Scenariusz zajęć 23.11.2009
Temat: W krainie słowa.
Cele ogólne:
- dziecko używa terminów związanych z książką : autor, tytuł, okładka, strona tytułowa, ilustracje, tekst, spis treści.
- dzicko potrafi wyrażnić swoje opinie
- dziecko potrafi wypowiedzieć się na temat określony
- dziecko wie, że trzeba dbać o ksiązki
Środki dydaktyczne:
Ulubione ksiązki dzieci, które przynosza z domu, alfabet dotykowy , kartoniki z czerwonym i zielonym kolorem
Przebieg zajęć:
Słuchaanie i rozwiązanaie zagadki przez dzieci
Choć nie ma zamka, ani kluczyka,
często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści.
Rozmowa z dziećmi o ich ulubionych ksiązkach, o tym by dbac o ksiązki i o tym, że każdy z nas może mieć inne upodobania co do ksiązek i gdzie można spotkac ksiązki (dom szkoła biblioteka księgarnia)
Słuchanie utworu B. Lewandowskiej „Rozmowa”
Rozmowa na temat wysłuchanego tekstu
Dzieci otrzymują dwie tabliczki z wyrazami: TAK, NIE. Nauczyciel czyta kolejno zdania,
a zadaniem dzieci jest stwierdzenie (określenie) czy zadnie jest prawdziwe, czy fałszywe poprzez podniesienie właściwej tabliczki.
Gdy chcemy kupić książkę idizemy do apteki.
Gdy chcemy wypożyczyć książkę, idziemy do biblioteki.
Ilustrator to osoba, która wykonuje ilustracje do książek dla dzieci.
Osoba, która drukuje książki to murarz.
Książka ma wiele stron, które są z papieru.
Nie oglądamy książek, jeśli nie umyjemy rąk.
Bibliotekarz, to osoba pisząca książki.
Żeby zaznaczyć miejsce, w którym czytamy, zaginamy róg kartki.
Można czytać podczas jedzenia
Gdy skończymy czytać ksiązke odkładamy ją na półkę
Wycinanka 13
Nauczycielka czyta zagadki a dzieci odszukują w swojej książeczce obrazki odpowiadające słowu, które jest rozwiązaniem rebusa.
Czytanie wiersza Jana Brzechwy „Tańcowała igła z nitką”
Rozmowa na temat wiersza
Dzieci podkreślają wszystkie wyrazy gdie występuje litera I lub i. Dzielenie tych wyrazów na sylaby i głoski
Podręcznik s. 44
Pokaz liter pisanych i , I
Formowanie ze sznurka litery „ i „
podanie przez dzieci innych wyrazów zaczynających się na „i”
podanie wyrazów kończących się głoską „i”
podanie głoski „i” w środku
Podręcznik s.45
Jeśli starczy czas:
Rozwiązywanie przez dzieci zagadek związanych z bajkami:
· Chociaż kłopoty z wilkiem miała
wyszła z opresji zdrowa i cała (CZERWONY KAPTUREK)
· Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,
Którzy w lesie spotkali chatkę z pierniczka? (JAŚ I MAŁGOSIA)