Podróżujemy po kolorowych krainach.
KONSPEKT ZAJĘĆ OTWARTYCH Z UDZIAŁEM RODZICÓW
TEMAT KOMPLEKSOWY: BAWIMY SIĘ WSPÓLNIE.
TEMAT DNIA: PODRÓŻUJEMY PO KOLOROWYCH KRAINACH.
GRUPA: 3-4 LATKI
PROWADZĄCA: MGR BARBARA PASZEK
CELE OGÓLNE:
dostarczenie dzieciom i rodzicom okazji do wspólnej zabawy;
wytworzenie miłej i radosnej atmosfery;
utrwalanie podstawowych kolorów;
rozwijanie wyobraźni muzycznej;
utrwalanie poznanych piosenek i pląsów;
wyzwalanie radości podczas śpiewania i wspólnych zabaw;
kształtowanie poczucia rytmu.
CELE OPERACYJNE (DZIECKO):
potrafi współdziałać w grupie;
zna różne środki lokomocji;
potrafi skupić uwagę przez dłuższy czas;
interpretuje muzykę ruchem;
potrafi zaśpiewać piosenkę "cicho" i "głośno" z interpretacją ruchową treści;
zna podstawowe kolory;
rozpoznaje i nazywa przedmioty w danym kolorze;
czyta opowiadanie: "Jabłko";
bawi się zgodnie i aktywnie uczestniczy w zabawach;
rozwija sprawność manualną.
METODY:
PODAJĄCA: komentarz słowny (polecenia, objaśnienia) aktywizujący działalność dzieci;
PRAKTYCZNA: zabawy muzyczno - ruchowe, piosenki, pląsy, działalność plastyczna;
PROBLEMOWA: realizacja zadań i poleceń nastawionych na osiągnięcie zamierzonego celu;
EKSPONUJĄCA: dobór zabaw wyzwalających radość ("KLANZA");
FORMY PRACY:
zbiorowa, grupowa;
POMOCE:
4 SZTALUGI Z 4 KOŁAMI Z BRYSOLU W KOLORACH: CZERWONYM, ZIELONYM, ŻÓŁTYM I NIEBIESKIM + KOŁA BIAŁE Z PRZEDMIOTAMI W DAMYM KOLORZE, 4 KOLOROWE MATERIAŁY DO PRZYKRYCIA SZTALUG, "BAJKOWY" MIKROFON, LALKA, 4 KOPERTY Z "BUŹKAMI", OPOWIADANIE: "JABŁKO" - "SŁONECZNA BIBLIOTEKA", CD Z NAGRANIAMI: OGÓREK ("FASOLKI"), THINGIS KHAN, SAMOLOT, TAXI, PADA DESZCZYK, CIASTO ("KLANZA"), PUZZLE POCIĘTE NA 4 CZĘŚCI Z DUŻEGO BRYSTOLU, WYCIĘTE PRZEDMIOTY Z PAPIERU KOLOROWEGO W 4 KOLORACH, KLEJ, FARBY, KREDKI PASTELOWE, "BUŹKI" KOLOROWE DO NAKLEJENIE NA UBRANIE, KOLOROWE CUKIERKI.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Powitanie gości i zaproszenie do wspólnej zabawy.
Zabawy integracyjne na powitanie:
WITAJ MAMO, WITAJ TATO!
JAK SIĘ MASZ? JAK SIĘ MASZ?
WSZYSCY CIĘ WITAMY,
WSZYSCY CIĘ KOCHAMY.
//BĄDŹ WŚRÓD NAS//2X.
Powitanie części ciała: prowadzący wymienia część ciała, której dzieci mówią: "Dzień dobry", masując rączkami.
Zaproszenie dzieci i rodziców w podróż po kolorowych krainach.
