KONSPEKT ZAJĘCIA
PRZEPROWADZONEGO 07.09.2004
PRZEZ MGR K. SANDELEWSKĄ
W GRUPIE DZIECI 6 - LETNICH
W PRZEDSZKOLU NR 14 W TOMASZOWIE MAZ.
Temat: „W krainie figur geometrycznych”
zabawy matematyczne.
Cele ogólne:
♦ rozpoznawanie i nazywanie podstawowych figur
geometrycznych;
♦ kształtowanie intuicji geometrycznej;
♦ nabywanie doświadczeń w procesie uogólniania;
♦ doskonalenie sprawności manualnej.
Cele operacyjne (dziecko):
♦ rozpoznaje i nazywa figury geometryczne;
♦ rozróżnia cechy wspólne przedmiotów;
♦ dokonuje uogólnień, nadaje wspólne nazwy;
♦ potrafi pracować w grupach;
♦aktywnie uczestniczy w zajęciu.
Metody:
czynne - samodzielne doświadczenia dzieci, zadania stawiane
do wykonania;
słowne - rozmowa, wiersz, zagadki, polecenia;
oglądowe - obserwacja, pokaz.
Formy:
indywidualna i zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
klocki - figury geometryczne, tamburyn, druciki kreatywne, chusta animacyjna, prostokątne podkładki, pętle, pacynka, emblematy figur, woreczek.
PRZEBIEG:
1. „Tańczymy Lambada” -zabawa ze śpiewem.
2. „Do koloru” - segregowanie wg kolorów klocków - figur geometrycznych.
3. Zmartwienie Jacusia - pacynki. Poproszenie dzieci o pomoc.
Wyszukiwanie kwadratów z wysypanych klocków po uprzednim wysłuchaniu wiersza. Określenie jego charakterystycznych cech. Wyszukiwanie w otoczeniu.
Kwadrat to dziwna figura,
Bo nie wiadomo gdzie dół, gdzie góra.
Do góry głową,
Czy na dół głową -
Zawsze wygląda jednakowo.
Ma równe kąty,
Ma równe boki,
Tak samo długi jest, jak i szeroki.
4. Rysowanie kwadratów na plecach kolegów.
5. Wysłuchanie wiersza o prostokącie. Wykonywanie poleceń tak jak poprzednio.
Prostokąt też ma proste kąty,
Lecz znamy różne prostokąty.
Bywają wielkie, takie jak mur,
Albo wysokie, jak drapacz chmur.
Duży prostokąt to jest ściana,
Cała na żółto pomalowana.
Mały prostokąt to jest zeszyt.
Już rozumiecie? To mnie cieszy!
6. „Zaczarowany drucik” - wykonywanie prostokąta z drucika kreatywnego.
7. Recytacja fragmentu wiersza:
Trójkąt tak jak nazwa głosi
Ma trzy kąty, boki trzy
Zna go Asia, ja i ty.
Dzieci wymieniają nazwę figury i postępują jak poprzednio.
8. „Trójkątna wieża w zamku” - „układania” na dywanie trójkąta z trójki dzieci.
9. O jakiej figurze opowiada ten wiersz?
Jestem okrągłe jak koło w wozie,
Koło w wagonach i w parowozie.
Z okrągłym brzuszkiem jest mi wesoło.
Wiesz jak mnie zwą?
Tak! właśnie.....
10. „Balonik” - zabawa ze śpiewem.
11. „Zaczarowany woreczek' - zabawa dydaktyczna.
Rozpoznawanie dotykiem figur znajdujących się w worku.
12. „Znajdź swój domek” - zabawa inhibicyjno - incytacyjna.
Dzieci biegają w rytm tamburina w różnych kierunkach. Na przerwę zatrzymują się
przed taką figurą przyczepioną w różnych miejscach w sali jaką ma przypięte dziecko.
13. Wysłuchanie wiersza. Ułożenie pajaca z figur geometrycznych (w grupach).
Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada
Popatrzcie jak sprawnie mozaikę układa,
Jedna koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty,
Głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny.
Trzeba jeszcze zrobić butki
Z prostokątów małych.
No i proszę - już pajacyk zrobiony jest cały!
14. „Pajacyk” - zabawa skoczna.
15. „Kwadraty,... chowają się przed deszczem” - zabawa z chustą animacyjną.