SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 5.05.2008
GRUPA WIEKOWA: 4 -latki
ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:
- rozróżnianie figur geometrycznych
- układanie w toku zabaw konstrukcyjnych dowolnych kompozycji
z klocków w kształcie figur geometrycznych płaskich
TEMAT ZAJĘĆ:
Zabawa dydaktyczna z wizytą w bajkowej krainie figur
CELE ZAJĘĆ:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa proste(płaskie)figury geometryczne(koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt)
- skonstruuje podaną przez n-la figurę geometryczną (koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt)
- pogrupuje figury geometryczne wg. kształtu
- zaprojektuje kompozycje samodzielnie z figur geometrycznych płaskich
METODY PRACY:
Oparte na słowie
Opowiadanie nauczyciela
objaśnienia
instrukcje
Oparte na obserwacji
obserwowanie
Oparte na działalności praktycznej uczniów
ćwiczenia
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- plansza z domem
- obrazki z bajek
- klocki-figury geometryczne
- nakrycia głowy z różnych bajek
LITERATURA:
Cyrański C., Kwaśniewska M. Program nauczania przedszkolnego DKW- 4013 3/01
E. Gruszczyk- Kolczyńska, E. Zielińska Dziecięca matematyka. Edukacja matematyczna w domu, w przedszkolu i w klasie zerowej Wa-wa 1997
S. Lipina Kształtowanie pojęć u dzieci w wieku przedszkolnym Wa-wa 1984
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
TOK ZAJĘĆ |
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA |
CZYNNOŚCI DZIECI |
I Przywitanie |
Przywitajcie się z gośćmi |
Dzień dobry |
II Wprowadzenie do tematyki zajęć |
Jakie mamy tutaj figury?
Czym się różnią? A jak obracamy?
|
koło kwadrat prostokąt trójkąt
kształtem i kolorem sześcian |
III Uświadomienie celu zajęć |
Kto wśród nas się pojawił?
Domyślacie się co dziś będziemy robić? |
Kot w butach Rycerz Małpka Lis Czerwony kapturek Pies
Rozwiązywać zadania |
IV Realizacja tematu
a)ćwiczenia w grupowaniu figur wg. kształtu
|
1. Kwadratowy zamek pełen skarbów mieszka w nim rozbójnik o imieniu Alibaba Skarby to? Czym się różnią?
Jaki to kształt?
|
figury kształtem
trójkąt kwadrat prostokąt koło |
b)rozpoznawanie kształtów figur wg. wzoru
c)dopasowywanie figur do kształtów |
2.Zamek w kształcie koła, przed czym uciekały trzy świnki? Z czego były domki: Pierwszy? Drugi? Trzeci?
Przyjrzyjcie się figurom i dopasujcie je do domu
Domek dla kogo jest gotowy?
3.Zamek w kształcie trójkąta Zając lubi prace domowe z siedmiomilowego lasu
W kształcie czego były sprzęty? Co jest w kształcie trójkąta? Ile było trójkątów? Ile jest kwadratów? |
Przed wilkiem
Ze słomy Z drewna Z cegieł
Po kolei dzieci podchodziły i przyczepiały: koła, trójkąty, kwadraty i prostokąty
Dla świnek
Figur geometrycznych
Taczka
2 3
|
d) konstruowanie figur geometrycznych ze sznurka |
4.Zamek w kształcie prostokąta w którym mieszkał osiołek Kłapouchy. Co ma z tyłu? Co się z nim dzieje?
Co ułożyliście ze sznurka, jaka to figura?
Ile ma boków trójkąt? |
Ogonek Wypada
Koło Trójkąt Kwadrat Prostokąt 3 |
V Podsumowanie
|
Gdzie dziś byliśmy? Kogo odwiedziliśmy?
W czym pomogliśmy osiołkowi? Co dopomogliśmy śwince? Co pomogliśmy Ali babie? |
W bajkowym świecie Czerwonego kapturka Świnki Alibabe Kłapouchego
W umocowaniu ogonka Zbudować dom
Uporządkować skarby |
1