SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE DZIECI SZEŚCIOLETNICH
W DNIU 16. 05. 2007R.
Temat: W krainie baśni.
Cele:
utrwalenie znajomości prezentowanych wcześniej bajek,
rozwijanie inwencji twórczej,
doskonalenie umiejętności wypowiadania się poprzez słowo, gest i mimikę,
umożliwienie przeżywania radości ze wspólnej zabawy z rodzicami.
Metody: rozmowa, burza mózgów, działania praktyczne, elementy pedagogiki zabawy.
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: kolorowe bilety z papieru samoprzylepnego, flamastry, kolorowe stemple, nagranie tańca integracyjnego „Samolot” - PSPiA KLANZA, koperty z puzzlami - ilustracjami bajek, nagranie muzyczne do zabawy „Śpiący Lew” - materiały własne, karteczki z fragmentami bajek, duże arkusze papieru, kredki świecowe.
Przebieg zajęć
Powitanie dzieci oraz przybyłych na zajęcia rodziców, przedstawienie tematu zajęć.
Kasa biletowa.
Nauczycielka zaprasza dzieci i rodziców do podróży samolotem w krainę baśni.
W tym celu konieczne jest posiadanie biletów lotniczych. Dzieci wybierają kolorowy bilet z papieru samoprzylepnego, na którym samodzielnie bądź z pomocą dorosłego wypisują swoje imię. Aby bilet był ważny przybijają pieczątkę - kolorowe stempelki, następnie
z pomocą rodziców i nauczycielek przyklejają bilety do ubrania.
Taniec integracyjny „Samolot”.
Przy akompaniamencie muzyki dzieci włączają silniki samolotów, zapinają pasy, sprawdzają pas startowy po czym podnoszą się do lotu. W trakcie lotu wykonują figurę „beczka”, zaś na zakończenie następuje lądowanie.
Rozmowa z dziećmi na temat bajek, próba zdefiniowania bajki, poruszenie sytuacji utożsamiania się z ulubionym bohaterem.
Burza mózgów - jakie znamy bajki.
Dzieci wymieniają znane im tytuły bajek, które nauczycielka spisuje na kartce. Następnie własną listę bajek tworzą rodzice. Obie listy zostają wywieszone w widocznym miejscu. Zwrócenie uwagi na powtarzające się tytuły w obu listach jako bajki ponadczasowe.
„Jaka to postać?” - układanie ilustracji do bajek.
Dzieci wspólnie z rodzicami dzielą się na kilka grup. Każda grupa losuje kopertę
z bajką, do której ilustracja pocięta jest w formie puzzli. Po ułożeniu wszystkich elementów dzieci wymieniają tytuł bajki.
„Małe zoo Lucy” - opowieść o lwie Reginaldzie.
Nauczycielka opowiada bajkę o dziewczynce imieniem Lucy, która mieszka w domku przy zoo i zaprzyjaźnia się ze zwierzętami. Co wieczór zwierzęta opowiadają Lucy historię na dobranoc. Jedną z nich jest opowieść o lwie Reginaldzie, który był strasznym śpiochem, a bawiące się na sawannie zwierzęta nie dawały mu spać. Reginald złości się na zwierzęta, które w konsekwencji odwracają się od niego. Kiedy po długim śnie lew budzi się, spostrzega, że wokół niego wyrosła wysoka trawa. Długo nie może wydostać się z gąszczu, kiedy w końcu udaje mu się wyjść na sawannę, żadne ze zwierząt nie chce
z nim rozmawiać. Samotny Reginald docenia wreszcie towarzystwo innych zwierząt, przeprasza je i odtąd wszyscy żyją razem w zgodzie.
Opowieść stanowi wprowadzenie do zabawy przy muzyce - „Śpiący Lew”.
„Śpiący Lew” - zabawa ruchowa.
Dzieci wraz z rodzicami przy akompaniamencie muzyki wykonują gesty prezentowane przez nauczycielkę:
- naprzemienne opuszczenie rąk w dół,
- naprzemienne podniesienie rąk do góry,
- naśladowanie machania skrzydłami,
- klaśnięcie w dłonie przy wyprostowanych łokciach - „dziób”,
- rytmiczny marsz bo obwodzie koła - palec położony na ustach, dzieci starają się nie obudzić śpiącego lwa.
9. Bajkowe zagadki.
Uczestnicy zajęć dzielą się na sześć grup, w których losują kartkę z fragmentem bajki. Zadaniem każdej grupy jest rozpoznanie jaka to bajka oraz ułożenie do niej scenki pantomimicznej. Na podstawie odegranej scenki pozostałe grupy odgadują tytuł bajki.
„Bajka - nie bajka, skrzata zdumiewajka” - zilustrowanie ruchem adaptacji bajki
o Czerwonym Kapturku.
Wszystkie osoby dzielą się na cztery grupy wg kolorów biletów tworząc postacie: Czerwonego Kapturka, babci, wilka i myśliwego. Członkowie grup uzgadniają między sobą gest charakterystyczny dla ich postaci. Nauczycielka opowiada krótką adaptację bajki; przy każdorazowym wymienieniu każdej z czterech postaci właściwa grupa powinna zareagować gestem - ruchem.
Kolory krainy baśni - wspólna praca plastyczna.
Na dużych arkuszach papieru dzieci i ich rodzice rysują wszystko to, co kojarzy im się z bajkami, tworząc w ten sposób własną, niepowtarzalną krainę baśni.
Zakończenie zajęć - wspólne odśpiewanie hymnu krasnoludków „Hej ho, hej ho do pracy/zabawy by się szło”.
Opracowała i przeprowadziła
mgr Anna Pytlewska
3