Podróż do 1 krainy rakietą - naśladowanie ruchów za prowadzącą. Odsłonięcie 1 sztalugi, przedstawiającej zielony kolor. Wymienianie przez dzieci i rozpoznawanie przedmiotów w zielonej krainie (żaba, trawa itp.). Otworzenie zielonej koperty z zieloną "buźką", która rozmawia z dziećmi:
"Dzień dobry dzieci! Jestem wesołą buźką. Jestem szczęśliwa, ponieważ jestem zielona. W moim kraju wszyscy uważają, że najpiękniejszy jest kolor zielony. Czy ktoś z was jest ubrany na zielono?" *
(Dzieci ubrane na zielono wstają, reszta bije brawo). Zadanie od "buźki": "Bardzo lubię zielone piosenki, znacie jakąś? Zaśpiewajcie proszę...".
Dzieci śpiewają fragment piosenki "Ogórek" z pokazywaniem treści refrenu (nauczyciel wykorzystuje "bajkowy" mikrofon).
Podróż do 2 krainy konno - pląs Thingis Khan - odsłonięcie 2 sztalugi, przedstawiającej kolor żółty - dzieci nazywają kolor krainy oraz przedmioty w niej znajdujące się. Otwarcie koperty z żółtą "buźką", która prezentuje siebie i kraj.* Podziwianie dzieci ubranych na żółto. Zadanie od "buźki": "Zaśpiewaj żółtą piosenkę" - dzieci śpiewają piosenkę pt.: "Słoneczko", interpretując treść piosenki ruchem; następnie śpiewają dla laleczki kołysankę ("cicho").
Podróż do 3 krainy samolotem - pląs Samolot- odsłonięcie 3 sztalugi, przedstawiającej kolor czerwony - rozpoznawanie i nazywanie koloru oraz przedmiotów w krainie czerwonej. Zadanie od "buźki"* : "Przeczytaj czerwone opowiadanie".(Dzieci czytają opowiadanie pt.: "Jabłko" - "Słoneczna biblioteka").
Podróż do 4 krainy taksówką - pląs Taxi - odsłonięcie 4 krainy - rozpoznanie i nazwanie koloru niebieskiego przez dzieci oraz przedmiotów w tym kolorze. Zadanie od niebieskiej "buźki"*: "Zaśpiewaj piosenkę o deszczyku" (Dzieci śpiewają piosenkę "Pada deszczyk" z interpretacją ruchową treści).
KOLOROWY BAL - zaproszenie wszystkich dzieci i rodziców na bal. ("Buźkom znudziło się życie w swoich krainach, więc wybrały się wspólnie na bal, zapraszając dzieci i rodziców do wspólnej zabawy"). Zabawy z chustą animacyjną:
"Dzień dobry" "nad" i "pod" chustą,
wiaterek,
fale małe i duże,
rybak - chodzenie po falach,
podrzucanie piłką tak, żeby nie wypadła z chusty, a następnie tak, żeby wypadła,
"trudne zadania": wejdź na: czerwone jabłko, słoneczko, niebo, trawkę....
namiot + piosenka afrykańska "O benoje",
wachlarzyk,
szklana tafla,
"do widzenia" "nad" i "pod" chustą.
"CZAROWANIE" przy stolikach. Praca plastyczna w 4 grupach: każda grupa dostaje część krainy w 1 kolorze, rozmazują paluszkami pastelowy kolor, po czym naklejają przygotowane przez nauczyciela przedmioty w danym kolorze. Rodzice stanowią 4 grupę, która samodzielnie maluje przedmioty farbami, kredkami, pastelami.
KOLOROWY ŚWIAT - sklejanie wszystkich części w całość (puzzli), z których powstaje 1 kolorowa kraina, tj. cały świat, w którym są różne kolory. Umiejscowienie pracy w widocznym miejscu w sali.
Pląs "Ciasto".
KOLOROWE NIESPODZIANKI:
zjadanie kolorowych cukierków;
naklejanie przez rodziców swoim dzieciom "buźki" w wybranym kolorze;
zdjęcia pamiątkowe.
Wspólne zabawy dzieci z rodzicami w sali (pokaz albumów, grzechotek, zabawek).
Pożegnanie gości.
* W każdej krainie- tak jak w zielonej - nauczyciel wyjmuje "buźkę" z koperty, która wita się z dziećmi, krótko opisuje swój kraj, podziwia dzieci ubrane w danym kolorze oraz ma zadanie dla dzieci w formie piosenki lub opowiadania.
"