Jak wiosna zwierzęta obudziła. Zabawy ruchowo – graficzne, scenariusze, edukacja polonistycza


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

  1. DATA: 14.04.2008

  1. GRUPA WIEKOWA: 4 -latki

  1. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

-rozwijanie orientacji przestrzennej w toku zabaw i gier ruchowych

-koordynacja wzrokowo - ruchowa

  1. TEMAT ZAJĘĆ:

Jak wiosna zwierzęta obudziła. Zabawy ruchowo - graficzne.

  1. CELE ZAJĘĆ:

Dziecko:

-potrafi odtworzyć wskazane kształty według podanego wzoru

-potrafi skoordynować wzrok i ruch przy pokonywaniu labiryntu wzdłuż wyznaczonej trasy.

  1. METODY PRACY:

      1. Oparte na słowie

        1. rozmowa

      2. Oparte na obserwacji

        1. pokaz

      3. Oparte na działalności praktycznej uczniów

        1. ćwiczenia

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- plansza

- bębenek

- gwizdek

- pianino

- wstążeczki

- papierowe wycięte serca

  1. LITERATURA:

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

TOK ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI DZIECI

I Czynności orientacyjno-porządkowe

Przywitanie części ciała.

-Noga wita się z noga

-ręka lewa z ręką lewą

Dzieci witają się częściami ciała

II Wprowadzenie do tematyki zajęć

a) pogadanka na temat wiosny i zmian wiosną w przyrodzie

b) wyrabianie gotowości do pisania

c) orientacja w schemacie własnego ciała

Nauczyciel zadaje pytania:

-Jaką mamy porę roku?

-co wiosna obudziła?

Nauczyciel rozdaje gumowe zabawki- jeże

- gdzie się chował?

- gdzie teraz siedzi?

połóżcie :

-z boku

-z przodu

-za sobą

-nad sobą

Dzieci odpowiadają:

wiosna

jeżyki

za plecami

z przodu

III Uświadomienie celów zajęć

a) ćwiczenia orientacji schematu przestrzeni

„witają się części ciała”

Nauczyciel zadaje pytania:

-Co macie na rączce?

-na której ręce?

-pomachajcie

-po której macie przyklejone serce?

-po mojej prawej stronie siedzi kto?

-po mojej lewej stronie siedzi kto?

Niech przywita się:

-prawa ręka-lewa noga

-prawa ręka-prawa noga

-lewa ręka- prawa noga

-lewa ręka- lewa noga -prawa ręka-prawe ucho

-prawa ręka-lewe ucho

Kokardkę

Na prawej

Po lewej

Michał

Martynka

b) ćwiczenia w koordynacji wzrokowo-ruchowej

„odwiedziny u biedronki”

„obudzenie zająca”

c)rozwijanie pamięci ruchowej

„wiosenny koncert”

Ćwiczenie rozwijające pamięć ruchową

d)ćwiczenie w koordynacji wzrokowo-ruchowej

-odwzorowywanie szlaczka

e) usprawnianie małej motoryki

Podsumowanie

Nauczycielka stworzyła ze sznurka labirynt

Dróżka ze sznurka

Dzieci siadają w kole, gdyż odwiedził je zajączek który zagra wiosenny koncert.

-jakie instrumenty przygotował zajączek?

-odróżnianie dźwięków wysokich od niskich na pianinie

-naśladowanie dźwięków gwizdka

-jak gra gwizdek?

-gra na bębenku głośna

Zajączek przyniósł prezenty

Co przyniósł zajączek?

Nauczycielka pyta:

jak podskakuje:

-wróbelek

-żabka

-zajączek

Na planszy nauczycielka pokazuje szlaczki

-co robiliśmy dzisiaj?

-która nasza rączka się obudziła?

-co w głowie się obudziło?

Nauczycielka rozdała obrazki z wykropkowanych linii

Dzieci chodzą w labiryncie dochodząc do biedronki

Dzieci Ida po sznurku i dochodzą do zajączka

gwizdek

bębenek

pianino

Długie i krótkie dźwięki

głośno- dzieci pokazują duże koła i cicha-rysują Male kola w powietrzu

dzieci losują prezenty

-kwadrat

-choinka

-słońce

Uwaga: dziecko wyznacza samo rękę -jaką chce

nisko

wyżej

najwyżej

-dzieci wodzą w powietrzu nogą i ręka

-dzieci wodzą palcem po dywanie

Obudziliśmy biedronkę i szliśmy do zajączka

Prawa

Szare komórki

1


