"Podróż po kraju - utrwalenie wiadomości”
Scenariusz lekcji w klasie 5
I. Cele lekcji:
CEL OGÓLNY: Zastosowanie praktyczne poznanych wcześniej wiadomości.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
zna główne cechy ukształtowania terenu Polski;
prawidłowo odczytuje wiadomości z mapy hipsometrycznej;
wyjaśnia na czym polega pasowy układ rzeźby terenu Polski;
określa położenie krain geograficznych Polski;
zaznacza na mapie miejsca wydobycia surowców mineralnych;
wskazuje na mapie największe polskie miasta, rzeki i jeziora;
podaje nazwy łańcuchów górskich, gór, wyżyn, nizin i pojezierzy;
czuje się odpowiedzialny za efekt pracy grupy.
II.Metody:
pogadanka;
metoda praktycznego działania
III.Formy pracy: zbiorowa; grupowa.
IV.Środki dydaktyczne: mapa hipsometryczna Polski; atlasy; podręczniki; arkusze tektury z zaznaczoną mapą konturową Polski; masa solna; farbki; wykałaczki; małe karteczki.
V.Tok lekcji:
A/ Faza wprowadzająca
1. Sprawy organizacyjno- porządkowe
2. Wprowadzenie do tematu poprzez przypomnienie potrzebnych do lekcji wiadomości:
pasowy układ rzeźby terenu w Polsce;
największe krainy geograficzne na terenie Polski;
największe łańcuchy, pasma górskie w Polsce;
bogactwa mineralne wydobywane na terenie Polski;
kolory, którymi zaznaczamy na mapie niziny, wyżyny i góry.
3. Zapoznanie uczniów z tematem i celami lekcji.
B/ Faza realizacji;
1. Podział klasy na grupy.
2. Losowanie zadań przez poszczególne grupy.
Zadaniem każdej grupy jest wyklejenie z masy solnej przestrzennej mapy Polski, pomalowanie jej odpowiednimi kolorami wg pasów krajobrazowych oraz zaznaczenie za pomocą chorągiewek wykonanych z wykałaczek następujących szczegółów:
Grupa I: nazw największych krain geograficznych w Polsce;
Grupa II: nazw największych rzek i jezior;
Grupa III: największych polskich miast;
Grupa IV: największych łańcuchów i pasm górskich;
Grupa V: bogactw mineralnych w Polsce.
3. Wykonywanie prac przez poszczególne grupy:
Lider kieruje pracą grupy, organizuje ją, dba, aby wszyscy byli zaangażowani w pracę. Pilnuje, aby grupa pracowała nad swoim zadaniem nie tracąc czasu na kwestie uboczne.
Sekretarz pilnuje, by nie umknęły ciekawe pomysły zgłaszane w czasie pracy i przygotowuje napisy.
Sprawozdawca uzgadnia z grupą stanowisko i prezentuje efekt pracy grupy.
Każdy członek zespołu stara się pracować intensywnie, dbać o osiągnięcie wspólnego celu, Uważnie słucha co mają do powiedzenia inni, nie przerywa wypowiedzi i pracy kolegów
Nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
C/ Faza podsumowująca
Prezentacja prac poszczególnych grup.
Podsumowanie i ocena aktywności uczniów.