Przygotowała:
Anna U. IV PPiW
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH W PRZEDSZKOLU
Dla grupy dzieci czteroletnich
Temat kompleksowy: W krainie życzliwości.
Temat zajęć: Każdy z nas jest wyjątkowy
Cele ogólne:
integracja dzieci zdrowych z niepełnosprawnymi
uświadomienie dzieciom, że pomimo tego, że każdy z nas jest inny, mamy takie same prawa (także ludzie niepełnosprawni)
Cele operacyjne:
dziecko poprawnie używa przymiotniki
dziecko potrafi opisać swój wygląd
dziecko potrafi w skupieniu wysłuchać opowiadania i opowiedzieć jego treść
dziecko wie, że osoby niepełnosprawne mają różne talenty
dziecko rozumie, że wszyscy ludzie mają takie same prawa
dziecko ma świadomość, że każdy z nas jest inny i wyjątkowy
dziecko wykazuje inwencję twórczą i wyobraźnię w zakresie plastyki
dziecko podejmuje próbę malowania nogami lub ustami
Formy pracy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
lusterko
opowiadanie Doroty Niewoli „Smutne kurczątko”
fragmenty serca do ułożenia (6 fragmentów)
ilustracje przedstawiające osoby niepełnosprawne
pocztówki malowane ustami i stopami
płyta CD z muzyką do zabawy ruchowej
kartki papieru, pędzle, farby, pisaki
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZYCH
Grupa wiekowa: dzieci czteroletnie
Temat kompleksowy: W krainie życzliwości.
Temat zajęć: Każdy z nas jest wyjątkowy
Etapy zabawy, formy aktywności dzieci |
Przebieg zajęć |
Cele operacyjne |
Uwagi |
|
Dzieci stoją w kole, prowadząca wita dzieci, następnie trzymając lusterko przed sobą , patrzy w nie i mówi: „Mam na imię Ania. Jestem... (jaka?)”. Potem podaje dziecku lusterko i prosi, aby się przedstawiło i powiedziało jakie jest. Dzieci podają sobie lusterko z rąk do rąk, patrząc w nie mówią: „Jestem… (jaki?)” Po tym powitaniu rozmowa i próba odpowiedzi na pytanie: „Jak wyglądałby świat, gdybyśmy wszyscy byli tacy sami?”
|
|
|
|
Prowadząca czyta opowiadanie Doroty Niewoli „Smutne kurczątko”. Następnie rozpoczyna rozmowę na temat opowiadania. Pytania: O kim jest to opowiadanie?, Czy Stroszypiórek był szczęśliwym kurczątkiem?, Dlaczego nikt nie chciał się bawić ze Stroszypiórkiem?, Czy bracia Stroszypiórka postępowali dobrze śmiejąc się z niego?, Co się stało, gdy rodzeństwo Stroszypiórka bawiło się beztrosko?, Jak zachowywali się bracia Sroszypiórka po tym jak uratował Żółtobrzuszka przed jastrzębiem?. Próba odpowiedzi na pytanie: „czy osoba nie pełnosprawna może zostać bohaterem?”. |
|
|
|
Prowadząca rozkłada na dywanie serce podzielone na 6 elementów. Na każdym zobrazowane jest jakieś prawo. Dzieci rozpoznają co jest przedstawione na rysunku a następnie dokonują wyborów - czy każdemu przysługują te prawa? Po wybraniu puzzli (wszystkich), dzieci układają je na dywanie, a potem nauczycielka przypina na tablicy serce.
|
|
- przygotowanie omówienia obrazka i argumentacji może odbywać się w grupach |
|
Dzieci leżąc na dywanie „malują na suficie” rękami i nogami obrazy do muzyki. Po wykonaniu „obrazu” dzieci mogą opowiadać co malowały. Następnie prowadząca mówi dzieciom o twórczości osób niepełnosprawnych, pokazuje im kartki pocztowe malowane stopami i ustami.
|
|
|
|
Prowadząca proponuje dzieciom wykonanie własnego obrazu stopami lub ustami. Dzieci przy stolikach sztalugach lub na podłodze malują obrazy farbami lub flamastrami. Na zakończenie dzieci prezentują swoje prace. |
|
|
1