WYDZIAŁ WOJSK ZMECHANIZOWANYCH
ZAKŁAD SPADOCHRONIARSTWA
ZATWIERDZAM
Władysław Koźmiński
płk mgr
KIEROWNIK ZAKŁADU SPADOCHRONIARSTWA
PLAN - KONSPEKT
TEMAT: 5/2 KSZTAŁTOWANIE PODSTAWOWYCH NAWYKÓW ELEMENTÓW TECHNIKI SKOKU ZE SPADOCHRONEM
OPRACOWAŁ
ppłk mgr Mirosław Marcinkiewicz
WROCŁAW
2000
TEMAT 5/2: Kształtowanie nawyków podstawowych elementów techniki skoku ze
spadochronem.
CEL: Kształtowanie podstawowych czynności techniki skoku ze spadochronem oraz grupowanie nawyków na przyrządach o zwiększonym stopniu trudności.
ZAGADNIENIA:
Wstęp.
Odliczanie czasu, poprawianie się w uprzęży, orientacja w terenie;
Sytuacyjne wykonywanie ślizgów;
Ustawienie nóg do lądowania w zależności od prędkości wiatru;
Wykonywanie skrętów według wskaźnika wiatru;
Oddzielenie się od samolotu potokiem;
Lądowanie na złączone nogi z przedłużoną amortyzacją na przyrządzie statycznym i dynamicznym;
Zakończenie.
CZAS: 2x40 min.
MIEJSCE: Ośrodek Szkolenia Naziemnego.
FORMA: Ćwiczenie praktyczne.
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
Pluton podzielić na 4 grupy ćwiczące. Ćwiczenia rozpocząć rozgrzewką. Przy poszczególnych przyrządach, instruktorzy dokonują pokazu elementów skoku oraz powtarzają z podchorążymi ćwiczenia wykonywane na poprzednich zajęciach.
WYKORZYSTANE PRZYRZĄDY:
trapez;
makieta samolotu;
skocznia trójstopniowa (huśtawka);
skocznio zjeżdżalnia.
SCHEMAT ORGANIZACYJNY ZAJĘĆ
PRZEBIEG ĆWICZENIA
Lp. |
Zagadnienia i treść |
Czas |
Wskazówki org.- met. |
1. |
2. |
3. |
4. |
|
WSTĘP:
|
10' |
|
1. |
TRAPEZ
|
15' |
Ćwiczący zajmują miejsca w uprzężach. Ćwiczenie rozpocząć od powtórzenia czynności skoczka po komendzie „SKOK". Instruktor podaje przypadki jakie mogą zaistnieć po napełnieniu się czaszy spadochronów. Ćwiczący reagują na podane sytuacje wykonując odpowiednie ślizgi. Instruktor kontroluje prawidłowość wykonania ślizgów. Instruktor podaje siłę wiejącego wiatru oraz kierunek. Ćwiczący wykonują odpowiednie skręty w uprzężach i ustawiają nogi. Instruktor sprawdza i eliminuje błędy zaobserwowane u ćwiczących.
|
2.
|
MAKIETA SAMOLOTU Oddzielenie się od samolotu potokiem:
|
15'
|
Podczas wykonywania komend zwracać uwagę na poprawne przyjęcie pozycji skoczka oraz właściwe oddzielanie się. Czynności oddzielania przećwiczyć pojedynczo, a następnie potokiem w jednosekundowych odstępach.
|
3.
|
SKOCZNIA TRÓJSTOPNIOWA - HUŚTAWKA Lądowanie na złączone nogi.
|
15'
|
Ćwiczenie prowadzić z lądowaniem na piasek. Zwrócić uwagę na poprawne lądowanie na całe stopy złączone razemz amortyzacją. Przyzwyczajać ćwiczących do pełnej amortyzacji przyziemienia poprzez zgięcie stawów skokowych, kolanowych i biodrowych. Ilość powtórzeń 3-4 razy z każdej wysokości. Pięć minut przed upływem czasu ćwiczącą grupę przeprowadzić na huśtawkę. Ilość powtórzeń 4-8 razy.
|
4.
|
SKOCZNIO ZJEŻDŻALNIA Czynności skoczka po lądowaniu na złączone nogi z przedłużoną amortyzacją bez przewrotu.
|
15'
|
Omówić warunki bezpieczeństwa
|
5.
|
ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
|
10'
|
Omówić najczęściej popełniane błędy na poszczególnych przyrządach, ich wpływ na bezpieczeństwo skoków. Wyróżnić dobrze ćwiczących. Podać temat kolejnych zajęć.
|
TRAPEZ
MAKIETA SAMOLOTU
SKOCZNIA TRÓJSTOPNIOWA
HUŚTAWKA
SKOCZNIO ZJEŻDŻALNIA