Szlakiem bajkowych zamków - scenariusz zajęcia w przedszkolu
Scenariusz zajęcia hospitowanego w grupie czterolatków
Temat tygodnia: W teatrze
Temat: Szlakiem bajkowych zamków
Data: 14 . 04. 2008
Prowadząca: mgr Agnieszka Walczak
Cele ogólne:
ćwiczenia w określaniu liczebności zbiorów
rozwijanie myślenia matematycznego na materiale konkretnym
integrowanie grupy poprzez wspólne działanie
wdrażanie do przestrzegania reguł podczas zabawy
Cele operacyjne:
Dziecko:
przelicza elementy zbioru w zakresie pięciu
używa liczebników głównych i porządkowych
układa sylwety smoków od najmniejszej do największej
ilustruje mimiką i odpowiednim zachowaniem tekst wiersza
przestrzega reguł podczas zabawy
Metody:
słowne: recytacja wiersza przez nauczycielkę, objaśnienie, drama
poglądowe: pokaz, demonstracja
czynne: zadań do wykonania, samodzielnych doświadczeń, zabawowo - naśladowcza
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: tekst wiersza M. Samozwaniec pt. „Królewna Śmieszka”, tamburyn, kartonowe pudełka, rolki po papierze toaletowym, klej, kolorowy papier, flamastry, papierowe sylwety : czarownicy, króla i królowej, trzech smoków, czterech rycerzy, pięciu duchów, szarfy.
Przebieg zajęcia:
1.„Królewna Śmieszka” - zabawa ilustracyjna na podstawie wiersza M. Samozwaniec.
W maleńkim domku mieszka
Królewna Śmieszka.
Czy ściemnia się, czy dnieje,
Królewna wciąż się śmieje.
I słychać: „Chi, chi! Cha, cha!”
Królewna nóżkami macha
I trzyma się za brzuszek:
„Oj, śmiać się, śmiać się muszę!”
Ze śmiechu aż się dusi,
Ale wyśmiać się musi.
Lecz w którejś życia wiośnie
Skończy królewna żałośnie.
Bo rzecz to całkiem pewna:
Pęknie ze śmiechu królewna.
2.Naśladowanie różnych rodzajów śmiechu proponowanych przez dzieci (głośny, cienki, gruby, na zgłoskach: cha, chi,che, ho).
3.Zabawa ruchowa: „Groźne smoki”.
Nauczycielka wybiera trzy smoki, które odchodzą na bok. Pozostałe dzieci poruszają się zgodnie z rytmem granym na tamburynie. Podczas przerwy w grze stają nieruchomo. Smoki wychodzą na łowy - kto się poruszy, zostaje zamieniony w smoka i razem z pozostałymi odchodzi na bok. Dźwięk tamburyna jest sygnałem do ponownego ruchu. Wygrywają te dzieci, które nie zostają zamienione w smoki.
4.„Szlakiem zamkowych zamków” - ćwiczenia liczbowe w zakresie określania zbioru:
Budowanie bajkowych zamków:
Nauczycielka dzieli dzieci na pięć zespołów. Każdy zespół otrzymuje tekturowe pudełka różnej wielkości, rolki po papierze toaletowym, klej, papier kolorowy. Dzieci budują zamki w zgodzie według własnych pomysłów.
Wyprawa szlakiem bajkowych zamków:
Przed rozpoczęciem wyprawy nauczycielka chowa w kolejnych zamkach tekturowe sylwety, które dzieci muszą odnaleźć. W każdym kolejnym zamku o jedną więcej niż w poprzednim. Sylwety pomagają odgadnąć, kto mieszkał w każdym zamku. Dzieci wędrują po śladach ułożonych na dywanie (do każdego zamku prowadzą inne ślady). Znalezione sylwety zabierają ze sobą.
zamek pierwszy: czarownica
zamek drugi: dwa portrety - króla i królowej
zamek trzeci: trzy smoki różnej wielkości
zamek czwarty: czterej rycerzy
zamek piaty: pięć duchów
Kto mieszkał w zamkach?
a. Dzieci rozkładają zgromadzone sylwety ( używają liczby porządkowej).
b. Liczą, ile sylwet znalazły w każdym kolejnym zamku (używają liczebników głównych).
c. Określają, czy sylwet w każdym kolejnym zamku przybywało, czy ubywało, układając
sylwety według kolejności znajdowania. Pod każdą grupą układają odpowiednią liczbę
klocków.
d. Próbują nazwać zamki w zależności od ich mieszkańców np. zamek duchów, rycerzy,
królewskiej pary.
e. Układają sylwety smoków od najmniejszego do największego.
5.Zabawa interakcyjna: „Ogoniaste zwierzaki”.
Każde dziecko przeobraża się w jakieś zwierzę, rodem z krainy fantazji. Jako „ogon” wkłada sobie chustkę, szalik, szarfę za pasek spodni czy spódnicy. Na hasło wszyscy próbują przy straszliwych wrzaskach zdobyć jak najwięcej „ogonów”, ale bez dotykania i przytrzymywania ich właścicieli.
