2635


Konspekt lekcji języka polskiego ( 2 godz.) w klasie VI z wykorzystaniem kompetencji kluczowych ( wg programu KREATOR)

 

TEMAT: Poznajemy bliżej Anię z Zielonego Wzgórza - bohaterkę powieści Lucy Maud Montgomery

Cele lekcji:

Formy: praca w grupach, zbiorowa

Metody: heurezy, ćwiczeń praktycznych, gier dramatycznych

Pomoce: egzemplarze powieści, słownik języka polskiego, karty pracy, układanka rysunkowa, obrazki z postaciami bohaterów w różnych sytuacjach, kartki zadaniami i cytatami jako załączniki do pracy grup

TOK LEKCJI

WYKORZYSTANIE KOMPETENCJI KLUCZOWYCH

1. Po uświadomieniu uczniom celów lekcji następuje powtórzenie

wiadomości o charakterystyce postaci. Na polecenie nauczyciela

uczniowie wymieniają elementy charakterystyki postaci itd.

Nauczyciel zapisuje temat lekcji na tablicy, uczniowie w

zeszytach.

2. Uczniowie mogą siedzieć w kółku zwróceni twarzami do siebie.

Na prośbę nauczyciela każdy z uczniów ma podać słowo, zwrot

Lub wyrażenie dotyczące Ani Shirley, w pewien sposób ją

charakteryzujące (np. “sierota”, “marzycielka”, “Ania znikąd”

itd.) Ma to służyć wstępnemu przedstawieniu bohaterki.

Określania nie powinny się powtarzać.

3. Praca przebiega w grupach 5-6 osobowych.

Każda grupa otrzymuje kopertę z układanką rysunkową i

wytycznymi dla grupy (załącznik 1 -należy pociąć jak puzzle).

Zawiera ona różne elementy portretu pamięciowego

(zewnętrznego ) Ani i innych osób. Korzystając z zebranych w

domu cytatów (uczniowie mieli w domu zaznaczyć w tekście

fragmenty dotyczące wyglądu zewnętrznego Ani oraz te, które

ilustrują jej zachowanie) grupa ustala portret pamięciowy Ani i

i przykleja elementy na kartonie. Ponadto ma zredagować krótki

tekst lub nagłówek, który ma pomóc odszukać “zagubioną w

krainie marzeń”. Po wykonaniu zadania grupa referuje wyniki

swojej pracy.

4. Nauczyciel odczytuje dwa cytaty z powieści. Uczniowie

zastanawiają się, który charakteryzuje Anię wprost, a który

pośrednio:

  1. “Jakież to chude i nędzne stworzenie”.

  2. “ Ty wstrętny chłopcze! Jak śmiałeś ! A potem...trzask! Ania cisnęła swą tabliczką w głowę Gilberta”.

Nauczyciel prosi o wyjaśnienie różnic w sposobach charakteryzowania postaci.

5. Ćwiczenia z wykorzystaniem elementów dramy. Grupy

otrzymują kartki z zapisem określonej sytuacji z życia Ani.

Przygotowują scenki dramatyczne - wyznaczają role, decydują

O wyborze cechy postaci. Inscenizacje pomagają

scharakteryzować bohaterkę w działaniu. Pozostali uczniowie

odgadują , jaka cecha ujawniła się w danej sytuacji.

Kartki zawierają teksty np.

  1. Ania ratuje życie Minnie.

  2. Ania w drodze na Zielone Wzgórze

  3. Ania ma scysję z Gilbertem

  4. Ania otrzymuje prezent gwiazdkowy od Mateusza

 

6. Trzech uczniów odnajduje w słowniku pojęcia: charakter,usposobienie, umysłowość. Odczytują ich znaczenia. Nauczyciel

wyjaśnia wątpliwości, różnice.

Następnie grupy otrzymują zestawy cytatów (załącznik 2). Uczniowie mają zadanie nazwać cechy charakteru, umysłowości,

usposobienia. Jeśli zrobią to szybko, mogą wykorzystać także własne cytaty z książki dla zobrazowania cech bohaterki. Nauczyciel podkreśla wartość pozytywnych cech w podsumowaniu.

7. Grupy otrzymują zestaw obrazków przedstawiających bohaterów powieści ( w tym oczywiście Anię) w różnych sytuacjach. Zadanie polega na ułożeniu ich w określonej kolejności, nadaniu tytułu, stworzeniu historyjki. Grupy prezentują wyniki swojej pracy.

Nauczyciel podsumowuje całość lekcji i wyjaśnia pracę domową.

