Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Annę Szczepańską - nauczyciela kontraktowego
ubiegającego się o stopień nauczyciela mianowanego w grupie IV, dzieci 5,6 – letnich
w dniu 18.03.2013r. w Przedszkolu Miejskim Nr 71 w Łodzi
Temat: „Podróż po krainie życzliwości”
Obszar 1: Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych
Cel ogólny:
rozwijanie postaw społeczno- moralnych: życzliwości, gotowości pomocy, empatii
motywowanie do zgodnego udziału w życiu grupy przedszkola
Cele operacyjne: Dziecko:
okazuje innym życzliwość słowem, gestem, uśmiechem
używa zwrotów grzecznościowych
przestrzega umów dotyczących sposobu zachowania się w stosunku do rówieśników
uczestniczy w zabawach wymagających prostych form współdziałania
Formy pracy: zbiorowa, grupowa
Metody: słowna, czynna, zadań do wykonania
Przybory: postać Krasnala, szarfy dla wszystkich dzieci w kolorach: czerwony, zielony, żółty, nagranie CD: do zabawy ruchowej i piosenka „Piękne zwyczaje”, materiały plastyczne do wykonania czapki dla Krasnala, małe karteczki, kredki, uśmiechnięte słoneczko
Przebieg:
1. Powitanie
2. Rozmowa wstępna- zaproszenie do Krainy Życzliwości
próby odpowiedzi na pytanie co to jest życzliwość
powitanie Krasnala- maskotki
zajęcie miejsc w przedziałach pociągu (uśmiech biletem wstępu)
ruszają w drogę
Ruszamy w drogę, wsiadamy!
Drzwi zaraz zamykamy.
A tam, gdzie pociąg przystanie,
czeka kolejne zadanie.
3. Zatrzymują się na kolejnych stacjach, gdzie czekają na nie różnorodne zadania- niespodzianki.
Miłe gesty na powitanie
Mieszkańcy Krainy Życzliwości kiedy się witają na ulicy, pozdrawiają się miłymi gestami. Nauczycielka proponuje różne sposoby: poklepywanie, uderzanie dłonią o dłoń, machanie ręką...
Powitane swojego ciała.
Dla każdego coś miłego (siad w kole)
Bardzo popularne w Krainie Życzliwości jest mówienie sobie nawzajem miłych rzeczy. Każdemu można powiedzieć coś miłego. Nauczycielka zaczyna zabawę.
Zabawy
W Krainie Życzliwości jest wesoło. Wszyscy bardzo lubią się bawić. Jednak nie zapominają o tym, żeby ta zabawa była bezpieczna (utrwalenie kontraktu grupowego).
„ Kolorowe magiczne słowa” – odgadnięcie jak brzmią te słowa, przyporządkowanie koloru szarfy do słowa (czerwony- proszę, zielony- dziękuję, żółty- przepraszam).
Twórczy taniec dzieci. Na przerwę w muzyce nauczycielka podaje hasło, np. proszę i tylko dzieci w czerwonych szarfach tańczą.
Zabawa II - „Wierszowane zagadki” – w odpowiedzi na zagadkę wstają dzieci w odpowiednim kolorze szarf.
- Obiad dziś jest bardzo smaczny ,bo jem ulubiony groszek.
Mam ochotę na coś więcej, więc do mamy mówię..... PROSZĘ- Skacze Anka na kanapie i na brata właśnie spada.
Brat się krzywi, prawie płacze. Co powiedzieć tu wypada?.....PRZEPRASZAM
- Biegnę rano do sklepiku, ser kupuję, świeże bułki.
Pięknie pachną, tak je lubię. Pani mówię więc ... DZIĘKUJĘ
- Bartek w biegu trącił Jankę, bo chciał bardzo złapać Zdzisia.
Janka była obrażona i na Bartka, i na Zdzisia.
Bartek jednak się zatrzymał : - Nie płacz Janka, wina nasza!
Ja za Zdzisia i za siebie bardzo, bardzo cię ...... PRZEPRASZAM
Piosenka „Piękne zwyczaje”
W Krainie Życzliwości wszyscy lubią śpiewać. My też teraz coś zaśpiewajmy.
„ Prezent dla Krasnala”
Mieszkańcy Krainy Życzliwości chętnie wręczają sobie prezenty. Wy też możecie to zrobić. Wykonanie czapki dla Krasnala z wykorzystaniem różnych technik plastycznych (kolorowanie kredkami pastelowymi i świecowymi, wydzieranka z kolorowego papieru, wykorzystanie bibuły, kolorowych gazet…)
Po skończonej pracy dzieci siadają w kole z gotowymi szalikami. Następnie kolejno wręczają je Krasnalowi nie zapominając o uśmiechu i zwrotach grzecznościowych.
4. Podsumowanie zajęć
Jestem pewna, że podobało wam się w Krainie Życzliwości. Mnie się bardzo podobało. Wszyscy byli tacy życzliwi. Czy przyjemnie jest żyć wśród życzliwych ludzi?...
- Jak myślicie czy można sprawić , żeby i u nas na co dzień było tak przyjemnie jak w KŻ?
- W jaki sposób można tego dokonać?
- Od kogo to zależy?
5. „Słoneczko życzliwości” – metoda słoneczko
Dzieci na dwóch małych kartkach rysują lub piszą (np. słowa grzecznościowe) to, co kojarzy im się
z życzliwością (uśmiechnięta buzia, serduszko itp.). Układają z nich promyki do uśmiechniętego słoneczka.