KONSPEKT ZAJĘCIA Z KSZTAŁTOWANIA POJĘĆ MATEMATYCZNYCH DLA DZIECI 5-LETNICH
HASŁO PROGRAMOWE: Układanie kompozycji z figur geometrycznych. Używanie nazw: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt.
TEMAT:W zaczarowanej krainie figur geometrycznych- zabawa dydaktyczna.
CELE:
Dzieci używają nazw: koło kwadrat, prostokąt, trójkąt.
Portafią dostrzec podobieństwa i różnice miedzy figurami
Portafią układać dowolne kompozycje
Próbują dokonać oceny złego i dobrego zachowania w odniesieniu do opowiadania i do własnych postaw
METODA:
Słowna (opowiadanie, rozmowa)
Czynna(zadania do wykonania,samodzielnych doświadczeń)
Oglądowa (pokaz ilustracji)
FORMA:
Zbiorowa
Indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
zamek królowej Zimy zbudowany z figur geometrycznych,
postacie: królowa Zima ,Kaj, Gerda(ułożone z figur),
mozaika geometryczna ,
klocki prostokątne i kwadratowe ,
plansza z 6 kołami,
karty pracy do zadań indywidualnych zróżnicowane pod względem stopnia trudności .
magnetofon i kaseta.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Zabawa integrująca
Dzieci siedzą w kręgu.Na zapowiedz nauczycielki zamieniają się miejscami te osoby, które:
Mają kucyki
Nie lubią mleka
Mają niebieskie oczy
Nie lubią hałasu, których imię zaczyna się na głoskę A, O,P, R,T.
Opowiadanie nauczycielki
Dawno temu w małym miasteczku mieszkało dwoje przyjaciół Kaj i Gerda. Zawsze bawili się razem i bardzo się lubili. Pewnego dnia spadł śnieg i Kaj sam poszedł na sanki. Właśnie wtedy spotkała go niemiła przygoda. Został porwany przez królową Zimę. Kiedy dowiedziła się o tym Gerda podążyła na poszukiwanie przyjaciela. Wkrótce dotarła na miejsce ale królowa nie chciała oddać chłopca. Postawił jej warunki.
Aby uwolnić Kaja z tej śnieżnej krainy dziewczynka musiała wykonać 4 zadania. Jednak sama nie mogła tego dokonać i potrzebowała pomocy przyjaciół.
Czy zgodzicie się pomóc Gerdzie?
Zamek pani Zimy zbudowany jest z figur geometrycznych, pomóżcie Gerdzie nazwać wszystkie figury i policzyć je.(rysunek 1)
2 5 5 4
Zadania do wykonania przez dzieci
Zadanie jest następujące- zabawa ruchowa .
Dzieci biegają w rytm muzyki ,na przerwę w muzyce przedstawiają językiem ciała kształt trójkąta : początkowo indywidualnie ,potem w dwójkach i trójkach .
Po wykonaniu zadania odkrywają trójkąty z zaczarowanego zamku.
Rozejrzyj się po sali mi poszukaj przedmiotów w kształcie prostokąta, musi być ich co najmniej 6 . Tyle ile prostokątów znajduje się w zamku pani Zimy.
Czas na koła
Mamy tu karton z kołami ,królowa chciała by abyśmy wspólnie zmienili każde koło w inny przedmiot. Dzieci dorysowują elementy np. powstają lizaki ,kwiatki, kierownica itp.
Po wykonaniu zadania zabierają wszystkie koła z zamku.
To już ostatnie zadanie.
Wybierzcie sobie po jednym klocku kwadratowym lub prostokątnym (musi być równa liczba klocków każdego kształtu ) w rytmie muzyki dzieci poruszają się w dowolny sposób po sali ,na sygnał dobierają się w pary. Za każdym razem tworząc inna parę.
Po wykonaniu poprawnie kolejnego zadani zdejmują kwadraty zamek został odczarowany i Kaj jest wolny. Może wrócić ze swoją przyjaciółką do domu
Dzieci oceniają zachowanie Gerdy i Kaja .
Praca indywidualna
Dzieci maja przygotowane karty pracy zróżnicowany pod względem stopnia trudności:
Budowle z klocków(dom, zamek) -należy pokolorować każdy rodzaj figur na inny określony kolor.
Pokolorować tylko dwa rodzaje figur
Z klocków „mozaika geometryczna” ułożyć dowolne kształty.
Opracowała: Elżbieta Jasińska
M.P. nr4 w Zambrowie
1