W zaczarowanej krainie baśni

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA DZIECI W III GRUPIE

Miejsce, uczestnicy, data zajęć:

Samorządowe Przedszkole Nr 62 „Radosna Kraina” Kraków, ul. Prądnicka 72 b.

Grupa dzieci 4 – letnich, 19.05.2016r.

Prowadząca:

mgr Izabela Karoń

Temat dnia:

W zaczarowanej krainie baśni”

Cele ogólne:

Cele szczegółowe:

Dziecko:

Metody:

Formy aktywności dziecka:

Środki dydaktyczne:

magnetofon, płyta CD z muzyką („My jesteśmy krasnoludki”, J. Strauss „Nad pięknym modrym Dunajem”, KLANZA, melodia relaksacyjna), tamburyno, chusta animacyjna, dekoracja na tablicy: duży zamek z czterema oknami, w których ukryte są baśniowe postaci, napis: „Kraina Baśni”, tekst listu od „Baśniowej wróżki”, zagadki słowne, zadania dla dzieci od czarodzieja „Kadabry”: koperta „KWIAT” nr 1, koperta „KWIAT” nr 2, Koperta „KWIAT” nr 3, Koperta „KWIAT” nr 4, sylwety siedmiu krasnoludków w ubraniach różniących się wzorami, ilustracje przedstawiające baśniowe postaci, klocki, tekst zabawy logopedycznej: „Ćwiczymy z Czerwonym Kapturkiem”, tekst masażyku relaksacyjnego: „Świnka i wilk”, aut. K. Tomiak – Zaremba

Przebieg zajęć:

  1. Wszyscy, którzy...” – zabawa na powitanie z chustą animacyjną.
    Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż do „Zaczarowanej krainy baśni”. Tłumaczy, iż najpierw chciałaby sprawdzić jakie są baśniowe upodobania dzieci. Prosi, by wszyscy chwycili w ręce kolorową chustę i wykonywali wspólnie polecenia:

Następnie, zaprasza dzieci, by położyły się na chuście z nogami zwróconymi w kierunku jej środka.

  1. Magiczny napój” – spokojna zabawa w kole (inscenizacja).

Prowadząca opowiada: Jeśli chcemy przenieść się w jakieś ciekawe miejsce, może nam pomóc wypicie czarodziejskiego napoju, pod warunkiem, że nie dodamy do napoju żadnych złych składników. Kolejno, wypowiada zaklęcie: „Garstka fantazji, szczypta radości, niech ta grupa w krainie baśni zagości”. Zaprasza dzieci do zabawy. „Zaczarowany kubek” jest przekazywany z rąk do rąk. Dzieci siedząc nadal na dywanie wybierają się w podróż do „Zaczarowanej krainy baśni”. Prowadząca włącza spokojną muzykę, wszyscy zamykają oczy, marzą. Po chwili otwierają oczy i rozglądają się.

  1. Zaproszenie do „Zaczarowanej krainy baśni” – odczytanie listu od „Baśniowej wróżki” . (Załącznik nr 1)

  2. Królewna Śnieżka” – rozwiązanie zagadki słownej czytanej przez nauczyciela.

(Załącznik nr 2)

Prezentacja zadań od czarodzieja „Kadabry” w pierwszym „czarodziejskim kwiatku”.

Koperta „KWIAT nr 1”

Jeśli zadania zostaną poprawnie wykonane, chętne dziecko otwiera pierwsze okno w zamku.

5. „Czerwony Kapturek” – rozwiązanie zagadki słownej czytanej przez nauczyciela.

(Załącznik nr 2)

Prezentacja zadań od czarodzieja „Kadabry” w drugim „czarodziejskim kwiatku”.

Koperta „KWIAT nr 2”

Z grupy dzieci prowadząca wybiera troje chętnych: Czerwonego Kapturka, Gajowego i wilka. Pozostałe dzieci i Gajowy trzymają się za ręce, tworzą koło. Recytując rymowankę idą po jego obwodzie. Czerwony Kapturek jest w środku koła, wilk na zewnątrz. Wilk usiłuje złapać Czerwonego Kapturka, a ten przed nim ucieka – dzieci z koła utrudniają wilkowi zadanie – opuszczając ręce, by nie mógł przejść. Na słowa: wilk się chowa za drzewami – Gajowy wchodzi do środka koła do Czerwonego Kapturka, a wilk szybko ucieka na zewnątrz. (Załącznik nr 3)

Dzieci wykonują powoli czynności prezentowane przez nauczycielkę, każdą kilkukrotnie.

(Załącznik nr 4)

Jeśli zadania zostaną poprawnie wykonane, chętne dziecko otwiera drugie okno w zamku.

6. „Trzy małe świnki” – rozwiązanie zagadki słownej czytanej przez nauczyciela.

(Załącznik nr 2)

Prezentacja zadań od czarodzieja „Kadabry” w trzecim „czarodziejskim kwiatku”.

