PTASZEK Z TORBY WYPUSZCZONY, scenariusze, edukacja polonistycza


PTASZEK Z TORBY WYPUSZCZONY, ŚLE ŻYCZENIA W RÓŻNE STRONY

  1. Data: 11.12.2008

  1. Prowadzący:

  1. Grupa wiekowa: 6 - latki

  1. Zagadnienia:

- Zapoznanie z tradycją wysyłania kartek świątecznych

- Projektowanie własnych kartek świątecznych

- Swobodne wypowiedzi dzieci na temat tradycji wysyłania kartek

  1. Temat: Życzenia świąteczne

  1. Cele zajęć:

- Dziecko zna tradycje wysyłania kartek na święta

- Dziecko potrafi samodzielnie układa życzenia świąteczne

- Dziecko umie samodzielnie wykonać kartkę świąteczną

  1. Metody pracy:

- słowne: rozmowa,

- oglądowe: pokaz

- praktycznego działania: metoda zadaniowa

  1. Forma pracy: indywidualna

  1. Środki dydaktyczne: kartki świąteczne, papier, nożyczki, flamastry, plastelina, farby, tablica, pinezki, plansze do opowiadania, opowiadanie H. Łochockiej Ptaszek z torby wypuszczony, śle życzenia w różne strony.

Tok zajęcia

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

1.Część wstępna

a) Prezentacja przykładowych kartek świątecznych

-Dziś rano dostałam dziwną paczkę. Chciałabym wspólnie z wami sprawdzić co jest w środku. Mam nadzieje ze mi w tym pomożecie. Będziemy mówić wyliczankę i podawać sobie paczkę z rąk do rąk, na którym dziecku paczka się zatrzyma, wtedy ta osoba wyjmie jedna rzecz z paczki.

„paczka tu, paczka tam, paczka krąży tu i tam. Jak tu miło i wesoło, kiedy paczka krąży w koło.”

- Czy wiecie co to jest?

- A co jest przedstawione na tej kartce? Co na niej się znajduje?

Dzieci podają sobie paczkę i po kolei wyjmują z niej kartki świąteczne.

- pocztówka, kartka itp.

- Dzieci opisują co przedstawiają kartki - swobodne wypowiedzi.

2. Część główna

a) Zapoznanie z utworem H. Łochockiej „Ptaszek z torby wypuszczony śle życzenia w różne strony”

b) Zabawa ruchowa

c) Rozmowa na temat: dlaczego wysyłamy kartki świąteczne?

-Teraz przeczytam wam opowiadanie o dziwnej przygodzie pewnego ptaszka, który nazywał się wróbelek Elemelek. Posłuchajcie uważnie co takiego przydarzyło się biednemu wróbelkowi.

Przeczytanie tekstu.

- Co Elemelek zobaczył w mieście?

- Gdzie schował się przed nawałnicą?

- Co go kuło w skrzynce pocztowej?

- Dlaczego było dużo kartek i listów?

- Kto wyjął listy i kartki ze skrzynki?

- Gdzie je zaniósł?

- O co Elemelek poprosił panie urzędniczki?

- Zastanówcie się teraz, dlaczego ludzie wysyłają kartki świąteczne?

Dzieci uważnie słuchają.

Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania nauczyciela.

Wypowiedzi dzieci na temat, komu chciałyby wysłać życzenia i jakie one by były.

3. Część końcowa

Samodzielna praca dzieci na kartach pracy.

- Teraz każdy z was stworzy własną kartkę świąteczną, którą chciałby wręczyć komuś bliskiemu na świętą.

Nauczyciel rozdaje karty pracy, tłumaczy dzieciom jak wykonać zadanie.

Dzieci tworzą własne kartki dowolną techniką.


