Konspekt lekcji muzyki
Imię i nazwisko nauczyciela: Sylwia Jaworska
Data: 11.12.2002r.
Temat: Barwa w muzyce.
Cele lekcji:
poznawczy:
uczeń poznaje kolejny element muzyki - „barwę”,
uczeń potrafi wyjaśnić termin „barwa”,
uczeń zapoznaje się z podziałem instrumentów ze względu na barwę;
kształcący:
uczeń potrafi rozróżnić instrumenty po ich barwie,
uczeń umie przyporządkować poszczególne instrumenty do odpowiednich grup,
uczeń kształtuje swoje zdolności wokalne i manualne;
wychowawcze:
- uczeń wyrabia zdolność pracy w grupie,
uczeń poznaje utwory klasyczne zaliczane do kanonu literatury muzycznej
Metoda nauczania: organizacja przeżyć wewnętrznych, podająca, praktyczna.
Środki dydaktyczne: nagrania utworów, magnetofon, zeszyty, podręczniki, karta pracy, wybrane instrumenty muzyczne.
Forma pracy: indywidualna, zbiorowa.
Plan lekcji:
I. Wstęp: Czynności organizacyjno porządkowe:
sprawdzenie listy obecności,
zapisanie tematu lekcji.
II. Rozwinięcie:
Przypomnienie poznanych elementów muzyki.
Zapoznanie z terminem „barwa” w muzyce poprzez wysłuchanie utworu Modesta Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach” w trzech wersjach instrumentalnych.
(- „barwa” jako głos, dzwięk instrumentu)
Dokonanie podziału instrumentów ze względu na barwę. Wysłuchanie
fragmentów utworów do każdej z grup.
perkusyjne ( fragment piosenki „Czarny chleb” zespołu DŻEM )
strunowe ( fragment „Wiosny” - Antonio Vivaldi ),
dęte ( fragment „Badinerie” z suity h - moll - Jan Sebastian Bach).
Przyporządkowanie instrumentów znajdujących się na karcie pracy
ucznia do podanych wcześniej grup.
Omówienie głosu ludzkiego jako barwy instrumentalnej.
przypomnienie nazw głosów chóru mieszanego: sopran, alt, tenor, bas.
wysłuchanie pieśni „Stary kapral” Stanisława Moniuszki jako utworu na niski głos męski - bas.
Nauka piosenki „Śpiewaj razem z nami”.
Śpiew piosenki z elementami akompaniamentu rytmicznego.
III. Zakończenie: Podsumowanie wiadomości dotyczących barwy w muzyce.
Treść i przebieg lekcji
Czas |
Ogniwa lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki i pomoce dydaktyczne |
3 min. |
I. Wstęp |
N. wita uczniów, zapisuje temat lekcji na tablicy i sprawdza listę obecności. |
U. witają n-la, przepisują temat do zeszytów. |
zeszyty
|
3 min.
10 min.
4 min.
5 min.
3 min.
5 min.
9 min.
|
II.Rozwinięcie |
1. N. prosi uczniów o przypomnienie elementów muzyki, które uczniowie poznali na poprzednich lekcjach.
2.N. informuje uczniów o kolejnym elemencie muzyki, który uczniowie poznają na dzisiejszej lekcji, a jest nim „barwa”. N. pyta uczniów czy wiedzą co to jest barwa w muzyce. N. prezentuje utwór Modesta Musorgskiego „Taniec kurcząt w skorupkach” w trzech wersjach różniących się właśnie barwą.
N. pyta jakie instrumenty grały w kolejnych wersjach utworu. N. prosi uczniów o zaproponowanie tytułu do wysłuchanego utworu. Następnie podaje tytuł i nazwisko kompozytora. Informuje uczniów, że jest to utwór ilustracyjny, który poprzez dzwięki ilustruje, maluje obrazek. 3.N. pyta uczniów czy wiedzą na jakie trzy grupy dzielą się instrumenty muzyczne. N. informuje, że dzielimy te instrumenty w ten sposób właśnie ze względu na ich barwę. N. prezentuje uczniom trzy fragmenty utworów i prosi o przyporządkowanie ich do jednej z grup. - fragment piosenki zespołu DŻEM „Czarny chleb”(instrumenty perkusyjne) - fragment „Wiosny” Antonio Vivaldiego(instrumenty strunowe) - „Badinerie” z suity h-moll Jana Sebastiana Bacha(instrumenty dęte). 4. N. rozdaje uczniom karty pracy, na których wypisane są instrumenty ze wszystkich grup. N. dzieli uczniów na trzy grupy, a ich zadaniem jest przyporządkowanie instrumentów do grupy instrumentalnej narzuconej przez nauczyciela. 5.N. pyta, dlaczego tak łatwo rozpoznajemy naszych rodziców czy kolegów po głosie. N. prosi o przypomnienie nazw głosów w chórze mieszanym. N. prezentuje pieśń Stanisława Moniuszki „Stary kapral” i prosi o nazwanie głosu, którym śpiewa solista. 6. N. przeprowadza naukę śpiewu piosenki „Śpiewaj razem z nami” poprzez integrację fragmentów. 7.N. prezentuje dwa elementy akompaniamentu rytmicznego do piosenki. |
1. U. wymieniają następujące elementy: melodia-dzwięki o różnej wysokości, rytm-wartości rytmiczne nut i pauz, metrum-oznaczenie taktowe, tempo-czyli to czy utwór jest szybki czy wolny. 2. U. zapisują do tabeli z poprzedniej lekcji element muzyki, którym jest „barwa”.