Moja ulubiona bajeczka
Scenariusz zajęć
Grupa wiekowa: 3-4 - latki
1. Prowadzący: Marlena Misch
2. Data: 15.02.2010
3. Temat tygodnia: Ulubione bajki trzylatka
4. Temat zajęcia: Moja ulubiona bajeczka
5. Cele ogólne:
Rozwijanie koordynacji- wzrokowo- ruchowej oraz słuchowo- ruchowej
Budzenie zainteresowań czytelniczych
Rozwijanie swobodnej ekspresji
Trening zdolności plastycznych
Ćwiczenie umiejętności przeliczania i segregowania
Nauka rozsądnego korzystania z bajek emitowanych w telewizji
6. Cele szczegółowe: Dziecko:
Bierze udział w zabawach
Rozpoznaje bajkowych bohaterów
Tworzy zbiory, przelicza elementy w zbiorze
Reaguje na polecenia nauczyciela
Wysłucha z uwagą piosenkę
Ogląda uważnie bajkę
Swobodnie wypowiada się na dany temat
Wykonuje prace plastyczną
Interesuje się książkami
7. Metody: podające, problemowe, praktyczne
8. Formy pracy: zespołowa, indywidualna
9. Środki dydaktyczne:
Tekst piosenki Wszyscy są
Ilustracje przedstawiające bohaterów z bajek
Tamburyno
Tekst, muzyka do piosenki Bajeczki
Odtwarzacz CD
`Płyta z bajką „Gumisie”
Odtwarzacz DVD
Telewizor
Nagrania muzyki klasycznej
Ilustracje do malowania
Farby
Szarfy
5 postaci smerfów, 5 postaci gumisiów
Przebieg zajęć
1. Powitanie piosenką Wszyscy są- Nauczyciel śpiewa piosenkę, dzieci powtarzają, po powtórzeniu zajęcia uważne za rozpoczęte
Wszyscy są, witam Was, zaczynamy już czas,
Jestem Ja, jesteś Ty, Raz, dwa trzy
2. Zabawa dydaktyczna Moje bajki
Nauczyciel prezentuje ilustracje przedstawiające bohaterów bajek- Zadaniem dzieci jest odgadnięcie: Jaka to bajka?
3. Zabawa dydaktyczna Bohaterowie
Nauczyciel podaje dzieciom sylwety bohaterów z bajek (Smerfy i Gumisie), zadaniem dzieci jest stworzenie zbiorów bohaterów bajek, przypisanie odpowiedniego bohatera do właściwej bajki, przeliczenie elementów w zbiorze
4. Zabawa ruchowa Bajkowe magnesy
Maszerują po Sali przy akompaniamencie tamburynu, gdy tamburyno ucichnie nauczyciel prosi, aby zachowały się jak bajkowe magnesy, dotykały poszczególnymi częściami ciała przedmiotów (ręce dotykają klocków, paluszki dotykają misia, stopy dotykają stóp kolegi)
5. Wysłuchanie piosenki Bajeczki- odtworzenie nagrania piosenki, zachęcenie dzieci do uważnego słuchania
BAJECZKI
Na półkach mieszkają książeczki.
W książeczkach mieszkają bajeczki.
Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam.
Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam.
W bajeczkach znajdziecie rycerzy,
Królewnę, co spała na wieży.
I dobrych wróżek sto, i czarownicę złą.
I dobrych wróżek sto i czarownicę złą.
Kiedy się dziecko zasłucha,
To wróżki mu szepczą do ucha.
Pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat.
Pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat.
6. Zabawa muzyczno- ruchowa „Taniec smoka i królewny”
Taniec improwizowany przy nagraniach muzyki klasycznej
7. Swobodne wypowiedzi nt. Moja ulubiona bajka
8. Oglądanie wystawy - Książeczek- Bajeczek
9. Praca plastyczna- Malowanie nt. Moja ulubiona Bajeczka
10. Połączenie prac dzieci- stworzenie wspólnej książeczki
11. Prezentacja bajki Gumisie- Dzieci oglądają bajkę, nauczyciel podczas przerw w oglądaniu konsultuje z dziećmi przebieg bajki, zadaje pytania dotyczące obejrzanych treści
Tekst piosenki "Ballada o szklanym rycerzu"
Był sobie rycerz niesłychany
Jedyny w świecie, dawno temu
Od stóp do głów był całkiem szklany
I sam nie wiedział czemu...
W dodatku daje słowo
Miał dusze kryształową
By chronić ciało kruche
Zawijał się w poduchę
A z oczu przeciwnika
Po prostu... znikał.
(pobrzmiewa dźwiękiem szkła ballada ta)
Pewnego dnia z samego rana
Dobiegł go z góry czyjś płacz rzewny
Tyle że góra była szklana,
A płacz to był królewny.
Z pomocą rycerz ruszył w górę
A byłem przy ty, dobrze wiem
Że zapłakali gapie chórem
Gdy szkło zderzyło się ze szkłem!
(pobrzmiewa dźwiękiem szkła ballada ta)
Gdy opadł pył i ucichł hałas,
Zabłysnął diamentowy miecz
Gawiedź zupełnie oniemiała-
Królewna zresztą też
A rycerz schował tajną broń
Poprawił są fryzurę
I już królewna biegnie doń
Już ma królewska córę
(pobrzmiewa dźwiękiem szkła ballada ta)
Wyjawię teraz tajemnicę,
Którą nie każdy jeszcze zna
To był niezwyciężony rycerz
Z hartowanego szkła.
sł. Ryszard Dreger