Koperta „KWIAT nr 3”

Chętne dziecko wchodzi do ośrodka koła i mówi: „Dom buduję , dom buduję, cegiełki…..np. od Martynki potrzebuję”. Wybrane dziecko mówi swoje imię, dzieli je na sylaby, wypowiadając i klaszcząc rytmicznie. Kolejno, wybiera odpowiednią liczbę klocków

i ustawia w środku koła. Potem następuje zmiana dzieci, powstaje wspólny dom.

Dzieci siedzą w zwartym kole zwrócone plecami do siebie i wykonują masażyk na plecach dziecka siedzącego z przodu.

Jeśli zadania zostaną poprawnie wykonane, chętne dziecko otwiera trzecie okno w zamku.

7. „Calineczka” – rozwiązanie zagadki słownej czytanej przez nauczyciela.

(Załącznik nr 2)

Prezentacja zadań od czarodzieja „Kadabry” w czwartym „czarodziejskim kwiatku”.

Koperta „KWIAT nr 4”

Dzieci podnoszą ręce do góry i udają „kwitnący kwiat” na zdanie prawdziwe. Zaś, gdy zdanie jest nieprawdziwe, pochylają głowę do przodu i udają „śpiące ziarenko”.

Propozycja zdań w załączniku nr 6.

Dzieci ilustrują ruchem, gestem i mimiką sytuacje przedstawione przez nauczycielkę.

(Załącznik nr 7)

Jeśli zadania zostaną poprawnie wykonane, chętne dziecko otwiera czwarte okno w zamku.

8. Podsumowanie zajęć. Opuszczenie „Krainy baśni”- zabawa z chustą animacyjną.

Dzieci falują chustą, udając start balonu. Kolejno podnoszą chustę wysoko do góry i wskakują pod nią tak, by opadła im na głowy. Prowadząca zaprasza do powrotu do sali w przedszkolu; zabiera chustę, dzieci siadają na dywanie.

9. Podziękowanie dzieciom za wesołą zabawę i mile spędzony czas.

Załącznik nr 1

List od „Baśniowej wróżki”

Witam was serdecznie drogie dzieci!

Jestem baśniową wróżką i przybywam do was z „Zaczarowanej krainy baśni”,

na którą spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej „Kadabra” uwięził w dużym zamku postaci z różnych baśni. To straszne i smutne, ale jest na to rada. Wy możecie pomóc naszym bohaterom uwolnić się od czarodzieja, który przetrzymuje ich w swoim zamku. Czy chcecie im pomóc? Jeżeli tak, to musicie wykonać wszystkie zadania czarodzieja ukryte

w „czarodziejskich kwiatach”. Jeśli wykonacie je prawidłowo, tajemnicze postaci z zamku zostaną uwolnione. Życzę wam powodzenia. „Baśniowa Wróżka”

Załącznik nr 2

Zagadki od „Baśniowej wróżki”

(1)

Kiedy z krasnoludkami w lesie zamieszkała, niedobra czarownica zatrute jabłko jej dała”

Królewna Śnieżka”

(2)

Kukułeczka kuka w lesie: kto to wchodzi? Koszyk niesie. A na głowie ma czapeczkę,
zawiązaną na wstążeczkę. Niesie koszyk, a w tym koszyku pełno różnych smakołyków”

Czerwony Kapturek”

(3)

Tłuściutkie i różowe. Dumne ze swego noska i kręconego ogonka. Wędrują przez świat, szukając miejsca do zbudowania domu”

Trzy małe świnki”

(4)

Mała jak paluszek w płatkach róży spała. Gdy spadła do ogrodu, żaba ją porwała.
Czy wiesz jak na imię, ta panienka miała?”

Calineczka”

Załącznik nr 3

rymowanka autorstwa G. Gąsienicy

Noga za nogą, noga za nogą,

Idzie Kapturek leśną drogą. / 2x

Strzeż się, dziecko, wilka strzeż…/2x

Wilk się chowa za drzewami,

bo Gajowy jest już z nami!



Załącznik nr 4

Ćwiczymy z Czerwonym Kapturkiem” – ćwiczenia warg i języka


Załącznik nr 5

Świnka i wilk” – masażyk relaksacyjny, aut. K. Tomiak – Zaremba

Przez łąkę biegnie świnka różowa,

dzieci naciskają z wyczuciem na boki pleców dłońmi zaciśniętymi w pięści

patrzy dokoła, gdzie by się schować.

delikatnie i z wyczuciem obracają głowę w prawą i w lewą stronę

Na plecach już oddech wilka czuje…

dmuchają delikatnie na szyje

Myśli, co zrobić…- Domek zbuduję!

Palcem wskazującym rysują kontur domku

Miesza zaprawę, cegły układa –

otwartą dłonią wykonują koliste ruchy, a następnie całymi dłońmi naciskają naprzemiennie boki pleców: od dołu do góry

dom na schronienie się nada!

Załącznik nr 6

propozycja zdań do zabawy dydaktycznej: „Prawda – nieprawda”

Załącznik nr 7

propozycje sytuacji do przedstawienia przy muzyce

J. Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem”

większy i piękniejszy.

w skrzydełko, opadasz z sił, spadasz na ziemię, nieruchomiejesz.


8