U. słuchają utworu i próbują wychwycić czym może być barwa w muzyce. Następnie odpowiadają, że te trzy wersje były wykonywane przez różne instrumenty, więc „barwą” będzie „głos instrumentów”. U. odpowiadają, że I wersję wykonywał fortepian, II wersję orkiestra, a III wersję instrumenty elektroniczne. U. podają swoje propozycje.
U. zapisują tytuł utworu i nazwisko kompozytora.
U. odpowiadają: - strunowe, - dęte, - perkusyjne.
U. przyporządkowują fragmenty utworów do określonych grup instrumentalnych.
4.U. pracują dwójkami, a następnie zapisują do zeszytów grupy instrumentalne i instrumenty, które do nich należą.
5.U. odpowiadają, że każdy ma inną barwę głosu, po której poznajemy te osoby nawet wtedy , gdy ich nie widzimy. U. wymieniają: sopran-wysoki głos żeński, alt-niski głos żeński, tenor-wysoki głos męski, bas-niski głos męski. U. słuchają pieśni, a następnie odpowiadają, że był to niski głos męski czyli bas.
6. U. powtarzają za nauczycielem fragmenty piosenki, a następnie całość.
7.U. wykonują pierwszy element na bębenkach, a drugi na tamburynach.U. śpiewają i grają na instrumentach. |
zeszyty, podręczniki
zeszyty
magnetofon, nagranie
zeszyty
karty pracy, zeszyty
magnetofon, nagranie
podręczniki, pianino
bębenki, tamburyna
|
3 min. |
III.Zakończenie |
N. sprawdza stopień opanowania materiału z lekcji poprzez powtórkę ustną. |
U. odpowiadają na pytania nauczyciela. |
|
KONSPEKT LEKCJI MUZYKI W KLASIE V A
1.Imię i nazwisko nauczyciela: Sylwia Jaworska
2.Data: 28.11.2003 r.
3.Temat: Podział instrumentów strunowych.
4.Cele lekcji:
operacyjne - uczeń:
poznaje grupy instrumentów strunowych,
poznaje instrumenty strunowe i sposoby wydobywania z nich dźwięków,
potrafi rozróżnić instrumenty po ich barwie,
potrafi zagrać melodię ludową na dzwonkach chromatycznych;
nieoperacyjne - uczeń:
- wyrabia zdolność pracy w grupie,
doskonali swoje zdolności wokalne i manualne,
poznaje utwory klasyczne zaliczane do kanonu literatury muzycznej,
utrwala swoje wiadomości o Unii Europejskiej;
5.Metody nauczania:
- organizacja przeżyć wewnętrznych,
- podająca,
- praktyczna,
- pogadanka.
6.Środki dydaktyczne prowadzącego:
- nagrania utworów,
- magnetofon,
- podręcznik,
- pianino,
- instrumenty perkusyjne: dzwonki chromatyczne.
7. Materiały dydaktyczne uczniów:
- podręcznik,
- zeszyt,
- przybory do pisania,
- karta pracy;
8.Forma pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa,
- w grupie.
PLAN LEKCJI:
I. Wstęp: Czynności organizacyjno - porządkowe:
- przygotowanie się uczniów do zajęć,
- sprawdzenie listy obecności.
II. Rozwinięcie:
1. Powtórzenie wiadomości o pieśni „Oda do radości” Ludwiga van Beethovena.
2. Utrwalenie pieśni poprzez śpiew z akompaniamentem fortepianowym.
3. Pogadanka o historii starożytnej obfitującej w piękne mity, w których instrumenty muzyczne odgrywały ważną rolę. (Przytoczenie mitu o Orfeuszu - boskim śpiewaku, który był uważany za wynalazcę muzyki.)
4. Omówienie reprodukcji malowidła ściennego znajdującego się w grobowcu Nachta w nekropolii miasta Teby jako jednego z przykładów na przetrwanie wizerunków instrumentów muzycznych do czasów obecnych.