Praca domowa (załącznik nr 4) Uzupełnić kartę pracy domowej

I wkleić ją do zeszytu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komunikowanie się w różnych sytuacjach

 

 

 

 

 

Efektywne współdziałanie w zespole

Planowanie organizowania i oceniania własnego uczenia się

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efektywne współdziałanie w zespole

Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób

Planowanie, organizowanie własnego uczenia się

Skuteczne komunikowanie się

 

 

 

 

 

 

 

 

Efektywne współdziałanie w zespole

Skuteczne komunikowanie się

 

 

 

 

 

Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób

Skuteczne porozumiewanie się w różnych sytuacjach

Rozwiązywanie problemów w twórczy sposób

Załącznik 1

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic
 
0x01 graphic

 

Zadanie dla grupy

Otrzymacie rozsypankę obrazkową. Ułóżcie z podanych elementów portret pamięciowy Ani. Wykorzystajcie fragmenty powieści zawierające opis wyglądu zewnętrznego dziewczynki. Wybrane elementy przyklejcie na kartonie.

UWAGA! TO NIE WSZYSTKO.

Zredagujcie nagłówek do plakatu i krótki (ale ciekawy, może zabawny) tekst, który pomoże odnależć “zagubioną w krainie marzeń”.

Dobrej zabawy!

 

Załącznik 2

Polecenia wspólne dla wszystkich grup. Podane cytaty umieśćcie w 3 grupach:

charakter

usposobienie

umysłowość

Zapiszcie w tabelce cechy, które zostały zobrazowane za pomocą cytatów. Podkreślcie pozytywne cechy. Zaprezentujcie wyniki waszej pracy.

Zestaw dla grupy I (np.)

“ I kazanie było strasznie długie. Rozumiem, że powinno odpowiadać tekstowi, ale nie było wcale a wcale zajmujące. Najgorsze jest to, że pastor nie ma, oczywiście ani żdżbła wyobrażni.”

“...Kiedy mi Maryla powierzyła gospodarstwo, postanowiłam niezłomnie nic sobie nie wyobrażać. (...) Zachowywałam się też odpowiednio do aż do czasu, gdy wstawiłam pieróg do pieca. Lecz wtedy ogarnęła mnie nieprzezwyciężona ochota wyobrażenia sobie, że jestem zaczarowaną księżniczką uwięzioną w wysokiej, odosobnionej wieży. (...) W ten sposób zapomniałam o pierogu.

“...pragnęłabym mieć sama migrenę zamiast Maryli”.

Itp.

Zestaw dla grupy II

“Oto lista przyjętych została ogłoszona! (...) -Ania, zdałaś.(...) Zdałaś najlepiej!...”

“Nienawidzę pani!...Nienawidzę pani! - wołała tupiąc mocniej za każdym razem. Jakim prawem śmie mnie pani nazywać chudą i brzydką ? Jakim prawem pani mówi, że jestem piegowata i ruda? Pani jest ordynarną, żle wychowaną kobietą bez serca.”

“ Wolałabym nie zdać wcale, jeśli nie moę znajdować się wśród pierwszych...”

itp.

Zestaw dla grupy III

“Ta mała czerwonowłosa dziewczynka (...) to dzielny człowiek. Zapewniam was, że ona ocaliła życie waszej małej”.

“ Czy to nie przyjemnie wiedzieć, że jest tak dużo rzeczy, które jeszcze poznamy?”

 Całą duszą oddała się nauce”

itd.

Zestaw dla grupy IV

“Pomagałam piastować dzieci, a było ich czworo (...) Niech mi pani wierzy, że była to praca nie lada”

“Niech żyje panna Shirley, stypendystka Avery”ego”

“ Teraz wyobrażę sobie, że jestem wietrzykiem, co wieje tam daleko pomiędzy koronami drzew.”

Itd.

 

 

 

Załącznik 3


Zadania dla grupy
Podane obrazki ułóżcie w określonej kolejności. Wymyślcie do nich historyjkę, nadajcie jej tytuł.

0x01 graphic

0x01 graphic

Załącznik 4

KARTA PRACY DOMOWEJ

1. Wymień najważniejsze elementy charakterystyki postaci.

 

 

 

 

 

 

 

2. Wymień dwa sposoby charakteryzowania postaci.

 

 

 

 

 

3. Wymień 3 dodatnie i trzy ujemne cechy charakteru.

 

 

 

4. Dopisz po dwa przykłady cech Ani”

  1. umysłu

  2. usposobienia

  3. charakteru

5. Podkreśl tę cechę charakteru Ani, którą uważasz za najważniejszą. Krótko uzasadnij swój wybór.

Uważam, że ta cecha Ani jest najważniejsza, ponieważ................................................................................................................................................

 

A oto miejsce na Twój list do redakcji czasopisma młodzieżowego. Wyraź swój sąd o bohaterce książki.

Łucja Krzak, Pajęczno


