki,
- 3 włączniki.
Przebieg doświadczenia:
1. Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy i przypomina zasady bezpieczeństwa obowiązujące
w pracowni technicznej (podręcznik, s. 7). Informuje także o konieczności zachowania ostrożności podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi. Następnie przedstawia uczniom cel doświadczenia: badanie przewodności elektrycznej metali. Rozdaje zespołom schematy obwodu elektrycznego znajdujące się w Materiałach dla ucznia oraz zestawy do montażu obwodów elektrycznych składające się z jednej baterii, przewodu elektrycznego zakończonego zaciskami typu „krokodylki”, małej żarówki oraz włącznika. Ponadto każda grupa otrzymuje jeden rodzaj drutu - stalowy, aluminiowy lub srebrny (miedziany). Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że ich zadaniem jest zbudowanie obwodu elektrycznego według schematu i sprawdzenie przewodności elektrycznej danej próbki metalu.
2. Uczniowie w zespołach przeprowadzają doświadczenie. W jego wyniku powinni ustalić,
że metal poddany badaniu przewodzi prąd elektryczny.
3. W razie potrzeby nauczyciel pomaga drużynom sformułować odpowiednie wnioski. Wskazane osoby na polecenie nauczyciela przedstawiają wyniki pracy swoich grup koleżankom i kolegom z klasy. Prowadzący komentuje i podsumowuje ich wystąpienia,
a także ocenia wykonanie zadania przez zespoły.
Materiały dla ucznia
Schemat obwodu elektrycznego z próbką metalowego drutu