5. Wypisanie na tablicy nazw znanych przez uczniów instrumentów strunowych.
6. Pogrupowanie instrumentów według sposobu gry na nich na trzy grupy:
a) instrumenty smyczkowe - skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas;
b) instrumenty szarpane - gitara, lutnia, harfa, klawesyn, banjo, bałałajka;
c) instrumenty uderzane - pianino, fortepian, cymbały.
7. Rozwiązywanie testu - praca w grupach.
Zadanie 1
Polega na rozróżnianiu barw instrumentów strunowych.
Nauczyciel prezentuje 5 fragmentów muzycznych wykonywanych przez różne instrumenty. Zadaniem uczniów jest zakreślenie prawidłowej nazwy instrumentu.
Przykład 1:
C.Saint-Saens - Łabędź - brzmienie wiolonczeli
Przykład 2:
C.Debussy - Dziewczyna o włosach jak len - brzmienie harfy
Przykład 3:
J.Morel - Bossa In Re - brzmienie gitary
Przykład 4:
W.A.Mozart - Wariacje C-dur - brzmienie fortepianu
Przykład 5:
L.Delibes - Pizzicato - brzmienie instrumentów smyczkowych (skrzypce, altówka, kontrabas)
Zadanie 2
Polega na wybraniu spośród nazw instrumentów muzycznych podanych na karcie pracy nazw instrumentów strunowych i przyporządkowaniu ich do określonej grupy (smyczkowe, szarpane, uderzane).
8. Nauka gry melodii ludowej z Mazowsza pt. „Klepany” na dzwonkach chromatycznych.
a) podpisanie nut nazwami solmizacyjnymi,
b) nauka gry na instrumencie poprzez integrację fragmentów.
III. Zakończenie:
1. Podsumowanie wiadomości dotyczących instrumentów strunowych.
2. Ocena pracy uczniów.
KONSPEKT LEKCJI MUZYKI W KLASIE V C
1.Imię i nazwisko nauczyciela: Sylwia Jaworska
2.Data: 31.10.2003 r.
3.Temat: Barwy i dźwięki natury.
4.Cele lekcji:
operacyjne - uczeń:
poznaje element muzyki - „barwę”,
poznaje instrumenty perkusyjne i sposoby wydobywania z nich dźwięków,
potrafi wyjaśnić słowo „przedtakt” i wskazać go w piosence;
potrafi rozróżnić instrumenty po ich barwie,
potrafi zagrać elementy akompaniamentu rytmicznego na instrumentach perkusyjnych;
nieoperacyjne - uczeń:
- wyrabia zdolność pracy w grupie,
doskonali swoje zdolności wokalne i manualne,
poznaje utwory klasyczne zaliczane do kanonu literatury muzycznej,
uczy się w jaki sposób należy dbać o przyrodę i środowisko w życiu codziennym;
5.Metody nauczania:
- organizacja przeżyć wewnętrznych,
- podająca,
- praktyczna,
- pogadanka.
6.Środki dydaktyczne prowadzącego:
- nagrania utworów i odgłosów,
- magnetofon,
- podręcznik,
- zeszyt ćwiczeń,
- pianino,
- instrumenty perkusyjne.
7. Materiały dydaktyczne uczniów:
- podręcznik,
- zeszyt,
- zeszyt ćwiczeń,
- przybory do pisania,
- karta pracy;
8.Forma pracy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
PLAN LEKCJI:
I. Wstęp: Czynności organizacyjno - porządkowe:
- przygotowanie się uczniów do zajęć,
zapisanie tematu lekcji,
sprawdzenie listy obecności.
II. Rozwinięcie:
1. Pogadanka o odgłosach natury i jej barwach.
2. Zapoznanie z terminem „barwa” w muzyce.
(- „barwa” jako głos, dźwięk instrumentu)
3. Naśladowanie odgłosów natury za pomocą instrumentów perkusyjnych: - powtórzenie nazw instrumentów i sposobów gry na nich.
4. Rozpoznawanie odgłosów przyrody pochodzących z nagrania - wspólne rozwiązywanie krzyżówki.
D |
E |
S |
Z |
C |
Z |
|
K |
O |
G |
U |
T |
||
D |
Z |
W |
O |
N |
||
K |
L |
E |
K |
O |
T |
|
M |
O |
R |
Z |
E |
||
P |
O |
C |
I |
Ą |
G |
|
P |
T |
A |
K |
I |
||
M |
A |
S |
Z |
Y |
N |
A |
5. Wyjaśnienie hasła krzyżówki - pogadanka na temat ochrony środowiska.
6. Powtórzenie piosenki „Wokół wszystko gra”.
7. Tworzenie akompaniamentu rytmicznego do piosenki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych.
Wysłuchanie utworu Modesta Musorgskiego pt. „Taniec kurcząt w skorupkach” - rozpoznawanie odgłosów.
III. Zakończenie:
1. Podsumowanie wiadomości dotyczących barwy w muzyce.
2.Objaśnienie zadanej pracy domowej.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|